Sadece konuşmak bile kayıt işlemini aktif etmeye yeterli – neyse ki bunları duyabilmek ve silebilmek için kolay bir yol var.

Google sesli arama özelliği ile söylediğiniz her şeyi ve telefonunuzun etrafında gerçekleştirdiğiniz konuşmaları kayıt altına alıyor olabilir.

Google bu zamana kadar yıllardır konuştuğunuz, söylediğiniz her şeyin kaydına sahip olabilir ve siz bunları şu anda dinleyebilirsiniz.

Şirket usulca ürünlerinin etrafındaki insanların konuşmalarının çoğunu kaydediyor.

Bu özellik insanlara internette kendi sesleriyle aramaya imkân veriyor ve bu kayıtları muhtemelen insanlara gösterilen sonuçların yanı sıra bir de kendi dil tanıma araçlarının gelişimi için depoluyorlar.

Fakat toplanılan bütün bilgilerin dinlenebilmesi ve silinebilmesinin kolay bir yolu var. Bu, Google’ın size sahip olduğu bilgileri bir araya getiren özel bir sayfası aracılığıyla yapılıyor.

Bu Google geçmiş sayfasına ve kayıtların uzun listesine bakılarak bulundu. Şirketin internet üzerinde ses sayfası ve aktiviteler için internette olduğunuz bütün zaman boyunca size kayıtlarınızı göstereceği özel bir sayfası var.

Bu yeni portal Haziran 2015’te öne çıkarıldı ve son 1 senedir aktif durumda – yani söylediğiniz birçok şeyin gizli kaldığını düşünmüş olabilirsiniz.

Kayıtlar bir günlük gibi çalışabilir, sizin ve telefonunuzun çeşitli yerlerdeki ve durumlardaki halinizi hatırlatabilir. Ama aynı zamanda sizin hakkınızda toplanan bilgilerin ve bu bilgilerin ne kadar özel olduğunun da hatırlatıcısı niteliğinde.

“OK Google” özelliği

Eğer bir Android telefonunuz varsa sadece “OK. Google” diyerek daha fazlasını görebilirsiniz. Fakat aynı zamanda Google kullanarak girdiğiniz her türlü cihazlar orada kayıtlı olabilir.

O sayfa üzerinde, kayıtlarınızı dinleyebilirsiniz. Sesin nasıl kaydedildiğine dair bilgiler görebilirsiniz. Mesela sesin, Google uygulaması üzerinden mi yoksa başka bir uygulama üzerinden mi kayıt edildiği buradan anlaşılabilir. Bununla beraber eğer Google başarılı bir şekilde metin haline çevirebilirse söylenen her şeyin transkripsiyon (deşifre) halini bulabilirsiniz.

Ama belki de sayfayı ziyaret etmenin en yararlı sebebi her şeyi oradan silebilecek olmanız. Belirli kayıtları seçerek veya hepsini tek bir tuşla rahatlıkla silebilirsiniz.

Belirli dosyaları silmek için, soldaki kutucukları işaretleyip sayfanın üst kısmına giderek “sil” butonuna tıklayabilirsiniz. Her şeyden kurtulmak içinse “Daha fazlası” butonuna tıklayarak, “Silme seçenekleri” kısmından “Gelişmiş” butonuna tıklayabilirsiniz.

Google kayıtlarını engellemenin en basit yolu sanal asistanı kapatmak ve sesli arama özelliğini kullanmamak. Ama bu çözüm bugün kullanılan asıl veri ve gizlilik sorununu ortaya çıkarıyor, bu şekilde çözümlemek Android telefona sahip olmanın ya da Google aramasının en faydalı özelliklerinden birini yabana atıyor.

Kaynak: Independent