Ana SayfaEkolojiEnerjiBrezilya dünyanın en büyük yüzen güneş çiftliğini kuruyor

Brezilya dünyanın en büyük yüzen güneş çiftliğini kuruyor

-

Brezilya’daki etkileyici kuraklık su rezervlerini kurutunca, hidroelektrik dışında alternatif enerji olanakları araştırılmaya başlandı. Günümüzde hidroelektrik kaynakları, ülkenin elektrik ihtiyacının yüzde 75’ini karşılıyor. 

Güney Amerika’nın incisi, kaçınılmaz görünen enerji krizinden kurtulmak için yüzünü güneş enerjisine döndü. Ülke, Amazon’daki Balbina hidroelektrik santralinin üstünde kurulan “dev yüzen güneş çiftliğinin” dört ay içinde pilot testlere başlayacağını bildiriyor. Henüz bu yüzen çiftliğin fiziksel olarak ne kadar büyüklüğü belli olmasa da, dev ebatlardaki reservuar 2,300 kilometrekarelik bir yüzeyi kaplıyor.

Brazilya’nın 350 Megawatt’lık bu etkileyici projesi, halihazırda 13,4 Megawatt’la Japonya’daki en büyük yüzen güneş santralini, üretilen enerji açısından geçecek görünüyor. Öte yandan, dünyanın en geniş güneş çiftliği 550 Megawatt ile Kaliforniya’daki Çöl Günışığı Güneş Çiftliği (Desert Sunlight Solar Farm).

brazilian-to-build-massive-floating-solar-farm-on-amazonian-dam-750x561

Enerji kaynaklarını çeşitlendirmek, kavrulmaya yüz tutan ülkeler için bir zaruret haline geliyor. Brezilya son 40 yıl içinde karşılaştığı en kurak dönemi yaşıyor ve birçok bölgede elektrik kesintileri mevcut. Son yıllarda ortalamanın altında yağmur alan ve su rezervlerini boşaltan Brezilya, bol miktarda hidroelektrik enerji tedarik ettiği günleri özlüyor. Climate News Network’ün haberine göre kuraklıktan etkilenen bölgelerdeki su rezervleri kapasitelerinin yüzde 10’una kadar düşebilirler. Maden ve Enerji Bakanı Eduardo Braga “Bunun enerji güvenliği için kadastrofik olacağını” itiraf ediyor.

Sahip olduğu inanılmaz büyük güneş enerjisi potansiyeline rağmen, Brezilya yenilenebilir enerjiyi geliştirmede yavaş kaldı. Bu sektöre Ekim 2014 yılında, 31 güneş parkı inşasıyla girdi. Bu, Brezilya’nın bin 48 megawatt’lık ilk büyük ölçekli güneş projesiydi. Şu anda güneş çiftliğinin yer aldığı eski Balbina barajı, kömür-yakıtlı enerji santrallerinden daha çok sera gazı çıkarması ile eleştiriliyordu. Dolayısıyla, güneş enerjisine doğru geçiş, bir kere daha oldukça yerinde bir karar olarak değerlendiriliyor.

(Görsel: PV-Magazine)
(Görsel: PV-Magazine)

Güneş çiftliği projesiyle ilgili Braga habercilere, “Teknolojik yenilikler ve daha fazla nakil hattı ekliyoruz, enerji üreten kaynakları çeşitlendiriyoruz, güneş enerjisini daha güçlü bir yolla takdim ediyoruz. Güneş enerjisini hidroelektrik enerji ile birleştiriyoruz” diyor. “Kendimizi 2015’in sorunlarının üstesinden gelmeye hazırlıyoruz ve bir model geliştiriyoruz. 2016’dan itibaren elektrik sistemleri daha ucuz, daha güvenli ve çok daha fazla teknolojik yenilik içerecek” diye ekliyor. Çiftlikte üretilen elektriğin, megawatt/saat başına fiyatının 69 dolar ile 77 dolar arasında olması bekleniyor.

Ülkedeki hidroelektrik santrallerinin doğaya verdiği zarar ve yerlilerin topraklarından edilmesi, uluslararası bazda yürütülen davalarda incelenmeye devam ediyor. Brezilya yerlileri, şirketlerin hidroelektrik santrallerin inşası için önce kendilerine rüşvet teklif edildiğini, kabul edilmemesi durumda da kendi topraklarından zorla çıkarıldıklarını söylüyorlar. Yerliler, Latin Amerika’da yatayda örgütlenmeler kurarak haklarını aramaya devam ediyorlar.

SON YAZILAR

Yeni çağın şafağında!

Artık yeni çağın şafağındayız. Faşizmin tanımı bellidir. Birine istemediği ya da farkında olmadığı bir şeyi ona sormadan yapmak ya da onu buna zorlamaktır. Faşizm faşizmdir; ister hayvana ister...

Enerji tasarruflu pencereler ekolojik düşünen ev sahipleri için neden akıllıca bir seçimdir?

Y kuşağı konut piyasasına girmeye başladıkça sürdürülebilir, çevre dostu olan evlere talep de katlanarak artıyor. Ulusal Emlak Komisyoncuları Birliği tarafından hazırlanan son bir raporda, ev...

Nükleer inadından vazgeçin!

Akkuyu Nükleer Güç Santralı’nın yapımcı şirketi ROSATOM’un, TAEK'in Akkuyu NGS ikinci reaktörü inşaatı için sınırlı izin vermesine TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz’dan tepki geldi. İzin...

Elveda rüzgar, güneş, verimlilik, demokrasi

Ne yenilenebilir enerji ne de enerji verimliliği ülke politikasının önceliği değil artık. Zaten 2007’deki mevzuat çalışması bugüne kadar ertelene ertelene güdük hale geldi bile. Artık...
Ruken Zilan
Ruken Zilanhttps://www.researchgate.net/profile/Ruken_Zilan
Ruken Zilan liseyi 15 yaşında dışarıdan bitirdikten sonra Gazi Üniversitesi ve ODTÜ Fizik bölümlerinde Lisans ve Yüksek Lisansını yapmıştır. 2. Yüksek Lisansını TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde Burslu olarak Bilgisayar Mühendisliğinde yapmıştır. 2007-2014 yılları arasında UPC-BarcelonaTech'te Doktora çalışmaları yapmıştır. 2008-2012 yıllarında Avrupanın en hızlı bilgisayar merkezlerinden Barcelona Supercomputing Center, Araştırma Merkezi'nde CISCO Sys. Kaliforniya burslusu olarak çalışmıştır. Bilim, teknoloji, sürdürülebilir yaşam, gezi ve uluslararası kültürlerin meraklısıdır. İngilizce, İspanyolca, temel seviyede de Katalanca ve Fransızca bilmektedir.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol