Süt ve süt endüstrisinin zararları konusundaki farkındalığın artması ile beraber veganizme geçişte yeni alternatif seçenekler her geçen gün artmaktadır. Bu ise bizler için gerçekten heyecan verici bir durum!

Veganlar süt yerine genel olarak soya sütünü ya da diğer yağlı tohumların sütlerini tercih etmektedirler. Fakat burada da büyük sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Örnek olarak süt yerine tüketilebilen soya sütünün tadını her insan sevmek zorunda değil ya da sürekli yağlı tohumların sütlerinden bıkmış olanlar olabilir aranızda. Hatta ve hatta soya başta olmak üzere diğer gıda maddelerine alerjisi olanlar da elbette aramızda bulunuyor. Fakat tüketim popülasyonu incelendiğinde çok az insan muz tüketmekten hoşlanmamaktadır.

Hepimiz biliyoruz ki muz; enerji içeriğinin yanı sıra yüksek oranda potasyum içermektedir. Fakat muz, sadece potasyumdan yüksek olarak değil, B6 ve pektin içeriği de yüksek bir meyve olarak karşımıza çıkar. B6 ve Pektin içeriğinin var olması; kişinin kendisini daha tok hissetmesine sebebiyet verir. Ayrıca sindirim konusunda da pektinden ötürü bizlere yardımcı olur. İyi bir posa kaynağıdır. Bu sayede kolon kanserinin önlenmesini sağlar.

Muz, hem fiyat olarak uygun hem de içerdiği vitamin ve minerallerden ötürü besleyici bir besin kaynağıdır. Diğer yağlı tohumların (örneğin badem) sütleri ile karşılaştırma yaptığımız zaman daha uygun ve daha lezzetlidir. Dilerseniz evinizde sütünüzü aşağıdaki tarif ile uygulayıp tüketebilirsiniz.

Malzemeler (1 kişilik):

  • Bir adet muz (Dondurulmuş da olabilir)
  • Bir buçuk su bardağı kadar su
  • Bir tatlı kaşığı kadar tarçın
  • Bir çay kaşığı kadar tuz

Hazırlanışı:

Tüm malzemeleri blenderden geçirip süt kıvamını almasını sağlayınız. Tarifiniz hazır. Hazırladığınız karışımı servis edebilir ve bu lezzetin keyfine varabilirsiniz.

Bunun yanı sıra lezzetini arttırabilmek için içerisine kakao ekleyebilirsiniz, vanilya ekleyebilirsiniz. Bu şekilde harika muzlu kakaolu sütler yapabilmeniz mümkündür.

Hem pratik hem de besleyici olan bu tarifi uygulayarak vücudunuzun daha iyi beslenmesine katkıda bulunmuş olursunuz.

Kaynak: Nutrition Stripped, Pure Wow, I Nouris Gently