Okuma süresi: 2 dakika
Cenneti kazanmanın tek bir yolu var, gücümüz yettiğince sevmek, hepsi bu.” – Abbé Pierre

Emmaüs bugün 37 ülkede bulunan, gönüllü katılım sağlayabileceğiniz bir yardım kuruluşu.

Organizasyonun kurucusu olarak bilinen Abbé Pierre, 1912 yılında Fransa’da doğmuş katolik bir rahip. Aynı zamanda İkinci Dünya Savaşı’ndaki direnişçilerden biri.

İlk emmaüs 1949 yılında Fransa’nın Neuilly-Plaisance şehrinde kuruluyor. Zamanla savaş gazileri, evsizler, yoksul aileler ile emmaüs kuruluşu daha da büyüyor.

1954 yılında Abbé Pierre’in “Dostlarım! Uyanalım! Yeterince adaletsizlik var!” sözleriyle yaptığı yardım çağrısıyla birlikte Fransa hükümeti 12.000 konut inşa ediyor.

2004 yılında yaptığı “fakirliğe karşı manifestoyla” Fransa’da çocukların da dâhil olduğu beş milyon insanın toplum dışına itildiğine dikkat çekiyor.

Tüm bu hareket tek bir fikir üzerine kurulu: kurtarıcı olduğumuz sürece kurtuluruz.” –Abbé Pierre

Nasıl işliyor ?

Bu kuruluş temelde insanların mobilyadan kıyafete, elektronik aletten bibloya bağışladığı çeşitli şeylerin geri dönüşümü ya da emmaüs mağazalarında cüzi bir fiyata satılmasıyla kendi içinde düzeni sağlıyor. Kullanılabilecek durumda olan ürünler mağazalara, kullanılamayacak durumda olanlar geri dönüşüme gidiyor. Onarıma ihtiyacı olan ürünler ise orada onarıldıktan sonra satışa sunuluyor. Yılda birkaç kere de büyük satışlar düzenleniyor. Kuruluş günümüzde devletten para yardımı almıyor. Satılan ürünler ile kendi işleyişini sağlıyor.

Kimler yaşıyor?

Emmaüs evlerinde mülteciler, evsizler, yardıma ihtiyacı olan kişiler kalıyor. Yemek ve barınma ihtiyaçlarını karşılayan insanlar organizasyon içinde çeşitli işlerde görev alıyor. Kimisi mutfakta çalışırken kimi mağazada satış yapıyor.

Mağazada neler bulabiliriz?

Bir emmaüs mağazasında oyuncak, kıyafet, elektronik eşya, mobilya, kitap, mutfak gereçleri gibi pek çok şeyi bulabilirsiniz. Bunların yanı sıra karşınıza çok değerli parçalar da çıkabilir. Örneğin eski pikaplar, klasiklerin ilk basımları, koleksiyon parçaları gibi nadide şeyleri de bulabilme imkânınız var.

Özetlersek emmaüs, ihtiyacı olan kişilere barınma, yemek, çalışma gibi imkânlar sunarken aynı zamanda bağışlanan ürünlerin yeni sahiplerine kavuşmasını sağlayan bir organizasyon.

Gönüllü olmak istiyorum

Siz de gönüllü katılarak organizasyonun bir parçası olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken başvuru zamanını takip ederek form göndermek. Üstelik vize alabilmeniz için size davetiye gönderiyorlar. Gönüllü çalışmanız karşılığında barınma ve yemek ihtiyacınızı karşılıyorlar. Gönüllü çalışmanız süresince güzel anılar biriktiyorsunuz.

Gönüllü çalışılan süre boyunca eşyaların onarımında, bağışlanan kıyafetlerin ayrılmasında, depo işlerinde, satış kısmında kimi zamansa çevre düzenlemesinde çeşitli görevler veriliyor. Genelde haftada iki gün çalışmıyorsunuz, böylece gittiğiniz bölgeyi keşfetme şansınız da oluyor. Yetkililer, gönüllüler ve orada yaşayanlar için her hafta etkinlikler düzenliyor. Bu sayede dünyanın farklı yerlerinden gelen insanlarla tanışıyor ve ortak bir amaca hizmet etmiş oluyorsunuz.

İşleyişi ve az da olsa ortamı görebileceğiniz bir video: https://www.youtube.com/watch?v=oRncdvHAgpg

Kaynak: Vikidia, Emmaus International, Emmaus Europe