Bizi bu yangınlar değil, sessizlik öldürecek!

80.718

Yaşamaya çalıştığımız bu günler acı dolu. Doğaya, insana ve hayvana açılan savaş dur durak bilmiyor. Savaşın bir ayağı da orman yangınları. Ranta dönüşeceğini bildiğimiz, daha önce defalarca şahit olduğumuz orman yangınları hakkında ses çıkarmanın zamanı geldi!

Haksızlıkların karşısında dik duran herkesi çağrımızı desteklemeye davet ediyoruz. Gaia Dergi’nin ses çıkarmaya çağrı yaptığı metin ve imzalayanlar şöyle:

Bizi bu yangınlar değil, sessizlik öldürecek!

Günlerdir alevlere teslim olan ormanları, tarlaları ve yaşam alanlarını izliyoruz. Ülkenin savaşsız kentlerinde çıkan yangınlar hepimizi çok üzerken savaşın yok etmek için mücadele verdiği Kürt İllerin de yer alan kentlerde çıkan yangınlara, çok fazla ses çıkaramıyor gibiyiz.

İktidarın savaşında masum çocuklar, masum hayvanlar ve masum ağaçlar yok ediliyor. Halklara savaş açanların hırsı uğruna çıkarılan bu yangına geçen sene de şahit olmuştuk. Yanan ormanlar ranta, yok olan halklar hırslı sarayın kazancına dönüşüyor!

Her geçen gün rant uğruna göz kırpmadan feda edilen bir şeyler için mücadele etmek zorunda bırakılıyoruz. Geçen yıllarda yaktıkları yeşil alanların ardından yaptıkları açıklamalarda üstüne basa basa söyledikleri şey şuydu: “Kesinlikle otel yapmayacağız.” Yaptılar. Yine aynı döngü! Yine birilerinin çıkarlarına peşkeş çekilen doğa, devletin çıkarcı tahakkümüne maruz kalıyor. Yandaş ana akım medyasında “Canlı ölümü yok” diye haykırılırken ormanda yakılan milyonlarca tür canlı hayatı yok sayılıyor.

Yok ettiğiniz ormanlar, aslında, geleceğimizden çaldığınız hayatlar!

Bugün bir karanlığa gömülmek istenen Kürt illerin de yeralan kırsal alanlarda terörle mücadele adı altında binlerce hektarlık ormanla birlikte bölge halkının geçim kaynağı olan tarım alanları da ateşe veriliyor. Saray gladyosu tarafından yapılan bu kıyım yalnız halkları değil, ormanları, hayvanları, börtü böceği, kuşu kurdu da katlediyor. Orman ve su işleri bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda, Lice, Cudi ve Cizre’de sürmekte olan yangınların, orman yangını olmadığı ve sadece kenevir tarlalarının ateşe verildiği bilgisi aktarılıyor. Ancak elimizdeki görseller, giden kişilerin ve bölge halkının aktarmış olduğu bilgiler, ne yazık ki bu açıklamayı da yalanlamaktadır. Lice, Cudi, Cizre’de helikopterlerden açılan ateş sonucu çıkan yangınlar, bugün devlet eli ile savaş konseptini güçlendirme ve bölgeyi, sermayeye peşkeş çekme amacı taşımaktadır. Bilinmelidir ki Antalya ve çevresinde yanan ormanların da, Kürt illerin de yanan ormanların da failleri aynıdır. Bu yangınlar, üzerindeki tüm toprak parçası ile birlikte dönen dünyamızda her noktaya ve her canlıya zarar verecektir.

Bizler aşağıda yer alan Ekolojistler, veganlar, vejetaryenler, barış için çırpınanlar olarak tüm Türkiye halklarını, yanan ormanlar için toprak ve su olmaya, seslerini yükseltmeye davet ediyoruz.

Gaia Dergi
Özgür Hukukçular Derneği
Ege Çevre ve Kültür Platformu
Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şubesi
Ekolojist Avukatlar
Bodrum Tohum Derneği
Vegan Yaşam Alanı
Yeşil ve Sol Parti (YSP)
Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP)
Toplumsal Özgürlük Parti Girişimi (TÖPG)
Artvin Kültür ve Dayanışma Derneği (ANKARA)
Önder Babat Kültür Merkezi
3-5 Ağaç Fanzin
Halkların Demokratik Kongresi Ekoloji Meclisi
Vegan Özgürlük Hareketi
Hayvanlara Özgürlük Partisi
Bartın Çevre Kültür Derneği
Amasra’da Termik Santral İstemiyoruz İnisiyatifi
Bartın’da HES İstemiyoruz İnisiyatifi
Halk Evleri
Ekolojik Yaşam Komunu
Hasankeyf Yaşatma Girişimi
İzmir Çağdaş Avukatlar Derneği
Karadeniz İsyandadır
Sosyalist Emekçiler Partisi
Akdeniz İsyandadır Platformu
Özgür genç kadın (ÖGK)

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF)
Fabrika kolektif