Okuma süresi: 2 dakika

Brezilya’da ilk turu 7 Ekim’de yapılacak başkanlık seçimlerine günler kala  binlerce kadın, aşırı-sağcı ve kadın düşmanı başkan adayı Jair Bolsonaro’yu protesto etti. Muhafakazar-liberal PCL partisinin adayı Bolsonaro, misojinist(kadın düşmanı) ve homofobik söylemleriyle bilinen bir sağ-populist siyasetçi. Zaman zaman ırkçı, cinsiyetçi ve göçmen karşıtı söylemleriyle de gündeme geliyor. Borsonaro’dan uluslarası basın sık sık Brezilya’nın Trump’ı olarak söz etse de asker kökenli olması, orduyu ve güç kullanımını öne çıkaran tavırları ile Filipinler devlet başkanı Rodrigo Duterte’yi de hatırlatıyor. Brezilya’nın askeri dikta dönemine duyduğu özlemi de gizlemeyen Bolsonaro, o zaman ki tek hatamız yeterince işkence yapmamamız şeklinde bir açıklamada dahi bulunmuştu.

Bolsonaro geçtiğimiz haftalarda, kadınların hamile kaldıkları için erkeklerden daha düşük ücret almaları gerektiğini savunan açıklamaları ile tepki çekmişti. 2014 yılında ise tecavüz konusundaki normalleştirici yaklaşımını eleştiren bir kadın vekile, ben olsam sana cinsel tacizde bulunmazdım, çünkü buna değmezsin diyerek cevap vermişti.

Facebook’ta “woman againist Bolsonaro” isimli kapalı grubu kuran Brezilya’lı kadınlar, kısa sürede milyonlarca üyeye ulaşarak örgütlendi. Sosyal ağlarda, ona oy vermeyin anlamına gelen #EleNao (#NotHim)  hashtagi ile mobilize olan binlerce kadın, hem Brezilya’nın dört bir yanında hem de ABD,Fransa, İngiltere, Portekiz, Kanada, Arjantin gibi dünyanın çeşitli yerlerinde 29 Eylül cumartesi günü meydanlarda toplanarak Bolsonaro’yu proteto etti.

1991 yılından bu yana Rio De Janerio’dan parlemento üyesi olan Bolsenaro’ya kadınların tepkisi büyüse de anketlere göre Bolsonaro 2. Tura kalacak gibi görünüyor.

Rio de Janerio, Mauro Pimentel/ AFP
Lizbon, Meryem Dutoğlu
(Bolsonaro Asla) Lizbon, Meryem Dutoğlu