Ana SayfaEkolojiDoğaHindistan'da bir profesör kampüslerdeki hava kalitesini arttırmak için 2.500 ağaç dikti

Hindistan’da bir profesör kampüslerdeki hava kalitesini arttırmak için 2.500 ağaç dikti

-

Mumbai Üniversitesi profesörü ve National Service Scheme lisansüstü birimi başkanı Hubnath Pandey, şehrin hava kalitesini arttırmak için büyük katkıda bulunuyor.

Pandey, geçtiğimiz 4 yılda Mumbai’nin sanayileşmesinin yıkıcı etkileriyle savaşmak için ağaç dikmeyi ve yeşil kuşak (bkz. Wangari Maathai’nin hareketi) yaratmayı kendine görev edindi. Pandey, Hindustan Times“Mart ayı boyunca sıcaklıkların anormal seviyede artması bizlere açıkça gösteriyor ki ağaçları kesiyoruz ama yerlerine aynı sayıda ağaç dikmiyoruz,” diye konuştu.

Profesör Pandey Mumbai’deki iki üniversite kampüsüne tam 2.500 ağaç dikti ve ağaçlarla 75 gönüllüsünün yardımıyla ilgileniyor. Hindistan cevizi, incir, hurma ve banyan (Hint inciri) Pandey tarafından dikilen ağaç türlerinden yalnızca birkaç tanesi. Pandey, “Ağaç dikmek, yetiştirmek ve korumak küresel ısınmanın olumsuz etkilerini azaltmanın tek yolu. Hedefimiz Kalina Kampüsü’nü yeşil kuşağa dönüştürmek. Birtakım altyapı projeleri yürütülüyor olsa da kirlilik bu yeşil örtüyle kontrol altına alınabilir,” dedi.

Pandey ayrıca ağaç dikerek dünyayı kurtarmak ile ilgili şiirler de yazıyor. Öğrencilerine iklim değişikliğine karşı mücadelede harekete geçme konusunda ilham vermeyi umuyor. Çalışmalarıyla öğrencilerin karbon ayak izinin etkilerini ve bu etkilerin küçük çabalarla nasıl azaltabileceğini fark etmelerini sağlayacağını düşünüyor.

Eğer siz de bu muhteşem profesörden etkilendiyseniz, kendi yeşil kuşağınızı yaratmayı bir düşünün. Hava kalitesini arttırmak için ağaç dikin ve bahçeler oluşturun. Yaşadığınız bölgede ağaç dikme etkinliği düzenlemek “yeşil mesajı” yaymanın, hava kalitesini arttırmanın ve çevrenizdekileri bir araya getirerek olumlu bir değişime adım atmanın diğer bir mükemmel yolu.

Gezegenimizin varlığını sürdürmesi için ihtiyaç duyduğu değişimi yaratan Hubnath Pandey gibi kendini adamış çevreciler tarafından atılan küçük adımlardır. Siz de harekete geçerek ona katılabilirsiniz!

Kapak görseli Pramod Thakur‘a aittir.

Kaynak: One Green Planet

SON YAZILAR

Ekoloji örgütlerinden Erzincan İliç için ortak açıklama

"Beklenen" felaket Erzincan İliç’te 13 Şubat 2024 tarihinde yaşandı. Uzmanlara kulak asmayan rantçılar para hırsları ile "öldürmeye", iktidar yargısıyla, bakanıyla, uygulamasıyla cinayetlere ortak olmaya ve...

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Akbelen Ormanı TBMM Olağanüstü Genel Kurulu İçin Bilgi Notu

Geleceğini düşünenler Akbelen için mücadele ediyor. Yaşam Savunucuları TBMM'nin Akbelen gündemi ile olağanüstü toplanması için çağrı yapmış ve eklemişti: Koltukları boş görmek istemiyoruz! Direnen yaşam...
İdil Seçen
İdil Seçen
Galatasaray Üniversitesi

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol