Okuma süresi: < 1 dakika

Artık 2016 yılındayız ve trans bireyler televizyonlarda, sahnelerde ve dergi kapaklarında yer alıyorlar. Ancak özellikle resim alanı başta olmak üzere sanat dünyasında trans bireylerin varlığı yok denecek ölçüde. Janet Bruesselbach bu durumu değiştirmeye çalışıyor. New Yorklu sanatçı, trans bireyleri kanon sanat tarihine* ekleyerek kadın bedenini çeşitli şekillerde ortaya çıkarıyor.

2014 yılının Temmuz ayında, Bruesselbach Daughters of Mercury ( Merkür’ün Kızları ) başlığı altındaki 12 adet trans bireyin tam boy yağlı boya portre serisini bitirdi. Sanatçı, Kickstarter platformunda 24 bin 500 doların üzerindeki projesini hayata geçirerek bu yıl da Granddaughters of Mercury (Merkür’ün Torunları) isimli yeni çalışmasıyla projesini bir adım daha ileri taşıdı. Bu yeni seride ise trans bireylerin etkileyici yönlerini ortaya çıkararak 25 parça için 10 bin dolar kazanmayı hedefliyor.

Bruesselbach ana akımdan ayıran fakat onları yeniden göz önüne çıkaran bu projesinin paradoksal doğasının da farkında.

* Picasso, Van Gogh gibi isimlerin eserlerinin oluşturduğu klasik, oturmuş, kanonlaşmış sanat tarihi. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Kaynak: The Huffington Post