Belçika Hükumeti, Dominique Mineur’un atamasının net bir mesaj olması niyetinde.

Suudi Arabistan’daki kadınların vücutlarını ve başlarını örten siyah bir elbise giymeden toplu alanlara çıkmaları yasak.Evlenmek veya diğer işler içinse erkeklerden izin almak zorundalar.

Belçika, Suudi Arabistan’a kadın büyükelçi gönderen ilk ülke olarak, insan hakları ihlalleriyle öne çıkmış petrol zengini bir otokrasi tarafından yönetilen ülkeye görünür bir şekilde nispet yaptı.

Belçika televizyonu VRT’ye göre, şu an Birleşik Arap Emirlikleri’nde görev yapan Dominique Mineur, önümüzdeki yaz başkent Riyad’a geçerek büyükelçilik görevini devralacak.

Belçika televizyonu Bayan Mineur’un bu atamasını, yaptığı reformlarda komşu ülkelere nispeten yetersiz kalan Suudi Arabistan’a verilen net bir mesaj olarak değerlendirdi.

Ülkenin koyduğu kısıtlamalara göre, çalışmasına izin verilen Suudi kadınların erkekler ile aynı ortamda bulunmalarına izin verilmiyor. Yalnız başına gezinmek için ise erkek bir “muhafızdan” imzalı izin almak zorundalar.

Kadınların, Kasım 2017’deki değişikliğe kadar araba sürmelerine ve spor yapmalarına da izin verilmiyordu.

Kadınlar hâlâ vücutlarını ve başlarını örten siyah uzun bir elbise giymeden toplu alanlara çıkamıyorlar. Evlenmek veya diğer işler için ise erkeklerden izin almak zorundalar. Restoranlarda kadınların oturacağı bölüm genelde ayrı tutuluyor. Mahkemelerde ise ancak 2 kadının şahitliği 1 erkeğin şahitliğine eşit.

Belçika’nın yaptığı bu atama uluslararası alanda bir ilk. 2010 yılında Gürcistanlı bir diplomat olan Yekaterina Majering Mikadze’nin de Suudi Arabistan konusunda yetkisi vardı ancak işlerini Kuveyt ve çevre ülkelerden yönetiyordu. Gürcistan daha sonra 2015’te Suudi Arabistan’a büyükelçilik açtığında oraya bir erkek büyükelçi atadı.

Belçika’nın, kadın haklarının gözetilmediği İran’a da Veronique Petit adlı bir kadın büyükelçi atanacağı konuşuluyor. İran’daki kadınlar, işçi piyasası ve mühendislik, fen gibi akademik alanlarda erkeklerden daha çok katılım göstermelerine rağmen, başlarını kapatmaya zorlanıyor ve ülkenin adalet sisteminde haksız muameleler ile karşı karşıya kalıyorlar.

Birleşik Krallığın, Suudi Arabistan’a yaptığı büyükelçi atamalarını hep erkekler arasından yaptı. Şu anki büyükelçi, Simon Collis, 2016’da Müslüman oldu ve hac ibadeti yapan ilk Birleşik Krallık büyükelçisi oldu.

Kaynak: Independent