Normalde sizlere her Çarşamba günü bir albüm öneriyoruz. Fakat bugün durum biraz farklı. Dün İstanbul’da gerçekleşen korkunç saldırının büyük üzüntü ve öfkesini yaşıyoruz, ölen masum insanların ağırlığını ruhumuzda taşıyoruz. Diğer yandan tüm bu kaos ve şiddet ortamlarında ilk hedefin her zaman için kültür, müzik ve edebiyat olduğunun da farkındayız. O yüzden bugün sizlere yeni çıkan bir albümü tanıtmayacağız. Ama bu karanlığı delip geçmek için bize güç verebilecek evrensel çaptaki şarkıları derlemek istedik, hayat devam etsin diye, inadına müzik!

Bu şarkıları bir kere daha dinleyelim hep birlikte. Vicdanlarımızı temizlemek için değil, tam tersine vicdanlarımızı kaybetmemek, umudu kaybetmemek için, şarkıların bizim yanımızda olduğunu bilmek için, bu girdaba teslim olmamak için. İşte barışa, huzura, kardeşliğe dair dizeler, notalar ve bize dünyada olup bitenleri anlatan, karanlığa ışık tutup farkındalığımızı artıran birkaç şarkı;

John Lennon – Imagine

Çağlar boyu eskimeyecek, insanın şiddeti, savaşı, çirkinliği sürdükçe hep güncel kalacak bir şarkı. Dinlerin, ülkelerin, sınırların yarattığı ayrımların olmadığı bir dünyayı hayal etmekten vazgeçmememiz için hep ihtiyacımız olacak şarkı. “I hope someday you will join us-Umarım bir gün bize katılırsın”

U2 – Sunday Bloody Sunday

Tüm devletler katildir. İstisnasız tüm devletler. U2’nin bu şarkısı devletin nedeni olduğu bir katliamın acısını anlatır: “I can’t believe news today, can’t close my eyes ve make it go away/ Bugünkü haberlere inanamıyorum, gözlerimi kapatınca da gitmiyorlar”. 10 Ocak 1972’de de İngiliz ordusunun Kuzey İrlanda’da Londonderry bölgesinde yapılan bir gösteriyi şiddet kullanarak bastırması sonucu 17 kişinin katledildiği gün Kanlı Pazar diye de hatırlanır. Daha sonra ordu mensupları beraat etmiş, korunmuştur. Unutmayalım, barış devletler eliyle değil halkların mücadelesiyle gelebilir ancak.

Pete Seeger – We Shall Overcome

Üstesinden gelebiliriz. Belki çok basit tınlıyor kulakta. Ama çok anlamlı diğer yandan, çok derinlikli. Örgütlü bir mücadele ile üstesinden gelinemez mi, tüm bu öğrenilmiş çaresizlik aşılamaz mı, Pete Seeger de şarkısında bunu vurgular, “Bir gün üstesinden geleceğiz, gelmeliyiz” der. Evet, niye gelemeyelim ki?

Rolling Stones – Gimme Shelter

“War, children,rape  it’s just a shot away/ It’s just a shot away” Savaş, çocuklar, tecavüz. Bir kurşun uzaklıkta, sadece bir kurşun uzaklıkta. Rolling Stones’un barışa, savaş çıkartıp kendi cebini dolduranlara, tahtını sağlamlaştıranlara haykırışı. Durdurun bunu, ölenler sizler değil bizleriz haykırışı.

Elvis Costello– What’s So Funny ‘Bout Peace, Love and Understanding”

I ask myself, is all hope lost? Is there only pain and hatred, and misery?
And each time i feel like this inside, there’s one thing i wanna know, what’s so funny ’bout peace love & understanding?”

Barışı isteyenler, kardeşliği savunanlar sadece Türkiye’de değil her coğrafyada hep küçümsendi toplumlarda, hayalperest olmakla yaftalandı. Boşuna çabaladığı söylendi. Ve devletlerce, egemen güçlerce hep baskı gördü. Bu şarkısında Elvis Costello, barış, aşk ve birbirini anlamanın neresi komik diyor, barış umudunu taşıyanları küçümseyenlere, hor görenlere adeta “Sen kimsin, sen kimsin ki benim barışa inancım yüzünden beni küçümseyebiliyorsun” diyor.

Evet bir klişe belki, hayatın durmasına izin vermeyin, terörün ekmeğine yağ sürmeyin denmesi. Diğer yandan ise bir gerçeklik boyutu da var. Tabii onların derdi tüketimin durmaması, ekonomilerinin, para imparatorluklarının zarar görmemesi. Bizlerin tek derdi ise barışın, kardeşliğin, umudun hiç bitmemesi. O yüzden en çok da bugün şarkılarımıza, kitaplarımıza, dizelerimize sahip çıkalım. Özgürlüğümüz için elimizde kalan en değerli şeylerimizi de elimizden almalarına izin vermeyelim.