Okuma süresi: 3 dakika

2015 Eylül’ünde LGBTİ+ aktivisti Boysan Yakar’ın aramızdan ayrılışının ardından ‘’Boysan’ın Evi,’’ sivil toplum kuruluşlarının eğitim, konferans, film, söyleşi, sergi, atölye ve benzeri çalışmalarına mekan oluşturmak üzere Haziran 2016’da açılmıştır.

Bir etkinlik mekanı olmanın ötesinde insanlara “başka bir aile” mümkün anlayışını anlatmaya çalışan, alternatifleri arayan ve toplumsal belleğin izlerini tutmaya devam eden bir hafıza mekanı olarak varlığını sürdürmektedir. Yasaklar ve yaşanmakta olan toplumsal olaylar ışığında koşulsuz sevgi, güven ve dayanışma ilkeleriyle, hiçbir ayrım olmadan tüm gönüllülere, katılımcılara ve sevenlerine her zaman açıktır.

Boysan’ın Evi’nin toplumsal belleğe ışık tutmasının ardındaki en temel güç, ailesinin kararlılığıyla devam eden mücadele azminin, insanlara bir umut olması ve bu umudu Boysan’ı tanıyan, ismini duyup onu mücadelesini örnek alan ve birlikte zorluklara göğüs gerdikleri mücadele arkadaşlarının inançlarıyla devam eden bir sıcaklığı oluşturmasında yatmaktadır.

Ankara’daki LGBTİ+ etkinliklerinin süresiz olarak yasaklanması, homofobik tutumların ayyuka çıkması ve yaşanan olaylar, mücadele ve dayanışma ihtiyacını eskisinden çok daha fazla bir şekilde ortaya çıkarmaktadır. Bu ihtiyaç LGBTİ+ hareketinin daha fazla güçlenmesine sebep olurken, kimi zamanlarda her birimizi bir umutsuzluğa gark etmektedir. Bu umutsuzluk hali, hareketin kapsayıcılık alanının ne kadar çok geniş olduğunu gözler önüne sermekle birlikte, güvenli alanlar ve LGBTİ+ mekanların varlığı konusunun önemini ortaya çıkarmaktadır. Bu noktada Boysan’ın Evi sadece bir mekan olmanın ötesinde, Boysan’ın anılarının gölgesinde bir umudun oluşabilmesi için alternatiflerin mekanı olarak işlevselliğini korumaya devam edeceği görünmektedir.

Boysan’ın Evi neler yapmaktadır ?

Boysan’ın Evi, Haziran 2016’dan beri aktif bir şekilde temel LGBTİ+ meseleleri ve sorunlara yönelik etkinlikler ile birlikte, LADEG+ (LGBTİQ+ Aile ve Yakınları Destek Grubu)’in çalışmalarına da yer vermektedir. Hareket içinde ya da dışında fark etmeksizin harekete emek vermek isteyen her kişinin etkinlik yapabileceği ve kaynaşabileceği bir ortam sunan Boysan’ın Evi, çok çeşitli bir etkinlik portföyüne sahiptir. LGBTİ+, kadın, insan hakları, cinsel sağlık, erişilebilirlik, gönüllülük, edebiyat, sinema, sosyoloji, psikoloji, fotoğraf vb. alanlarda her ayı dolu dolu geçirmeye ve bilgilendirmeye çalışmaktadır.

Boysan’ın Evi, etkinliklerin oluşturulması sürecinde sahadaki insanların deneyim aktarımlarını önemseyerek, harekete dair farklı kaynaklardan gelebilecek fikir ve çözüm önerilerinin ifade edilebilmesini olanaklı kılmaktadır.

Boysan’ın Evi Mart ayına CHP 24. Dönem Milletvekili ve Sosyal Haklar Derneği Başkanı Melda Onur ile Siyaset ve LGBTİ+ hakları üzerine söyleşi gerçekleştirerek başladı. Söyleşide LGBTİ+ların güncel Türkiye siyasetinin neresinde olduğu, LGBTİ+ görünürlüğünün neden önemli olduğu, LGBTİ+ hakları için ne yapıldığı ve ne yapılabileceği konuşuldu.

Aynı zamanda Boysan’ın Evi, Sosyal Politika, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD) ve Genç Lezbiyen Gey Biseksüel Trans İnterseks Gençlik Çalışmaları ve Dayanışma Derneği’nin (Genç LGBTİ+) 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde Belediye Başkan Adaylarına sunmak ve LGBTİ+ haklarının hayata geçirilmesinde sorumluluklarını hatırlatmak amacıyla hazırladığı LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokol Metni’ni imzalatmak üzere CHP Şişli Belediye Başkan Adayı Muammer Keskin’i ağırladı.

Mart ayının ikinci haftasında Psikanalitik Açıdan “Kimlik ve Queer” i anlamak üzere Atakan Yorulmaz’ın aktarımlarıyla Queer kavramının geleceğe nasıl yansıyacağını, biyolojik/atanmış cinsiyetin, toplumsal konumumuzdaki önemi nedir ve cinsiyet kimliğinin ya da cinsel yönelimin bize ne söylediği üzerine konuşuldu.

23 Mart Cumartesi günü Pembe Hayat KuirFest  filmlerinden “Lunadigas/Çocuksuz Kadınlara Dair” film gösterimi gerçekleştirildi. Nicoletta Nesler ve Marilisa Piga’nın kendi hikayelerini de paylaşarak yönettiği filmin adı, çocuksuz kadınların kendilerini tanımlamak için kullandığı “Lunadigas” kelimesinden geliyor. Farklı geçmiş ve deneyimlerden kadınların hikayelerinin buluştuğu “Lunadigas” çocuk sahibi olmayan, olamayan ve olmak istemeyen kadınların dünyalarını keşfe çıkarttı.

Boysan’ın Evi Nisan ayına Nur Çubuk Karan ile “Gönüllülük Nedir? Ne Değildir?” başlıklı gönüllülük eğitimiyle başladı. Gönüllülük yaparken yapılan yanlışlar neler, gönüllülük hangi motivasyonları içerir, gönüllülük modelleri, gönüllülükteki beklentileri ve ilham veren gönüllülük hikayeleri konuşuldu.

13 Nisan Cumartesi günü Pembe Hayat KuirFest Film Serisinden “Sevgiler,Scott/Love,Scott” izlendi. Filmde, bir akşam genç müzisyen Scott Jones’a bir gerçekleşen saldırı ve bu saldırının nefret saldırısı olduğunu kanıtlamaya çalışmanın ne yazık ki her gün nefretin başka yüzleriyle karşı karşıya gelmek anlamına geldiği, yönetmen Laura Marie Wayne bu zorlu yolculukta arkadaşı Scott Jones’u yalnız bırakmayışı anlatılırken, bizi de bu ilham verici mücadeleye tanık ediyor.

Nisan ayının sonuna yaklaşırken, 20 Nisan Cumartesi günü Boysan’ın Evi Komünist LGBT’leri ağırlıyor. Komünist LGBT’lerden Ömür Yaşayan, Komünist LGBT’lerin neyi savunduğunu, Komünist LGBT’lerden Deniz Yıldız ise “Mısır firavunlarından Avrupa başbakanlarına, LGBT liderler eşitlik ve aydınlanma mücadelesinin neresindedir? 1789’dan günümüze dünya devrimlerinin LGBT’ler için artıları-eksileri nelerdir? LGBT-fobiler özellikle de transfobi hangi nedenlerle, kimler tarafından yaşamın her alanında sürekli kışkırtılmaktadır? LGBT’ler ile trans olmayan heteroseksüeller arasındaki gerçek eşitliğe nasıl kavuşulabilir?” üzerine düşüncelerini paylaşacaklar.

26 Nisan Lezbiyen Görünürlük Günü’ne özel, lezbiyen bir anneye sahip olan çocuğun gözünden lezbiyen aile yapısı ve eşcinselliğe dair söyleşi gerçekleşecek. Söyleşi 27 Nisan Cumartesi 17.00’de Boysan’ın Evi’nde.


Boysan Yakar’ın “Bir hak diğerinden üstün veya farklı değildir; verilmemiş her hak alınması için ortak mücadeleyi ve dayanışmayı gerektirir.” sözünden hareketle çalışmalarına devam eden Boysan’ın Evi LGBTİ+ hareketine alternatif bir alan olarak yoluna devam ediyor ve hepinizi Boysan’ın Evine davet ediyor.

Sevgi ve Dayanışmayla,
Boysan’ın Evi