Okuma süresi: < 1 dakika

Tarihi dokusu, dar sokakları, en güzel gün batımının seyredildiği tepesi, sonsuzluk hissi veren kekik tarlaları, rüzgar gülleri… Bozcaada elbette bunlardan çok çok daha fazlası. Son zamanlarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “bağevi” adı altında imara açan düzenlemesiyle gündeme gelmişti Bozcaada. Muhteşem doğasının otel siluetleriyle bozulmaya çalışıldığı ada, halkının itirazlarıyla ve direnişleriyle korunmaya çalışılıyor. Bu olumsuzluğun dışında Bozcaada, Türkiye’de bir ilk olan uluslararası ekolojik belgesel film festivaline ev sahipliği yapıyor. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen BIFED (Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali) 12-16 Ekim 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek. Festival ekibi, yarışma bölümünde yer alacak filmlerin son katılım tarihini ise 15 Mayıs 2016 olarak belirledi.

Amacı ekolojiyi konu alan seçkin filmleri tüm dünyadan Bozcacada’ya getirmek, sanat ve ekoloji alanlarını birleştirmek ve finalistler arasından da en iyi olarak niteleneni ödüllendirmek olan festivalin başvuruları ve gösterimleri ücretsiz.

Bozcaada Belediyesi ile BOZTİD tarafından organize edilen festivale geçen yıl 45 ülkeden 180 belgeselin başvuru yapmıştı.

Festival ve yarışmayla ilgili detaylı bilgiye www.bifed.org adresinden ulaşabilirsiniz.