Okuma süresi: < 1 dakika

Don Kişot Bisiklet Kolektifi, “Bisiklet ve Kent Çalıştayı”nın bu sene ikincisini düzenliyor. Ekim 2018’de ilk kez düzenlenen çalıştay, bu yıl 12-13 Ocak tarihlerinde, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent şubesinde gerçekleşecek. Çalıştay boyunca bisiklet başlığı altında spor, İstanbul, yerel yönetimler, aktivizm, sağlık, kadın, ekoloji ve erişilebilirlik konuları konuşulacak. Çalıştay, “Gezegeni tek başımıza kurtaramayacağımızı biliyoruz ama bizsiz kurtarılamayacağını da!” başlıklı açık forumla son bulacak.

Don Kişot Bisiklet Kolektifi’nin çağrı metni “Bir kişi bisiklete bindiğinde…” neler değişebileceğini anlatıyor. Metinde: “Bir kişi fosil yakıtların tüketimine ortak olmaz. Atmosfere salınan ve gezegenimizi her gün biraz daha ısıtan gazlar azalır. Unutma ki; kent merkezlerindeki karbonmonoksit (CO) emisyonlarının yüzde 7090’ından, azotoksit (NO) emisyonlarının yüzde 40-70’inden, hidrokarbon (HC) emisyonlarının yaklaşık yüzde 50’sinden ve şehir bazında kurşun emisyonlarının yüzde 100’ünden özellikle motorlu taşıtlar sorumludur. Petrol ihtiyacının tetiklediği savaşın önündeki etten zincirin halkası olursun” deniyor.

Açıklama şöyle devam ediyor: “Bisiklet ve sporda, amatör ruhumuzla sporcu yönümüzü konuşacağız. Saatlerce pedal mı çevrilir hiç? Bisiklet ve İstanbul’da, bu şehrin bisikletle nasıl daha güzel olduğunu konuşacağız. Bisiklet ve Yerel Yönetimlerde, “Bisikletsiz kent mi olurmuş?” sorusuna cevap üretmeye çalışacağız. Bisiklet ve Aktivizmde, bisikletin gölgesinde sadece “İki teker-bir gidon mu varmış?” göreceğiz.”

Alıntı: BirGün