Okuma süresi: 2 dakika

Kinocycle adıyla bisikletle İstanbul’dan yola çıkan Benian Kara ve Uğur Cuya 55 bin kilometre olarak planladıkları belgesel yolculuklarının, 2 bin kilometrelik kısmını tamamlandı ve belgeselleri gösterime hazır.

2017 Ekim ayında bisikletleriyle İstanbul’da yola çıkan Benian Kara ve Uğur Cuya’nın hedefi 55 bin kilometre yol yaparak 3 kıtada belgeseller çekmek. Daha önce gazetecilik yapmış olan Benian Kara ile yönetmenlik yapmış olan Uğur Cuya, yola çıkmadan önce kendilerine çeşitli kıtalarda belgesellerini yapmak üzere konular seçtiler ve buna uygun projeler hazırladılar. Bu yolculuğu da bisikletle yapmaya karar verdiler. Yolculuklarının ilk etabında Türkiye’nin Ege ve Akdeniz bölgelerini geçtiler. Bundan sonra Gürcistan’dan çıkış yapıp Hindistan’a oradan Avustralya’ya ve oradan da Latin Amerika’ya geçerek belgesel yolculuklarına devam edecekler.

Hem belgesel filmler çektikleri hem de bunu bisiklet üzerinde yaptıkları için; kendilerine kino: bakmak, sinema anlamlarına gelen, ve cycle: (bisiklet) sürmek anlamlarına gelen iki kelimenin birleşiminden oluşan kinocycle adını koydular. İstanbul’dan geçtiğimiz Ekim ayında başlayan yolculuklarının ilk 2 bin kilometresinde Bursa, Çanakkale, İzmir ve Antalya’daki Buğday Derneği’ne bağlı Tatuta Organik çiftliklerine ve şehirlerden kırsala göç etmiş insanların evlerine misafir oldular. Buralarda Atalık Tohumlar, Organik Tarım, Temiz Gıda, Gıda toplulukları ve Tersine Göç konularında “Başka Dünya’nın İnsanları” isimli bir dizi belgesel çektiler.

Büyük şehirlerde yaşayan milyonlarca insan, konvansiyonel tarımla elde edilen ilaçlı gıdalarla zehirleniyor. Temiz gıdaya ulaşmak ve kaynağını öğrenebilmek gittikçe zorlaştıyor, atalık tohumların kullanımı yasaklanıyor ve uluslararası gıda tekellerinin GDO’lu tohumlarının kullanılması neredeyse zorunlu hale gelmiş durumda. Şehirdeki yaşantılarında tüm bu meselelere tanık olan Benian Kara ve Uğur Cuya yola çıkarken de bu mesele üzerine araştırma yapmaya karar veriyor. Bir kısmını planlayarak bir kısmını ise sürprizlere açık bırakarak çıktıkları yolculukta Kinocycle, üretimlerini atalık tohumlarla ve hiç ilaç kullanmadan yapan, dünyanın her yerinden gönüllüler kabul ederek organik tarım konusunda eğitim veren ve ürettikleri temiz gıdayı şehirdeki insanlara ulaştırmak için insanüstü çabalar harcayan çiftçilerin hayatlarına dahil oluyor ve onların hikayesini anlatıyor Başka Dünya’nın İnsanları belgesellerinde. Bayramiç’te Sevinç Özkaya, Elmalı’da Serdar Tanal bunlardan bazıları.

Hikayelerini anlattıkları insanlardan bazılarıysa şehirlerde “Temiz Gıdaya Nasıl Ulaşırız?” sorusunun cevabını ararken, Gıda Toplulukları kurmuş ve üreticilerle, “türetici” dedikleri tüketicileri biraraya getirmiş insanlar… Örneğin; İzmir’deki Gediz Ekoloji Topluluğu GETO bunun bir örneği. Son olaraksa; yaşamlarını şehirde sürdürmekten vazgeçerek, halihazırdaki işlerini dahi bırakarak, kırsala yerleşmiş, içlerinde Sineksekiz yayınevi kurucusu İrem Çağıl, müzisyen Can Kazaz ve gazeteci Murat Sevinç gibi tanınmış isimlerin de bulunduğu bir grup insanla tanışarak onların hikayelerini de bir bütünün parçaları olarak biraraya getiriyorlar.

Yakın zamanda tamamladıkları belgesellerinin gösterimini, 27 Mayıs Pazar günü saat 19.00’da Tasarım Atölyesi Kadıköy’de gerçekleştirecekler.