Ana SayfaEkolojiYeşilBoykot yetmez tüketimi örgütleyelim

Boykot yetmez tüketimi örgütleyelim

-

Genç Yeşiller grubu Pınar ürünlerini boykot eden tüketicilere tüketimi örgütleyelim çağrısı yaptı.

Referandum sonrası Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yaşar’ın, yüzde 83 gibi yüksek bir hayır oranına sahip Karşıyaka ilçesinin basketbol takımı olan Pınar Karşıyaka’dan şirketin sponsorluğu çekmekle tehdit etmesinin ardından Yaşar Holding için, taraftarlardan hayır oyu veren vatandaşlara öğrencilerden beyaz yakalılara birçok kesimden boykot çağrısı yapılmıştı.

Yeşil politika yapan Genç Yeşiller grubu ise boykot çağrısının üzerine “Boykot yetmez, tüketimi örgütleyelim!” diyerek günlük tüketimi yerel ağlarla ve kooperatiflerle örgütlemeye çağırıyor.

Genç Yeşiller’in çağrı metni:

Boykot çağrısı gün geçtikçe büyüyor ama biz Genç Yeşiller YETMEZ diyoruz.

Bir sermayeden alıp başka sermayeye kazandırmayalım!

Politik sistemi besleyen sermayeye sürekli para kazandırmaktan bıktınız mı? Öyleyse onların ürünlerini kullanmaktan vazgeçin. Her boykotta bir sermayeden alıp diğer sermayeye kazandırmaktan da vazgeçin!

Genç Yeşiller, boykot etmek isteyen herkesi yerel, doğa dostu, patronsuz ürünleri tercih etmeye ve takasa, onarmaya, geri dönüşüme çağırıyor.

Yaşar Holding gibi, henüz açık vermeyen büyük sermaye temsilcisi birçok şirket, fabrika ve benzeri kuruluşlar, her gün insan haklarını ihlal etmeye, çalışanlarını sömürmeye ve doğaya düşman olmaya devam ediyor, yozlaşmış politik sistemi besliyor. Bu sermayelerin gücünü ancak birleşerek alt edebiliriz.

Tüketimi örgütleyelim!

Doğa dostu tüketim yapmak ve hatta hiç tüketmemek sanıldığı kadar zor değil. Biz denedik, çok güzel oluyor.

Gıda dışı ürünlerde ihtiyaç fazlası almamakta, takas etmekte ve onarmakta ısrarcı olun. Takas etkinliklerini veya ikinci el satışlarını Facebook ya da diğer internet ortamlarından takip etmek çok kolay.

Gıda için yerel pazarları tercih edin, direk üreticilerden alış veriş yapmaya çalışın, az alıp az tüketin ve az çöpe atın. Kooperatiflerin ürettikleri ürünleri tercih edin.

Ve en önemlisi – çevrenizdeki bir gıda topluluğuna katılın, yoksa kurun!

Gıda toplulukları hakkında

Son yıllarda, yerel ve doğa dostu gıda ürünlerine aracısız erişmek için bir araya gelmiş kimselerin ile ürününü doğrudan tüketiciye satmak isteyen üreticilerin oluşturduğu bu topluluklar, gıda sistemin ana ayaklarından biri olmaya doğru hızla ilerliyor. Kendilerine özgü ekonomik modellerle işleyen bu topluluklar, genellikle topluluktaki tüketicilerin talebine göre ürünlerin direk üreticilerden alınması esasına dayanıyor. Tüm gıda topluluklarının ortak özelliği topluluk üyeleri arasındaki güven.

Sayısı gittikçe artan gıda topluluklarından bazıları şöyle:

Daha fazlası için gidatopluluklari.org

Direk üreticilere veya yerel pazarlara ulaşabileceğiniz bazı internet siteleri:

bio123.net – Bu sitede birçok ekolojik pazar, market, kooperatif, çiftçi, restoran ve online market bölge bölge sıralanmış.

tarimtema.org – Sürdürülebilir tarımın tüm taraflarını biraraya getirmek üzere tasarlanmış internet tabanlı bir iletişim ağı olan TEMA Sürdürülebilir Tarım Ağı’nın (TEMASTA) sitesi. Çiftçi, kooperatif ve benzerine doğrudan ulaşma imkanı sağlayan ağı kullanarak hem bilgilenebilir hem de kendi gıda topluluğunuzu oluşturabilirsiniz.

ureticidentuketiciye.com – Bu sitede de TEMASTA’ya benzer şekilde çalışıyor ancak yalnızca üreticiler ve ürünleri hakkında bilgiler yer alıyor.

Genç Yeşiller hakkında:

Genç Yeşiller, yeşil politikayı geliştirmek ve gençlerin siyasi alanlarda kendilerini güçlendirmeleri için bir alan yaratmak isteyen bir grup gençtir. Gönüllü sadeliği, yerelliği, ekolojiyi, feminizmi ve LGBTQ topluluğunu ve şiddetsizliği savunur. Anti-hiyerarşik, aktivist, demokratik ve şenliklidir. Avrupa’nın birçok bölgesindeki Genç Yeşillerle iş birliği içinde kapasite geliştirici gençlik çalışmalarına katılır ve bu çalışmaları örgütler.

Alıntı: İnadına Haber

SON YAZILAR

Houston, bir çözümümüz var!: Hayvan çiftlikleri ve mezbahaların olmağı şefkatli bir dünya mümkün

Kocaayak bize iklim kaosuyla mücadeleye yardımcı olmak için neler yaptığını ve neden Veganuary'ye katılmayı seçtiğini anlatıyor. Veganuary, 200'den fazla ülke ve bölgeden katılımcılarla 2021 kampanyasında yarım...

What is Vegan tattoo? Vegan tattoo artist explains

Nowadays especially vegans hesitate about having tattoos that may contain animal derived products. In that case, there are some confusion about it. Due to explain...

Vegan dövmeci ile vegan dövme hakkında

Günümüzde özellikle veganlar vücutlarına kazıdıkları dövmelerin de hayvansal içermesinden çekiniyorlar. Bu noktada bir takım kafa karışıklıkları söz konusu. Biz de bu kafa karışıklıklarını gidermek adına...

Avrupa’daki her beş kuştan biri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Kuşların tehlike kategorilerini belirleyen ve neden yok olduklarını ortaya koyan, Avrupa Kuşları Kırmızı Listesi Güncellendi. Dünya Kuşları Koruma Kurumu, Avrupa genelinde 54 ülke ve bölgeden...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol