Ana SayfaKültür & SanatBelgesel"Breaking Boundaries: The Science of Our Planet" belgeseli 4 Haziran'da Netflix'te yayınlanacak

“Breaking Boundaries: The Science of Our Planet” belgeseli 4 Haziran’da Netflix’te yayınlanacak

-

Gezegenimizin dokuz kritik eşiğini konu alan Netflix belgeseli, 4 Haziran’da gösterime giriyor. Biden’ın Nisan ayında gerçekleştirdiği İklim Liderleri Zirvesi’nde ön izlemesi gösterilen ‘‘Breaking Boundaries: The Science of Our Planet” belgeseli, Greta Thunberg’in önsözüyle birlikte kitap olarak da yayınlanacak. Belgeselin yardımcı yapımcıları Stockholm Resilience Center kurucu ortağı Johan Rockström ve merkez medya stratejisti Owen Gaffney, belgesel anlatıcısı ise Sir David Attenborough.

75 dakikalık belgesel, Johan Rockström’ün ve ekibinin, sadece gezegenimizin istikrarı için değil, insanlığın geleceği içinde, sınırlarını aşmamamız gereken gezegenin dokuz kritik eşiğini keşfetmesinin bilimsel yolculuğunu anlatıyor.

Planetary Boundaries olarak bilinen gezegen sınırlarının temelini oluşturan araştırma, Rockström ve uluslararası üne sahip 28 bilim insanında oluşan bir grup tarafından ilk olarak 2009’da yayınlandı. Bu modelde, Sanayi Devrimi’nden bu yana insan eylemlerinin küresel çevresel değişimin temel nedeni haline geldiğine dair bilimsel kanıtlara dayanmaktadır. Araştırmacılar, uluslararası toplum için “insanlık için güvenli bir çalışma alanı (safety operating space)” tanımlamak istediler. O zamandan günümüze bu model, bilim ve politika alanlarında pratiğe dökülecek şekilde büyük ilgi uyandırdı.

2021 İklim Zirvesi’nde Belgeselin Özel Gösterimi Gerçekleşti

Filmin duyurusu, 2015 yılında kabul edilen Paris Anlaşması’ndan bu yana en çok beklenen küresel iklim anı olarak nitelendirilen Başkan Biden’ın 2021 İklim Zirvesi’yle aynı zamana denk geldi. Bu sebeple belgesel özel gösterimi gerçekleşti.

Owen Gaffney, ”ABD iklim elçisi John Kerry filmi duymuştu. Bunu görünce zirve programında ona bir yer vermek istedi.” diyor.

2020 yılında 160 milyon Netflix sahibi, sürdürülebilirliği keşfeden en az bir film veya şovu izledi.

Belgeselin ana mesajı hala gezegensel sınırların korunması için zamanımız olduğu üzerine kurulu. Ayrıca alınan eylemler için dört önceliğin olduğunu ana hatlarınıyla belirtiyor. Bunlar sırasıyla, sera gazlarını sıfıra indirmek, toprakları, ormanları ve okyanusları korumak, beslenme şeklimizi ve gıda yetiştirme şeklimizi değiştirmek ve son olarak sürdürülebilir ekonomilere geçmek.

”David Attenborough, zamanımızın en büyük doğal hikaye anlatıcısıdır. Birçok kuşaktan insana ilham verdi. Netflixle birlikte küresel ortaklarımızın koruyucusu olan gezegensel görevliler olmalarına ilham verecek daha fazla insana ulaşmayı umuyoruz.”
Johan Rockström

Rockström ve Gaffney, belgesele eşlik edecek bir kitap da yayınladılar.

“Breaking Boundaries: the Science of Our Planet” isimli kitap Greta Thunberg’in önsözüyle kitap üç temaya odaklanıyor: gezegensel farkındalık, gezegensel sınırlar ve gezegensel yönetim.

Gaffney’in belirttiğine göre kitap, insanlık için gerçekten belirleyici bir on yıl olduğunu ortaya koyuyor. Ancak tarihteki en hızlı ekonomik dönüşümü gösteren dört kritik noktası olan sosyal hareketler, siyasi eylem, sürdürülebilir çözümlerin düşen fiyatları ve teknolojik atılımlar anlatılıyor.

Kitap, Penguin/Random House’un bir parçası olan DK tarafından 6 Mayıs’ta piyasaya sürülecek.

Kaynak: https://www.stockholmresilience.org/research/research-news/2021-04-30-new-netflix-documentary-brings-the-planetary-boundaries-to-the-world.html

SON YAZILAR

Ekoloji örgütlerinden Erzincan İliç için ortak açıklama

"Beklenen" felaket Erzincan İliç’te 13 Şubat 2024 tarihinde yaşandı. Uzmanlara kulak asmayan rantçılar para hırsları ile "öldürmeye", iktidar yargısıyla, bakanıyla, uygulamasıyla cinayetlere ortak olmaya ve...

Akbelen Ormanı TBMM Olağanüstü Genel Kurulu İçin Bilgi Notu

Geleceğini düşünenler Akbelen için mücadele ediyor. Yaşam Savunucuları TBMM'nin Akbelen gündemi ile olağanüstü toplanması için çağrı yapmış ve eklemişti: Koltukları boş görmek istemiyoruz! Direnen yaşam...

5’li çetenin yeni talan alanı: Akbelen

Devlet-şirket el ele politikaları her ne kadar bir kesimi zenginleştirse de halkın kalan büyük çoğunluğunu sahipsiz bırakıyor. Aidiyet ihtiyacı şöyle dursun temel haklarını bile gasp...

Akbelen Ormanı’ndaki Abluka Kaldırılsın, Kesim Kararı Durdurulsun! 

308 Kurum, Akbelen Ormanı'ndaki ablukanın kaldırılması ve kesim kararının durdurulması için ortak açıklama yaptı. İkizköylüler, Muğla, Milas’ta kömür madenciliğine karşı Akbelen Ormanı’nı ve yaşam alanlarını...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol