Ana SayfaGüncelGoogle sesli arama özelliği söylediğiniz her şeyi kaydediyor

Google sesli arama özelliği söylediğiniz her şeyi kaydediyor

-

Sadece konuşmak bile kayıt işlemini aktif etmeye yeterli – neyse ki bunları duyabilmek ve silebilmek için kolay bir yol var.

Google sesli arama özelliği ile söylediğiniz her şeyi ve telefonunuzun etrafında gerçekleştirdiğiniz konuşmaları kayıt altına alıyor olabilir.

Google bu zamana kadar yıllardır konuştuğunuz, söylediğiniz her şeyin kaydına sahip olabilir ve siz bunları şu anda dinleyebilirsiniz.

Şirket usulca ürünlerinin etrafındaki insanların konuşmalarının çoğunu kaydediyor.

Bu özellik insanlara internette kendi sesleriyle aramaya imkân veriyor ve bu kayıtları muhtemelen insanlara gösterilen sonuçların yanı sıra bir de kendi dil tanıma araçlarının gelişimi için depoluyorlar.

Fakat toplanılan bütün bilgilerin dinlenebilmesi ve silinebilmesinin kolay bir yolu var. Bu, Google’ın size sahip olduğu bilgileri bir araya getiren özel bir sayfası aracılığıyla yapılıyor.

Bu Google geçmiş sayfasına ve kayıtların uzun listesine bakılarak bulundu. Şirketin internet üzerinde ses sayfası ve aktiviteler için internette olduğunuz bütün zaman boyunca size kayıtlarınızı göstereceği özel bir sayfası var.

Bu yeni portal Haziran 2015’te öne çıkarıldı ve son 1 senedir aktif durumda – yani söylediğiniz birçok şeyin gizli kaldığını düşünmüş olabilirsiniz.

Kayıtlar bir günlük gibi çalışabilir, sizin ve telefonunuzun çeşitli yerlerdeki ve durumlardaki halinizi hatırlatabilir. Ama aynı zamanda sizin hakkınızda toplanan bilgilerin ve bu bilgilerin ne kadar özel olduğunun da hatırlatıcısı niteliğinde.

“OK Google” özelliği

Eğer bir Android telefonunuz varsa sadece “OK. Google” diyerek daha fazlasını görebilirsiniz. Fakat aynı zamanda Google kullanarak girdiğiniz her türlü cihazlar orada kayıtlı olabilir.

O sayfa üzerinde, kayıtlarınızı dinleyebilirsiniz. Sesin nasıl kaydedildiğine dair bilgiler görebilirsiniz. Mesela sesin, Google uygulaması üzerinden mi yoksa başka bir uygulama üzerinden mi kayıt edildiği buradan anlaşılabilir. Bununla beraber eğer Google başarılı bir şekilde metin haline çevirebilirse söylenen her şeyin transkripsiyon (deşifre) halini bulabilirsiniz.

Ama belki de sayfayı ziyaret etmenin en yararlı sebebi her şeyi oradan silebilecek olmanız. Belirli kayıtları seçerek veya hepsini tek bir tuşla rahatlıkla silebilirsiniz.

Belirli dosyaları silmek için, soldaki kutucukları işaretleyip sayfanın üst kısmına giderek “sil” butonuna tıklayabilirsiniz. Her şeyden kurtulmak içinse “Daha fazlası” butonuna tıklayarak, “Silme seçenekleri” kısmından “Gelişmiş” butonuna tıklayabilirsiniz.

Google kayıtlarını engellemenin en basit yolu sanal asistanı kapatmak ve sesli arama özelliğini kullanmamak. Ama bu çözüm bugün kullanılan asıl veri ve gizlilik sorununu ortaya çıkarıyor, bu şekilde çözümlemek Android telefona sahip olmanın ya da Google aramasının en faydalı özelliklerinden birini yabana atıyor.

Kaynak: Independent

SON YAZILAR

Yeni nesil ne diyor?

Her şey bir konuşmayla başladı. Bir arkadaşım yeni nesil sözcüklerden bahsediyordu. Konu hakkında konuştukça konuştuk. Dedim, bir yazı yazayım ben de, dergide de bulunsun. Çünkü...

“Gerçeği görüyoruz! Anayasa değişikliğine HAYIR diyoruz!

Feminist ve LGBTİ+ örgütlerin biraraya gelmesiyle kurulan Hepimiz için Anayasa Koordinasyonu "Birbirimizin elini bırakmıyoruz! Hiçbirimizi geride bırakmıyoruz! Anayasa değişikliğine HAYIR diyoruz!" başlıklı açıklamasıyla tüm toplumu...

Hataylılar 6 Ekim’de Meclis’te: #HatayıGör

6 Şubat depremlerinde en büyük yıkımı yaşayan Hatay'da depremin üzerinden geçen 8 aya rağmen hiçbir şey değişmedi. Barınma, beslenme, eğitim, sağlık ve ulaşım gibi en...

Akbelen Ormanı TBMM Olağanüstü Genel Kurulu İçin Bilgi Notu

Geleceğini düşünenler Akbelen için mücadele ediyor. Yaşam Savunucuları TBMM'nin Akbelen gündemi ile olağanüstü toplanması için çağrı yapmış ve eklemişti: Koltukları boş görmek istemiyoruz! Direnen yaşam...
Ayşe Açıkgöz
Ayşe Açıkgöz
Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol