Okuma süresi: 2 dakika

Tacize, tecavüze, şiddete, erkek egemen sisteme karşı tüm yaşam alanlarında direnmek, kız kardeşliğin ve kadın dayanışmasının sesini yükseltmek için bir araya gelen “Kampüs Cadıları”, dün sabah (28 Şubat) bir kuruluş konferansı düzenlemek amacıyla Boğaziçi Üniversitesi İbrahim Bodur Salonu’nda toplandı.

Yönetimin bilgisi dahilinde gerçekleşen ve bir süredir “Kadınlar kampüslerde öz örgütlüğünü kuruyor” şiarıyla çağrısı yapılan konferans, “katılımcıların uygunsuzluğu” ve “kulüp etkinliği olmama” gibi gerekçelerle bölündü.

Kampüs Cadıları, Facebook sayfaları vasıtasıyla konuya ilişkin bir basın açıklaması yayınladı:

“28 Şubat Pazar günü Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştireceğimiz Kampüs Cadıları Kuruluş Konferansı, Boğaziçi Üniversitesi yönetimi tarafından “türlü gerekçeler” gösterilerek engellenmiştir.

Günlerdir çağrısı yapılan, katılımcıları günler öncesinden yönetime duyurulan, Boğaziçi Üniversitesi’nin izni dahilinde, üniversite kampüsünde sabah saatlerinde birçok ilden yan yana gelen kadınların neşesi ve coşkusuyla başlayan Kampüs Cadıları Konferansı önce konferans davetlileri gerekçe gösterilerek, daha sonra üniversite kulüp etkinliği olmadığı ifade edilerek, süren konferansımız apar topar sonlandırıldı.

Kadın konferansımızın devam etmesi için üniversite yönetimiyle yaptığımız görüşmelerde, “elektriğinizi keseriz”, “Kadın kulübünü (BÜKAK) kapatırız” tehditleriyle karşılaştık.

Belli ki, kadın düşmanı Erdoğan/AKP’nin yarattığı korku ikliminin rüzgârı Boğaziçi Üniversitesi yönetimini de sarmış.

kampus cadilari 1
Bizler, üniversitelerdeki genç kadınların kadın olmaktan dolayı yaşadığı problemlere karşı kampüslerde kadınların öz örgütlülüğünü inşa eden Kampüs Cadıları olarak, konferansımızı iptal ederek yüzlerce kadını üniversiteden çıkaran Boğaziçi Üniversitesi yönetimini şiddetle kınıyoruz.

Herkes duysun ve bilsin ki;

Tacize, tecavüze, şiddete, erkek egemen sisteme karşı tüm yaşam alanlarında direnmeye, kız kardeşliğin ve kadın dayanışmasının sesini yükseltmeye devam edeceğiz.
Bizler, yüzyıllar evvel aynı “korku imparatorluğunun” erk zihniyetiyle yaktığınız cadıların torunları olarak; tüm baskılara ve engellemelere rağmen, inatla ve cüretle cadılık yapmaya devam edeceğiz.

Kadınların isyanından, öfkesinden, örgütlülüğünden tir tir titreyen iktidarın korkusuyla yüzlerce kadını kapı dışarı eden üniversite yönetimi bilsin ki; konferans salonları olmasa da, sokaklar, parklar, bahçeler bizim!

Kadınların isyanı kampüslerden taşıyor!”

“Bir prense asla güvenme. Mucizeye ihtiyaç duyduğunda bir cadıya bağla tüm umutlarını.”

Kaynak: Kampüs Cadıları Facebook