22-25 Ekim tarihlerinde ikincisi düzenlenecek olan Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’ne başvurular bugün başladı. 

Ekolojik temalı bir festival olan ve festival yönetmenliğini Petra Holzer’in üstlendiği Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BİFED) için son başvuru tarihi ise 30 Haziran. Ekoloji temalı festivalin başvurularının başladığını ise, aynı zamanda festivalin de başkanlığını üstlenen Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz duyurdu. 

Festivalin yarışmalı bölümünün teması insan, doğa ve yaşam. Yılmaz; Fethi Kayaalp Büyük Ödülü’nü 7 bin TL,  2’ncilik ödülünü 5 bin TL, 3’ncülük ödülünü ise 3 bin TL olarak belirlediklerini açıkladı.

BİFED 2

Yılmaz festival hakkında şu ifadeleri kullandı: “Ülkemizde ekoloji konusunda ciddi ve bağımsız bir platform yaratılmasına öncülük etmek ve bu çalışmaları ödüllendirmek, yerel ve evrensel ekolojik sorunlar ve bu sorunların çözümleri üzerine ciddi ve kalıcı bir tartışma ve iletişim ortamı oluşturmak amacıyla başlattığımız Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali düzenlediğimiz ilk yılda 170 film başvurusu ile büyük ilgi gördü. 33 ülkeden başvuru yapan bu filmler arasında daha önce IDFA, Berlinale, Marsilya FF, Vienale, St Petersburg, Sundance gibi dünyanın birçok önemli festivallerinde finale kalan veya ödül alan filmler vardı. Bu güzel ve kaliteli filmleri ilk yılında toplam nüfusun bin 500 olduğu adamızda 2 bin 500 İzleyici takip etti. Bu yıl bu sayının daha da artacağını düşünüyorum. 22-25 Ekim 2015 tarihinde düzenlenecek olan festivalde sizleri ve filmlerinizi konuk etmek bizi onurlandıracaktır.”

BIFED 2014
Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali 2014 yılı etkinliğinde verilen ödüller.

“Festivalin ilk yılında gördüğü içten ve büyük ilginin mutluluğuyla ikinci yıla hazırlanmaya başladıklarını” belirten Petra Holzer: “Festival ilk yıl olduğu gibi ‘ekoloji’ kelimesini insanın, sorunların ve çözümlerin olduğu tüm coğrafyalarda kavramlaştırıyor; iş cinayetlerinden, hayvan haklarına, güvenli gıdadan kitle turizminin yıkımlarına, kentsel dönüşüme kadar en geniş anlamda belgesel formundaki tüm yapıtlara açık” olduğunu da ekledi.  

2011 yılından sonra yapılan belgesellerin başvurabileceği festivalde süre sınırlaması yok.

Festival başvuruları için lütfen tıklayın.