Okuma süresi: 4 dakika

Onurlu kadın Nevin Yıldırım defalarca kendisine tecavüz eden Nurettin’i o gün eve almadı. Nurettin elinde silahla geliyordu ve Nevin’i kocası ve çocuklarına zarar vermekle, Nevin’in adını çıkarmakla, herkese her şeyi anlatmakla tehdit ediyordu. Köy yeriydi ve adı çıkardı. Zaten dedikodular almış başını gitmişti.

Tarlada işçilik yapıyordu Nevin. Nurettin de çalışanların şefi, yani orada da bir tık üzerinde Nevin’in. Halasının kocası aynı zamanda, akraba yani, sözde güvenilebilir biri.

Güvenebileceğimiz söylenen üç kişiden ikisi defolu çıkmıyor mu zaten? Akraba defolu, savcı defolu…

Nevin Yıldırım defalarca  silah zoru ve tehditlerle kendisine tecavüz eden Nurettin adlı erkek insanı önce av tüfeğiyle vurdu, ardından onun kafasını kesti.

Nevin köy kahvesinin karşısında köy meydanına attı kestiği kafayı ve bağırdı: “İşte namusuma uzananın kellesi!”

Stampa

Nevin’e herkes çok şaşırdı. İlk başta üzüldü herkes, sonra canavar medya sayesinde uzaklaşmaya başladılar Nevin’den. “Aa ama ilişkileri varmış” denildiğinde bir kulak uğultusu da o cümle ile geliyor. İlişki olması demek bir erkeğin bir kadını kafasına göre cinsel işleri için kullanması demek değildir. İlişki karşılıklı kabul esasına dayalıdır ve sevişmek en az iki kişi ile yapılır. Kişilerden en az 1 tanesi bunu istemiyorsa bu zorlamadır, tacizdir, tecavüzdür. Nevin ailesinin ve kendisinin başına dert açmamak için defalarcasına katlandığı tecavüze katlanmaya devam edebilirdi, o zaman yine bir gün ortaya çıkacaktı ve o gün belki Nevin’i vuracaklardı. Nevin aramızdan ayrıldığında, Nurettin aklanacaktı ve kuyruk sallayan Nevin olacaktı.

Nevin tecavüzün ilk denemesinde bağırsaydı, bütün köye rezil olacaktı. Kocan başka şehirde çalışırken, halanın kocası gelmişse sen çağırmışsındır, kuyruk sallamışsındır çünkü!

Nevin; fail kendisine tecavüz ederken bağırmadı diye “tecavüze rıza gösterdiği” kararlaştırılan kadınlara, kendisine tecavüz eden faile tahrik ve iyi hâl indirimi verilen mağdurlara ve nicelerine bir ses oldu, adalete bir şamar oldu. Adaletin olmadığı yerde kendi adaletini uyguladı Nevin!

Nevin her şekilde suçlu olacaktı. Nevin tecavüze katlandı, istekli olduğunu söylediler. Tecavüze katlanamadığı için adamı vurdu; canavarca hisle adam öldürmek dediler, ağırlaştırılmış müebbet istediler.

Nevin kendisine tecavüz eden failden hamile kaldı, kürtaj yaptırmasına izin vermediler, o çocuğu o kötü anıların meyvesini zorla doğurttular Nevin’e. Nevin şu an ağırlaştırılmış müebbet ile yargılanıyor. Medya ona canavar gözüyle bakıyor. Yalancı ve kuyruk sallayan bir kadın Nevin onlara göre. Ayrıca da bir katil…

Nevin Yıldırım

Erkek adalet ne yaptı etti yine gösterdi erkekliğini. Nevin’in cesaretini, bir umut arayışını ve belki kurtuluş umudunu karalamak istercesine müebbet cezasını az buldu savcı. Ağırlaştırılmış müebbet talep eden savcı hepimiz, her kadın için potansiyel bir tehlike. Adaletin empati ve eşitlikçilik yönlerini her gün biraz daha törpüleyen böyle savcılar, kadının rızası veya o an asla tam olarak anlayamayacağımız hisleri hakkında fikir yürütürler sadece.

Ama ilişkileri varmış… “Ben bunları gönüllü yaşamadım” diyor genç kadın fakat erkek adaletin onuru kırılmış bir parçasının kafasının kopuşundan, Nevin’i dinlemiyor bile. Erkek, kadın pek çok kişinin Nevin’e canavar damgası vurmasının nedeni toplumun da erkek olması. Kadınlar bile tecavüzün tanımını bilmiyorlar Türkiye’de.

Bir erkek hınçlanıp, kompleksleri sebebiyle, kendini geri planda bulduğu zaman, karısı güzel olduğu zaman ve en çok da akıllı olduğu zaman ona sinirlenip onu çok da rahatlıkla öldürür. Bu durumdan tahrik indirimleri alır bol bol.

Tecavüz eden kadın duyamayız mesela hiç, duysak bundan hoşnut olurlar, güler eğlenirler. Koca üstündür, erkek de koca olmaya yakın olduğundan hem güçlü hem üstündür. Tecavüzcü potansiyel kocadır bizim ülkede. Hamile kalanı evlendirirler. Nurettin yaşasaydı ve bu tecavüz ortaya çıksaydı, Nevin o çocuğu ne yapacaktı? Nurettin’in karısı mı bakacaktı kocasının tecavüzden olan bebeğine? Nevin bakacaktı ve Nurettin onları ziyarete mi gidecekti?

Özgecan cinayetine de hep birlikte çok üzüldük. Burada kadın-erkek, cahil-birikimli, kentli-köylü ya da nasıl bir ayrım yaparsanız işte… Kimse Özgecan’ı suçlu bulmadı. Çünkü Özgecan tahrik edici kıyafet giymediği, çok geç saatte dolmuşa binmediği, dolmuşçuyla bir birlikteliği olmadığı gibi gerekçelerle masumiyetini kanıtladı. Aksi taktirde Özgecan için de pek çok canavar ortaya çıkacaktı ve “ama” ile başlayan cümleleri ile katli meşrulaştıracaklardı. 

Nevin Yıldırım 4

Burada ülkenin ve halkın tek sorunu pencerelerini maviye boyayıp olayları erkek egemenliğinde değerlendirmek ve mavi ile pembeyi ayırdığım gibi cinsiyetleri ayırarak seçeneksiz bırakmak. Bundan vazgeçtiğimiz an hep birlikte kurtulacağız. Yalnız kadınlar veya yalnız LGBTİ kurtulmayacak, bu mümkün değil. Pembe ile mavi arasındaki fark, çalışan kadın ile çalışan erkek arasındaki fark, kız kardeş ile erkek kardeş, gelin ile damat, kadın patron ile erkek patron arasındaki farklar kalkmak zorunda. Bir erkeğin yalnızca bir kadından hoşlanması gerekliliği bittiği gün, erkekler her bacak ve her popodan tahrik olmayı bırakacaklar. Kadınlar bireysel özgürlükleri için ne kadar savaşırlarsa erkekler o kadar seslerini kısacaklar. Hayır demek, bağırmak, ses çıkarmak gerek.

Nevin Yıldırım adalete bir başkaldırı, bir kadın haykırışı, bir isyan başlangıcı! Nevin Yıldırım tüm toplumsal baskılara karşı ateş etmiş, kendini koruyacak hiç kimse kalmadığından şiddete başvurmuş, kendini o acıların içinde kaybetmiş bir kadın.

Nevin Yıldırım’ın içeride tutulduğu ve cezasının yükseldiği her geçen gün kadın özgürlüğüne yapılan bir darbe, erkek iktidarın bir ego patlamasıdır. Erkek savcılar, erkek hakimler, erkek tecavüzcüler… 

Yıkanınca çıkmıyor, Nevin size bakıyor…

———————————

21 Mart 2018

Nevin, kendisine cinsel saldırıda bulunan Nurettin Gider’i öldürmek zorunda kaldığı için yeniden müebbet hapis cezası aldı.

Nevin’e herhangi bir indirim uygulanmadı.

Fakat çok uzakta değil evet Türkiye’de birçok yerde çocuklara cinsel saldırıda bulunan erkek failler, çocukların bağırmaması gerekçesiyle serbest bırakılıyor. Birçok cinsel saldırı suçlusu birkaç ufak yıl hapis yatıp yeniden sokaklara, aramıza dönüyor. Nevin kendine defalarca cinsel saldırıda bulunan faili öldürmek zorunda kaldığı için müebbet alıyor…

Ve, evet… Yıkanınca çıkmıyor, Nevin bize bakıyor…