Okuma süresi: 3 dakika

Motorlu taşıt sürücüleri, bisikletlilerin işe gidip gelme yöntemini doğal bir risk haline dönüştürüyor. Bu fotoğraflar bize, arabaların ne kadar riskli ve ölümcül olabileceklerini gösteriyor.

29 yaşındaki Stephanie Turner‘a, bir Salı günü sabah saat 8’de her gün kullandığı rotada bisikletiyle işine giderken kamyon çarptı. Stephanie 2015 yılında şehirde kaza sonucu öldürülen sekiz bisiklet kullanıcısından ilkiydi.

Çoğunlukla Sola Dönerken diye bilinen (çünkü meydana gelen sekiz kazanın yedisi bir kamyon sola dönerken gerçekleşti) bu fotoğraf serisi, her bir kişinin öldüğü kavşağı gösteriyor. Fotoğraflardaki ışık izi sürdükleri yolu gösteriyor ve iz, vuruldukları noktada duruyor.

Londralı fotoğrafçı Graeme Weston, “Bir bisikletçinin epey sıradan Londra sokaklarında öldürüldüğü gerçeğini temsil edebilme fikri üzerinde oldukça uzun bir süre düşündüm” dedi. Sabahın erken saatlerinde her biri için fotoğraf çekmeye karar verdi ve bir arkadaşından bisiklet kullanarak kendisine doğru gelmesini istedi. Uzun pozlama yöntemi ile far izlerini yakaladı.

Fotoğrafların hepsinde sokaklar boş. Weston, “İlk düşüncem, hiç araba olmaması gerektiğiydi. Bu fikir, normalde işlek olan caddelerin trafiksiz görüntüsünün önemli bir olayın gerçekleştiğini gösterebilmemize yardımcı olacaktı” dedi.

cogunlukla sola dönerken 8

Londra’da bisiklet kullanan insanların sayısı hiç olmadığı kadar artıyor (en son yapılan istatistiklere göre günde 610 bin.) Şehrin sokaklarında ölen ya da ağır yaralanan bisikletçilerin sayısı yavaşça azalmaya başladı. 2011 yılında 16 kişi öldü, 2012 ve 2013 yılında ise yollarda daha fazla insan olmasına rağmen 12 kişi öldü.

cogunlukla sola dönerken 7

Fakat kazaların sayısı hâlâ inanılmayacak derecede yüksektir. 2014 yılında 3 bin 400 kişi ciddi anlamda yaralanmıştı. Buna karşılık Kopenhag’ta (yolda bulunan taşıtların yarısının bisiklet olduğu şehir) 90 yaralı ve yalnızca bir ölü vardı. Bisiklete binme oranının düşük ama kaza oranının büyüdüğü diğer şehirlerde ise Londra’daki gibi oran fazla görünüyordu (belediye başkanının trafik ölümlerini tamamen ortadan kaldırmak için gösterdiği çabaya rağmen 2014 yılında New York’ta 20 bisiklet kullanıcısı ölmüştü.) ABD genelinde bisiklet kullananların trafikte ölüm oranı 1970 yılından bu yana sürekli bir şekilde düştü fakat yakın geçmişte bu oran iyice yavaşladı. 2013 yılında, mevcut olan son istatistiklere göre 743 bisiklet kullanıcısı yollarda öldü.

cogunlukla sola dönerken 6

30 yıldır Londra’da pedal çeviren Weston “Bir şeylerin mutlaka değiştirilmesi gerekiyor” dedi. Şehirde yeni bisiklet yolları yapılmasına ve güvenlik ekipmanları eklemek için kamyonları içeren yasalar gibi yeni çözümlere rağmen, bisiklet kullanmak hâlâ güvenli değil. Bisiklet şeritleri çoğunlukla göstermelik kalmış (sadece boyalı, dar bir şerit şeklinde), kötü tasarlanmış ve bölük pörçük yapılmış, gerçekten tehlikeli yolların birçoğunda tümüyle eksik şekilde yapılmış. Maalesef arabaların yolların kralı olduğu yaygın bir tutum. Bu düşüncenin yenik düşmesi ve motor trafiğinin önemli ölçüde azaltılması gerekiyor. Londra’da bisiklet kullanmak ancak o zaman güvenli ve eğlenceli olacaktır” diyerek cümlelerine devam etmiştir.

cogunlukla sola dönerken 5

Bu fotoğraf serisi elbette sadece Londa için geçerli değil. Her yerde bisiklet kullanıcılarının daha güvenli seyahat etmesi için gerekli önlemler alınmalı ve doğa için bisiklet kullanımını teşvik etmeliyiz.

Claire Hitier-Abadie, a 36-year-old French national and mother of two, was killed by a lorry as it turned left from Bressenden Place into Victoria Street SW1. She was the only victim in 2015 to be killed whilst riding a hire bike. The accident happened at eight o?clock in the morning of Thursday 19 February 2015. The lorry driver was not arrested.

cogunlukla sola dönerken 2 cogunlukla sola dönerken 1

Kaynak: Fast Company