Orijinal adını vererek başlayalım: The Man From Earth. Türkçesiyle Dünyalı, Richard Schenkman’ın yönettiği ve yapımcılığını üstlendiği ve hatta filmin şarkı sözünü yazdığı, David Lee Smith’in baş karakter tarih profesörü John Oldman’ı oynadığı ve gerçekten de tek bir odada geçen 200 bin dolar gibi mütevazı bir bütçe ile çekilen efsanevi film.

Tek bir odada geçen aksiyonsuz ve hatta tiyatral sayabileceğimiz bir yapıttır Dünyalı. Film aslında hayal gücümüzü sonuna kadar zorlayan diyalogları ve karşılıklı sıkıştırmaları ile dikkatimizi bir an olsun bırakmıyor.

Normal şartlarda tek odada geçen bir film için ilk ön yargı çok sıkıcı ve durağan olacağı yönündedir. Dünyalı bu noktada bizleri şaşırtıyor. Konuya ufaktan değinecek olursak 8 akademisyenin birbirleriyle olan köşe kapmacaları ve sürekli yaptıkları çıkarımlar ilgimizi film boyu canlı tutuyor. Filmde kendimizi sürekli gerçekle imkânsızın kıyısında hem akıl yürütürken hem de imkânsızı isterken buluyoruz.

Dünyalı aslına bakarsanız tarihin, biyolojinin, psikolojinin, arkeolojinin, teolojinin ve evrimin konuşulduğu, tartışıldığı ve sıkılmaya fırsatınızın olmayacağı bir film.

14 bin yaşında bir cro-magnon

Başrolümüz profesör John Oldman ani bir kararla çalışmakta olduğu üniversiteden istifa etmiş ve evini taşımaktadır. Eşyaları toplanan eve, bu ani ayrılışını anlamlandıramayan akademisyen arkadaşlarının gelmesiyle film seyrine oturur. Arkadaşlarının ısrarlı sorularına kaçamak yanıtlar veren John artık bir yerden sonra dayanamaz ve neden başka bir şehre taşınmak zorunda olduğunu açıklar. John aslında 35 yaşından sonra yaşlanmayan 14.000 yaşında bir cro-magnon’dur! Bu itiraf üzerine onu konuşturmayı seçen alanında uzman biyolog arkadaşı Dan (Tony Todd) bu varsayımı diğer arkadaşlarıyla birlikte sorgulamaya başlarlar. Köşe kapmacalar, süreğen varsayımlar, sürekli gelişen argümanlar…

dunyali film onerisiFilmin ana çerçevesi bu şekilde sürer. Birçok noktada duygusal yükselmelere ve de gerçekliğe bağlanmak isteyen akademisyenlerin ızdıraplarına şahit oluruz. Filmin son sahnesiyle de beğenimi kazandığını söylememe sanırım gerek yok. Birçok hikâyede gördüğümüz o havada kalışı neyse ki burada yaşamıyoruz.

Teoloji, dünya tarihi, evrim gibi konulara ilgili birçoğumuzun ilgisini çekecek olan Dünyalıyı beğenerek izleyeceğinizi umuyorum. Bu arada beğenen arkadaşlarıma da filmin ikincisinin çekilmekte olduğu müjdesini de buradan vermiş olayım.

İyi seyirler.