2011 yılının son aylarında ortaya çıkan Müziksiz Mekanlar oluşumu mağaza, kafe, etkinlik ve fon müziği kullanan bilimum mekana alternatif olarak arka fonda müzik çalmayan mekanların varlığını tanıtmak ve teşvik etmek için çalışıyor.

Ekip, müzik yapan ve dinleyen insanlar olarak, insanların gün içinde hemen hemen yerde dinlemek istemedikleri müziklere maruz kaldıklarını belirtiyor. Onlara göre fon müziği, insanları bulundukları mekanların atmosferini duyu organlarına yapılan bu müdahaleyle tamamen hissedememeye sevk ediyor. Bu durum, aynı zamanda birlikte vakit geçiren insanlar arasındaki temiz iletişimi de engelliyor.

Müziksiz Mekanlar oluşumu, bazı mekanlarda müziğin gerekliliğini reddetmemekle birlikte, bu durumun insanları dinlemek istemedikleri müzikleri dinlemeye zorladığını da belirtmeden geçmiyor. Bu duruma bir çözüm olarak fon müziği kullanmayan mekanların listelerini oluşturmuşlar ve internet sitelerinde de “müziksizliğin” felsefesine dair paylaşımlarda bulunuyorlar.

Müziksiz yerlerin var olduğunu insanlara kanıtlamak için bir kısa film de çekmişler. Bu kısa filmle birlikte, konu üzerine farkındalığı arttırmayı amaçlıyorlar.

Müziksizliğin varlığıyla ve bu durumun verdiği hissiyatla ilgili olarak oluşumun internet sitesinden paylaştığı bir videoda, John Cage’in dört dakika 33 saniye boyunca hiçbir şey çalmadığı eserinde yalnızca salondaki dinleyicilerin, orkestradaki sanatçıların ve şefin bu süre zarfında çıkardığı sesler duyuluyor.

Oluşumun internet sitesine buradan; Facebook sayfasına ise şuradan ulaşabilirsiniz.