Okuma süresi: 2 dakika

Fotoğraf sanatlarıyla adlarından pek çok kez bahsettiren fotoğrafçılar Steve McCurry ve Thomasz Gudzowaty’nin Çin’in Henan bölgesinde çektiği fotoğraflar, Budist keşişlerin, Şaolin keşişlerinin daha yüksek seviyede bir bilince erişebilmek için katlandığı haşin ve bazen de şiddetli antrenman rutinlerini belgeliyor.

Şaolin keşişlerinin günlük yaşantısında uyguladığı antrenmanlar, iki farklı boyuttan oluşuyor. Chan Budizm’inde bilinç çalışması anlamına gelen Chan Chan ve Şaolin dövüş sanatlarındaki bilgiye ve fiziksel egzersizlere tekabül eden Quan. Keşişler için bu çalışmalar birbirinden ayrı bir şekilde ele alınmıyor. Bu çalışmaları uygulama sebepleri, iki ayrı felsefe ve antrenman tipini birleştirerek vücut ve akıl disiplininin sağlanması.

McCurry’nin ve Gudzowaty’nin çektiği fotoğraflar gerçekten inanılmaz; ancak bu fotoğraflarda Şaolin keşişlerinin yalnızca muazzam kudretlerini ve kendilerini adamalarını keşfetmiyor, aynı zamanda mental ve fiziksel acıyı yok etme yeteneklerini izliyoruz.

Özel fotoğraflarla Şaolin keşişlerinin acıyı yok saydıkları antrenmanları
Shaolin Monastery, Hunan Province, China, 2004 – Photo by Steve

Özel fotoğraflarla Şaolin keşişlerinin acıyı yok saydıkları antrenmanlarıÖzel fotoğraflarla Şaolin keşişlerinin acıyı yok saydıkları antrenmanlarıÖzel fotoğraflarla Şaolin keşişlerinin acıyı yok saydıkları antrenmanlarıÖzel fotoğraflarla Şaolin keşişlerinin acıyı yok saydıkları antrenmanlarıÖzel fotoğraflarla Şaolin keşişlerinin acıyı yok saydıkları antrenmanlarıÖzel fotoğraflarla Şaolin keşişlerinin acıyı yok saydıkları antrenmanlarıÖzel fotoğraflarla Şaolin keşişlerinin acıyı yok saydıkları antrenmanları

Kaynak: The Plaid Zebra 

Hazırlayan :Burak Avşar