Ana SayfaKültür & SanatSinemaBozkırın Hikâyesi: Kurt Totemi

Bozkırın Hikâyesi: Kurt Totemi

-

Moğolistan. Uçsuz bucaksız steplerin hüküm sürdüğü, sonsuz bozkırda doğayla insanın uyumu yakaladığı o mistik ülke. Cengiz Han’dan beridir süre gelen kültürel geçmişiyle bir yüzünü bin yıl öncesine dönen insanların ülkesi. Çadırları sırtlarında konar göçer yaşayan, stepin her türlü zorluğunu yüzlerinden, ellerinden okuduğunuz insanlar. Moğol Halkı.

Kurt TotemiÖnce Jiang Rong, kitabıyla bizi alıp götürdü 1960’ların Moğolistan’ına. Her zaman Cengiz Han’ını okumaya alıştığımız Moğolları, günümüze yakın halleriyle ve hiç değişmemiş olduklarını görerek okuduk. Ardındansa Jean-Jacques Annaud beyaz perdeye aktardı bu hikâyeyi. Hikâye bozkırın efendilerinin Çin boyunduruğu altına girdiği yıllarda geçiyor ve iki Çinli öğrencinin köylü halkı eğitmek için bir Moğol obasına yerleşmesi ile başlıyor. Hikâyemizin baş kahramanı Chen, Çin’in en ufak köylerine kadar yolladığı öğrencilerden birisi. Bejing’teki şehir hayatından gelip bu step insanlarıyla yeni bir yaşam kuruyor kahramanımız. İnsanlara okumayı öğretmeye çalışırken doğayı ve yaşamı öğreniyor bozkırın efendilerinden. Chen’in baba diye hitap ettiği obanın reisi, vakur bir Moğol tablosu çiziyor Cengiz Han misali.

kurt totemi3Moğolların doğaya ve canlılara saygısını, doğal dengeyi nasıl koruduklarını izliyoruz film boyunca. Hayattan yeteri kadarını alarak yaşayan mağrur insanlarla tanışıyoruz. Politikaların ve aç gözlülüğün dengeyi nasıl bozduğuna şahit oluyoruz. Chen’in geldiği kültürü adım adım terk edişinden ve Reisten öğrendiği hayat derslerinden kendimize paylar çıkartıyoruz. Moğol gelenek ve inanışlarında ki tabiat sevgisini görüp hayran olurken, politikanın bencilliği ile işlenen vahşetlere tanıklık ediyoruz.

kurt totemi2Ve kurtlar. Soylu moğol kurtları ile Moğollar’ın bir birlerine olan karşılıklı saygılarını şaşkınlıkla izliyoruz. Yüzyıllardır dengeyle yürütülen bu ilişkiyi Chen ve Reisin diyaloglarından takip ediyoruz film süresince. Kurtların insanlara öğrettikleri, insanlarınsa kurtlara muhtaçlığı ve bu dengenin binlerce yıl öncesine dayanması hayrete düşürüyor bizleri. Bir insanın ve kurdun yaşamlarının içinden geçiyor, asilliği ve sevgiyi hissediyoruz.

Tabiatın dengesine muhtaç olup nasıl bu dengeyi bilinçsizce bozduğumuzu gösteren, eski ile yeniyi çarpıştıran, kültürün sistemler üstü insancıllığını ve doğanın bizlere değil bizim doğaya muhtaç olduğumuzu anlatan çarpıcı bir eser Kurt Totemi. Bozkırdan aldığını ona geri veren bu asil insanlarla tanışmanız dileğiyle. İyi seyirler.

SON YAZILAR

Kuru Otlar Üstüne: Antagonist olarak dişil enerji

Nuri Bilge Ceylan’ın 2023 Cannes Film Festivali’nde prömiyer yapan son filmi Kuru Otlar Üstüne, yönetmenin sinematografisinde takip ettiğimiz “aydının taşra sıkıntısı” olarak da tanımlanabilecek halini...

18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başlıyor!

Bu yıl 18'incisi gerçekleştirilecek olan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 2 Mayıs 2023 günü İstanbul’da yapılacak açılış etkinliği ile seyircisiyle buluşacak. Bir hafta sürecek festivalde emek temalı filmlerin yanı...

Salt Beyoğlu: Bu son şansımız mı?

İklim değişikliğinin ekosistem ve biyoçeşitlilik üzerindeki etkilerine dikkat çekmeyi amaçlayan Bu son şansımız mı? gösterim programının 2022 seçkisi, Yunanistan’dan Peru’ya, Kanada’dan Avustralya’ya uzanan beş belgesel filmi bir...

Institut français Ankara sinema ve sergi salonunda yeşil filmler gösterimde olacak

Institut français Turquie, 8 Aralık Dünya İklim Günü vesilesiyle “sinema ve çevre” temalı 3 filmden oluşan programını sinemaseverler ile buluşturuyor. Sinema; sesinizi duyurmanıza, zihniyetleri/alışkanlıkları değiştirmeye çalışmaya ve toplumun belirli...
Nuh Mehmet Topkaraoğlu
Nuh Mehmet Topkaraoğlu
Asıl mesleği kütüphanecilik olan bu birey fotoğraf, tarih ve teolojiyle de ilgilidir. Dünyayı gezmeyi kafasına takmış halde fotoğrafçılık ve bilgi bilim alanında okumalara doyamamaktadır. Dergide belgesel ve gezenti ağırlıklı yazılarıyla görmelere doyamazsınız umarım. ;)

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol