Ana SayfaKültür & SanatBir ilham kaynağı: Candy Darling

Bir ilham kaynağı: Candy Darling

-

Candy, Forest Hill’de Manhattan Jockey Klubü’nde muhasebecilik yapan aşırı alkolikliği ile tanınan Teresa Phelan tarafından dünyaya getirildi. Candy’nin doğum yılı tartışmalıdır. Andy Warhol’un eski ortağı Bob Colacello’ya göre, Darling 1946’da doğdu; buna karşılık, oda arkadaşı Jeremiah Newton’a göre 24 Kasım 1944’de dünyaya gelmiştir.

Ebeveynleri boşandıktan sonra annesi ile birlikte taşındıkları Massapequa Park, Long Island’da küçük bir bungalov evde büyüdü. Annesinin ilk evliliğinden olan üvey kardeşi Warren Law, Candy küçükken orduya katılarak evi terk etti. Warren sonradan Candy ile olan bağlantısını reddetmiştir.

Candy Darling ve Andy Warhol

Candy çocukluğunun çoğunu, televizyonda eski Hollywood filmlerini izleyerek geçirdi; bu filmden Joan Bennett ve Kim Novak gibi en sevdiği aktrisleri taklit etmeyi öğrendi. 1961’de Long Island’daki Baldwin’deki DeVern Kozmetoloji Okulu’nda bir kursa başladı. Bu yıllarda onun bir çocuk ayakkabı mağazasındaki bir satıcı ile ilişki içerisinde olduğu söylentileri yayıldı. Aynı dönemde, Candy’nin Hayloft adı verilen bir gay barda sık sık görüldüğü ve kız gibi giyindiği söylentileri de hızla yayılıyor, annesi de bütün bu dedikodulara karşı çıkıyordu. O zamanlar Jimmy ismiyle anılan Candy, kadın giysileri giydiği gerçeğini, bu söylentiler ona yöneltildiği bir sırada; bulunduğu odadan çıkıp, kadınsı kıyafetler içinde tekrar ortaya çıkarak itiraf etti. Annesi daha sonra “Ben o zaman Jimmy’yi durduramayacağımı biliyordum, Candy çok güzel ve yetenekliydi” dedi.

Candy, geceleri sık sık taksiye biner (geceleri kadın kıyafetleri içerisinde sokakta yürürse komşularının onu görebileceği tehlikesiyle yürümeyi tercih etmezdi) ve Long İsland tren istasyonundan Manhattan’a giderdi. Sık sık Long Island’ın genç yıldızı Joey Heatherton’un karşısında oturuyordu. Oraya geldiğinde Massapequa Park’taki 79 First caddesindeki Cape Cod tarzı evden, kendisinin “köy evi” olarak bahseder, Bleecker Caddesi’ndeki Seymour Levy’nin çevresinden insanlarla tanışır ve Greenwich Village’da takılırdı. 1966 yazında Jeremiah Newton ile tanıştı. Newton, Queens, Flushing’deki evinden Village’e ilk kez geliyordu. İkisi, 1974’e, Darling’in ölüm zamanına kadar Manhattan’da ve Brooklyn’de oda arkadaşı olacak, birlikte yaşayacaklardı.

İlk varsayılan “drag” ismi Hope Slattery idi. Bob Colacello’ya göre Darling, Manhattan’da eşcinsel barlara gitmeye ve hormon enjeksiyonu için Beşinci Caddede bir doktora ziyarete başladığı 1963/1964 yıllarında bu ismi bir süre kullandı. Jackie Curtis, Darling’in ismini, Caffe Cino’nun arkasındaki bir apartmanda onu eğitmesi için birkaç ay birlikte yaşadığı Hope Stansbury adında tanınmış bir Off-Off-Broadway oyuncusundan seçtiğini belirtti. Holly Woodlawn, Darling’in isminin Hope Dahl’dan Candy Dahl’a ve daha sonra Candy Cane’e evrimleştiğini hatırlıyor. Jeremiah Newton, Candy’nin şekerlemeye sevgisinden dolayı onun bu adını kabul ettiğine inanıyordu. Woodlawn ise otobiyografisinde Darling isminin, Darling’in bir arkadaşının onu sevecen bir şekilde “sevgilim” olarak çağırdığından ve bu yüzden “Darling“in ona yapışıp kaldığından bahsediyor.

Candy, Andy Warhol ile ilk önce 1967’de Fred Hughes’un Andy’yi yapmış olduğu deri pantolonları almaya götürdüğü Greenwich Village’deki Leather Man’de tanıştı. Sonrasında Candy, yazdığı ve yönettiği Glamour, Glory ve Gold adlı oyuna Andy’yi davet eden Jackie Curtis’le birlikte Waverly Place’deki Bastiano’nun Kiler Stüdyosu’nda idi. Oyun sonrasında, Andy, Sheridan Meydanı’ndaki Club Salvation’a gitti. Candy ve Jackie içeri girdiler ve masasına katıldılar. O sırada Brian Jones, Keith Richards ve Mick Jagger onunla konuşuyorlardı.

Warhol, Darling’i 1968 yapımı filmi Flesh’de Jackie Curtis ve Joe Dallesandro ile birlikte komik bir sahnede canlandırdı. Warhol, Candy’nin kadın kılığında kanepede Jackie ile oturup eski film dergisini yüksek sesle okurken go-go danscısı Geri’nin, Joe’ya sakso çektiği bu kısa sahnede Candy’nin çok büyük bir yer kapladığını düşünür. Flesh’den sonra 1971 yapımı Women in Revolt’da Curtis ile birlikte ana rolü paylaştı. Candy’nin sahnelerinin çoğu kostüm mücevhercisi Kenny Jay Lane’in yüzen Murray Hill konağında çekildi. Jackie Curtis, Paul Morrissey yerine Warhol’un sahnelerinde kamerayı çalıştırması konusunda ısrar etmişti. Andy kişisel olarak kapatıp açmaya zorladı. Andy’nin en azından sahnelerin bazılarını filme aldığı son Andy Warhol filmiydi.

Sessiz Gece, Kanlı Gece gibi bağımsız filmlerde yer aldı. Ayrıca Klute’da Jane Fonda, Lady Liberty ve Sophia Loren’le birlikte yer aldı. 1971’de yönetmen Werner Shroeter – Maria Malibran’ın Ölümü ve gösterime giremeyen başka bir film yapmak için Viyana’ya gitti.

1969-1973 döneminde Andy Worhol’un oyun evi olarak anılan Kansas City’deki Max’s in müdavimi olan çoğu insan, kendi sanatsal üretimlerini Factory çevresinde icra ediyor ve Andy Warhol ile de yakın bir iletişim içinde bulunuyorlardı. Robert Mapplethorpe’un “Andy Warhol gibi olma” takıntısından söz eden Patti Smith, o dönemde sevgilisi Robert’ın Max’s’e gidiş nedeninin Andy Warhol’a ve her zaman aynı insanlarla birlikte oturduğu masasında bir sandalyeye ulaşabilme savaşından söz ediyor. Candy’nin de içinde bulunduğu bu ortam ondan çok fazla şey öğreniyor ve onun cesur duruşu, kendine özgü karakteri, ve transseksüel oluşunu sonuna kadar yaşamakta hiçbir çekincesinin olmayışı; “büyük memeler”, “güzel bacaklar” imgeleriyle objeleştirilen kadınların ve hızlı arabaların malzeme edildiği rock şarkıları ile ilgilenmeyen, kendi özgün ve protest duruşunu şarkılarına yansıtan bu ortama büyük bir ilham kaynağı oluyordu.

Candy Darling, Rolling Stones’un 1967 yılında çıkardığı “Their Satanic Majesties Request” isimli albümde Citadel isimli parçada da rol almıştır. Bilhassa sosyal normlardan kaçıp kendileri gibi karakterleri şarkılarında işlemeyi seven Lou Reed’in söz yazarlığına harika bir malzeme olmuş, ona “Candy Says” adlı şarkısını yazdırmıştır, ayrıca meşhur “Walk On The Wild Side” şarkısında da ondan bahseder. Velvet Underground’ın travesti hikâyeleri o zamanlar Ziggy Stardust ismiyle “biseksüel bir Marslı” karakterine bürünüp sahnelere çıkan David Bowie gibi isimlere de ışık tutuyor ve ana akım erkeksi rock’ı tehtid ediyor, ikinci dünya savaşı sonrası ortamı yumuşatma amacıyla ortaya çıkan beyaz pop’un dayattığı katı kurallardan ise tamamen ayrılıyordu.

Velvet Underground’un 1969 tarihli üçüncü albümünde yer alan Candy Says‘in sözlerine baktığımızda, Lou Reed’in hırçın ve her şeyi olduğu gibi anlatan üslubunu açık bir şekilde görebiliriz;

“Candy diyor ki, vücudumdan nefret ediyorum, Ve dünyadaki bütün o zorunluluklardan Candy diyor ki, gerçekten bilmek istiyorum, Diğerlerinin bu kadar farklı ne konuştuğunu

Mavi kuşların omzumun üzerinden uçmasını izleyeceğim Onların yanımdan geçmelerini izleyeceğim Belki yaşlandığımda Sence ne görürdüm, Eğer kendimden uzaklaşsam?

Candy diyor ki, sessiz yerlerden nefret ediyorum O küçücük tadın ne olduğunu düşündüren şeyden Candy diyor ki, büyük kararlardan nefret ederim Aklımdaki sonsuz revizyonları düşündüren şeyler

Mavi kuşların omzumun üzerinden uçmasını izleyeceğim Onların yanımdan geçmelerini izleyeceğim Belki yaşlandığımda Sence ne görürdüm, Eğer kendimden uzaklaşsam?”

“Candy Darling Ölüm Döşeğinde” Peter Hujar Arşivi’nden.

Ölüm döşeğinde Candy Darling

21 Mart 1974’de 29 yaşında Candy Darling lösemiden öldü. Ölüm döşeğindeyken Peter Hujar onun fotoğrafını çekti, “Candy Darling on her Deathbed” adlı bu fotoğraf Antony and the Johnsons’ın I Am a Bird Now isimli albümünde kapak fotoğrafı olarak kullanıldı.

Ölmeden önce aşağıdaki notları arkadaşlarına bıraktı:

“İlgili makama

Bunu okuduğunda, gitmiş olacağım. Maalesef ölümümden önce yaşam için bir arzum kalmadı. Tüm arkadaşlarımla ve yükselişteki kariyerimle bile, bu gerçek dışı varlığa devam etmek için çok boş hissettim. Her şeyden çok sıkıldım. Ölmekten sıkıldığımı da söyleyebilirsiniz belki. Gülünç gelebilir ama doğrudur. Kendi cenaze düzenlemelerimi bir konuk listesiyle yaptım ve bunun için para ödendi.

Jackie Curtis’e elveda demek istiyorum, bence muhteşemsin. Holly, Sam Green, gerçek bir dost ve soylu bir kişi, Ron Link seni asla unutmayacağım, Andy Warhol ne diyebilirim ki, Paul Morrissey, Lennie seni sevdiğimi biliyorsun, Andy seni de, Jeremiah yanlış anlama ama sadece ne kadar orospu olduğumu hatırla, Geraldine sanırım bunun geldiğini gördün. Richard Turley & Richard Golub bir yıldız olduğumu biliyorum, ama istemediğime karar verdim. Manuel, şimdi daha iyiyim. Terry seni seviyorum. Susan özür dilerim, dayanamayacağımı bildiğini biliyordum. Keşke hepimizle tekrar tanışabilseydim.

Şimdilik hoşçakalın, Sonsuz sevgiler.

Candy Darling”

Kaynak: Beautiful Darling- Otobiyografi, Risale-i Punl- 6:45 yayınları, Andy’s star

SON YAZILAR

Shakespeare, Kafka, Orwell, Dostoyevski ve günümüz

Okuyanın okuduğundan, yazanların okunmadığından hemen herkesin kitapların pahallılığından yakındığı günümüz sularında edebiyat sandalında bir gezintiye ne dersiniz?

Your Stage + Art: Müziğin evrenselliğini kutlayan bir sahne

Bugün paylaşımcılığın ve özgürleşmenin buluştuğu ortak noktadan, müzikten konuşacağız. Your Stage + Art, müziğin insanları bir araya getirme gücüne inanan, müzisyenlere eşit ve özgür şartlar altında müzikseverlerle buluşma imkânı sunmaya çalışan bir oluşum. Sanatla ilgilenen herkesin yeteneklerini...

Edebiyat tekeli ve kırık kalemler

Ülkemizde okuma alışkanlığının çok fazla olmadığını biliyoruz. Bunun için çevremize bakmamız bile yeterli ama gelin sayılara da bir göz atalım. TÜİK’in 2023 yılında yaptığı araştırmaya göre...

İşçi Filmleri Festivali başlıyor

18. İşçi Filmleri Festivali, 14-19 Ekim tarihleri arasında Ankara’da sinemaseverlerle buluşacak. 14 Ekim günü saat 18.30’da Kavaklıdere Sineması’nda oyuncu Gözde Duru’nun sunuculuğunu yapacağı açılışta Sputnik’te...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol