Ana SayfaKültür & SanatMüzikBir yeraltı müzisyeni: Daevid Allen

Bir yeraltı müzisyeni: Daevid Allen

-

Daevid Allen, 13 Ocak 1938 Melbourne, Avustralya’da doğmuştur. 1960’da, bir Melbourne kitap atölyesinde çalışırken keşfettiği Allen Ginsberg, Lawrence Ferlinghetti gibi Beat Generation yazarlarından esinlenen Allen, ilk seyahatini yaptığı Paris’te Beat Otel’de kalmış ve kısa süre önce Allen Ginsberg ve Peter Orlovsky tarafından boşalan bir odada konaklamıştır.

Allen 1 yıl sonra, 1961’de, İngiltere’ye gittiğinde bir müzisyen olarak iş aramaya başlar ve Dover yakınlarındaki Lydden’de bir oda kiralar. İlk önce Neil Landon’u kaybeden Dover merkezli Rolling Stones’a katılmak için bir gazete ilanıyla onlarla iletişime geçer, ancak iletişim sağladığı halde onlara katılmaz. Amerikalı roman ve deneme yazarı, Beat akımı öncülerinden William S. Burroughs ile görüştükten ve Amerikalı besteci Sun Ra’nın felsefesinden esinlendikten sonra, ev sahibinin oğlu 16 yaşındaki Robert Wyatt’ın da bulunduğu Daevid Allen Trio isminde bir caz grubu kurar. Bu ikili, Burroughs’un The Ticket That Exploded romanına dayanan tiyatro parçalarından performanslar sergilemiştir.

Allen, 1966’da Kevin Ayers ve Mike Ratledge ile birlikte Burroughs romanı The Soft Machine’den gelen Soft Machine adlı müzik grubunu kurdular. Ayers ve Wyatt daha önce Wilde Flowers’da çalıyorlardı (Wilde Flowers adlı bu grup, 1964-1969 yılları arasında aktifti ancak varlıkları boyunca herhangi bir kayıt yayınlamadı).

The Soft Machine, Canterbury sahnesindeki merkez gruplardan biriydi. Ticari başarıları çok az olmasına rağmen, eleştirmenler tarafından rock müziğinde çok etkili oldukları kabul edilmiştir. AllMusic tarafından “döneminin en etkili gruplarından ve kesinlikle en etkileyici yeraltı gruplarından biri” olarak nitelendirmiştir. UFO, Speakeasy Club ve Middle Earth gibi diğer Londra kulüplerinde yer almıştır.

İlk single’ı Love Makes Sweet Music, Şubat ayında Polydor Records’da yayımlandı (5 Şubat 1967, The Animals’ın basçısı Chas Chandler tarafından hazırlanmıştır). Ocak 1967’de Jimi Hendrix’in Hey Joe‘yu kaydettiği aynı stüdyoda, Kim Fowley tarafından üretilen ‘Feelin’ Reelin ‘Squeelin’ ile üretimlerinin devamı geldi. Nisan 1967’de De Lane Lea Stüdyoları’nda yapımcı Giorgio Gomelsky ile birlikte yedi demo şarkısı kaydedildi. Bunlar, stüdyo maliyetleri ile ilgili bir anlaşmazlık sebebiyle 1971 yılına kadar yayınlanamadılar.

Ayrıca Hollanda, Almanya ve Fransa’da konserler veren Soft Machine, Temmuz ve Ağustos 1967’de Paris halkının “sevgilisi” haline geldi, Paris’in önde gelen televizyon şovlarından davetler aldılar ve Ekim 1967 deki Paris Bienali’nde bulundular.

Ağustos 1967’de Avrupa turunu takiben, vizesini bir önceki ziyarette fazla kalması nedeniyle İngiltere’ye tekrar giriş yapmayı reddeden Allen, Paris’e döndü ve Soft Machine’den ayrılarak ortağı Gilli Smyth ile birlikte Gong‘u kurdu. Ayrıca Bananamoon Band‘i de kurdular. İki proje de şehri kasıp kavuran 1968 Paris protestolarına denk geldiği için kısa kesildi. Allen, diğer protestocular tarafından “beatnik” olduğu için küfredildiğini öne sürdü. Polisten kaçarak, 1966’da yaşadığı ve Robert Wyatt’ın ailesinin bir arkadaşı olan şair Robert Graves ile tanıştığı Mallorca’daki Deià’ya gitti.

Ağustos 1969’da Paris’e geri döndüklerinde, BYG Actuel etiketi ile bir albüm yapma şansı verildi. Böylece yeni bir Gong grubu oluşturuldu ve Mart 1970’de piyasaya sürülen psychedelic pop ağırlıklı Magick Brother‘i kaydetti. Ertesi yıl, ikinci albüm olan Camembert Electrique daha çok psychedelic rock ağırlıklı idi. 1973 ve 1974 yılları arasında Gong, “Gong Gezegeni”ne ait “Zero The Hero”, “İyi Cadı Yoni” ve “Pot Head Pixies”in maceralarını konu edinen The Radio Gnome Invisible Üçlemesi‘ni yayınladı ve Nisan 1975’te Gong’u terk edip üç yeni solo albümü olan Good Morning (1976), Now Is the Happiest Time of Your Life (1977) ve N’existe pas‘yı (1979) kaydetti. Bu yıllarda, Deià’da bir hippi kolektifinde yaşayan Allen, aynı zamanda “Can am des puig” adlı grubun bir albümü olan The Book of Am’in yapımına da katkıda bulunmuştur.

1977 sonlarında Allen, grubun “Radio Gnome Trilogy” versiyonunu Hippodrome, Paris, Fransa’daki bir defalık gösteri için yeniden düzenledi. 1981’de Avustralya’ya dönüp Byron Körfezi’nde ikamet ederek performans parçaları ve şiir üzerine çalışmıştır. Performans sanatçısı David Tolley ile bant halkaları ve davul makineleri kullanarak performans sergilemiş, 1989’da Gongmaison adlı yeni bir Gong grubu kurup kendi adıyla bir albüm kaydetmiştir. Gong adına döndükten sonra, 1992 yılında Shapeshifter adlı bir albüm daha yayınlamıştır.

1998’de, San Francisco merkezli psychedelic rock grubu University of Errors ve Birleşik Krallık’taki caz rock grubu Brainville ile çeşitli stüdyo ve canlı albümler kaydetti. Ayrıca Alan Davey, Bridget Wishart, Karl E. H. Seigfried ve Simon House’u içeren bir space rock grubu Spirits Burning’in kayıtlarını yaptı.

Daevid Allen’in en deneysel çalışması, canlı performanslar ve yarım düzineden fazla CD yayını da içeren, Los Angeles’da “noise band” tarzında en uzun süre var olabilen müzik grubu Big City Orchestra ile yapıldı. Kasım 2007’de Brezilya’da “Gong”un bir kolu olarak “Daevid Allen and Gong Global Family” adlı bir seri konser düzenledi. Oğlu Orlando tarafından üretilen Gong’la son stüdyo albümü ise Kasım 2014’te çıkmıştır.

Allen, 12 Haziran 2014’te boynundaki bir kisti çıkarmak için ameliyata alınır ve kanserli olduğu belirlenir. Sonradan radyasyon tedavisi de gören Allen, 5 Şubat 2015’te yayımladığı açıklamada, kanserin boynuna geri döndüğünü ve akciğerlerine de yayıldığını ve “sonsuz cerrahi operasyonlarla ilgilenmediğini” belirtecektir;

Cerrahi büyük kısmı aldı, ancak kanser artık akciğere de yayılırken kendisini yenilenmiş bir şekilde yeniden yarattı. Kanser çok iyi kurulmuş durumda ve şu anda bana yaşamak için yaklaşık altı ay verildi.

Dolayısıyla fikrim değişti:

Sonu gelmeyen cerrahi operasyonlarla ilgilenmiyorum ve aslında, sonun göründüğünü bilmek bir rahatlama olarak getirdi. Direnip inkâr etmekten vazgeçmenin
ve zamana teslim olma vaktinin geldiğine inanıyorum.

Umarım, bu yolculuk sırasında bir şekilde birkaç farklı insanın hayatında mutluluğa katkıda bulunmuşumdur.

İyileşmek için elimden geleni yaptığıma inanıyorum, sevgili arkadaşlar bu sefer bana destek olmakta çok yardımcı oldunuz. Bu yüzden orada olduğunuz için çok teşekkür ederim, Okyanusların Aşkı adına!

En önemlisi, bu ölümün geliş sürecinde gitmeme izin verme, yas tutma, dönüşme ve kutlama sürecine başlamanız. Bunun için teşekkür ederim. Bu şekilde katkıda bulunabilirsiniz. Bu, ruhsal ve duygusal olarak yanımda olan insanlar tarafından güzel bir hediye olurdu.

Sizi seviyorum ve daima sizinleyim.

– Deavidxxx

Doktorlar ona 6 ay biçmiş olmasına rağmen, 13 Mart 2015’te, oğlu Orlando Monday Allen, Facebook aracılığıyla Daevid Allen’in öldüğünü ilan eder.

SON YAZILAR

Türkiye’nin rock efsanesi Erkin Koray aramızdan ayrıldı

Türkiye'de rock müziğinin öncülerinden ve efsane ismi Erkin Koray, 82 yaşında hayatını kaybetti. 10 Temmuz 1941 doğumlu olan Erkin Koray, Türkiye müziğine getirdiği yenilikler ve...

Zeytin ağaçları Sounds of Paşaköy’ün eşsiz melodileriyle dans ederken çocukların eğitimi için bağış toplanacak

Zeytin ağaçlarının gölgesinden yükselen eşsiz melodileriyle 2021 yılından bu yana klasik müzik sevenlere unutulmaz bir deneyim yaşatan Sounds of Paşaköy bu sene 12 Ağustos’ta gerçekleşecek....

Şubadap Çocuk’tan yeni albüm: Birimiz Hepimiz – Hepimiz Birimiz

Şubadap Çocuk, Birimiz Hepimiz - Hepimiz Birimiz adlı yeni albümünü yayınladığını duyurdu. Çekirdeksiz Domates, Fasa Fiso, Özgürlük gibi şarkılarıyla sadece çocukların değil yetişkinlerin de kulaklarında...

Türkiye’den İran’daki halk isyanına şarkılı destek: ¨Beraye Azadi¨

Mahsa Amini’nin dövülerek öldürülmesiyle başlayan isyan, İran’ın çok sayıda kentine yayılmıştı. İranlı müzisyen Shervin Hajipoor’un yazdığı Baraye Azadi şarkısı isyanın marşı haline geldi ve dünyanın...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol