Ana SayfaKültür & SanatBu filmler kaçmaz: 29. Ankara Uluslararası Film Festivali

Bu filmler kaçmaz: 29. Ankara Uluslararası Film Festivali

-

Ankaralı sinemaseverler olarak her yıl merakla beklediğimiz Ankara Uluslararası Film Festivali, 29’uncusuyla bu yıl herkesi selamlıyor. Festivale birkaç gün kalmışken, şöyle bir seçkiyi değerlendirip baktım. Gerçekten de içerisinde daha önce de izlediğim; izlemeyip daha önce hakkında çok şey duyduğum veya fragmanına göz attığım filmler de yer alıyor. Eminim birçoğunuzun kafası çok karışık. Bakalım festivalde mutlaka izlemelisiniz diyebileceğim hangi filmler var:

Ulusal Yarışma’da izlenen ve merak edilen filmler

Ulusal filmlerin yer aldığı yarışmada, birbirinden ilginç filmler mevcut. Filmlerin gösterimleri sonrası ekipleriyle söyleşiler olacağını da hatırlatalım. Ümit Ünal’ın yönettiği “Sofra Sırları”nı Adana ve Malatya film festivallerinde izlemeye doyamamıştım. Vizyona da girmiş olan filmi kaçırdıysanız, mutlaka Ankara Film Festivali’nde yakalayın derim. Ayrıca festival yolcuğuna yeni başlayıp vizyona da giren Tolga Karaçelik imzalı “Kelebekler”i ekibiyle izlemek isterseniz, bu da kaçırılmaması gereken bir fırsat! Onur Ünlü hayranları sakın kaçırmasın: “Put Şeylere” ilginç hikayesi ve yıldız oyuncularıyla izleyicisini bekliyor. Tayfun Pirselimoğlu filmleri her zaman enteresan olmuştur. “Yol Kenarı”, açıklanamayan ölümler ve gizemli doğa olaylarının etkisi altında olan bir kasabadaki durumlar, siyah beyaz görüntüyle aktarılacak. Ölümsüz bir kadının ikiz kız kardeşini arayış hikayesini beyazperdeye aktaran ve Berlinale’de açılış yapan “Tuzdan Kaide” ise, Burak Çevik yönetmenliğinde bir diğer merak ettiğim yerli yapım.

Özel gösterim olarak karşımıza çıkan bir yerli yapım ise, Antalya Film Festivali’nde izlediğim Andaç Haznedaroğlu imzalı “Misafir”. Suriye’deki savaştan sonra 7 yaşındaki Lena ve komşuları Meryem’in, Türkiye’ye yolculukları sonrası yaşananları konu alan filmde, Saba Mubarrak ve Rawan Iskeif’in göz dolduran performansları ile farklı hikâyenin Haznedaroğlu rejisiyle birleşimi, görülmeye değer. Hüseyin Tabak’ın Toronto Uluslararası Film Festivalinde gösterilen ve Yılmaz Güney’i konu alan Çirkin Kral Efsanesi filmi de çıktığı günden bu yana adını çok duyurdu. “Konumuz Sinema” bölümünde yer alan film de merakla bekleniyor.

Kült Filmler, Anısına bölümünde!

“Anısına” bölümü ise kültleşmiş, izlemeye doyulmayan ve yeniden hatırlanabilecek yapımlarla dolu. Usta sanatçı Münir Özkul’a saygı duruşu niteliğinde, sanatçının rol aldığı son film ve Reha Erdem’in ilk filmi olan “A Ay” beyazperdede kaçmaz. Zombi filmlerinin babası George A. Romero anısına Night of the Living Dead, usta oyuncu Jeanne Moreau anısına, François Truffaut’nun yönettiği Jules et Jim ve Ingmar Bergman’ın doğumunun 100. yılı anısına The Seventh Seal filmlerini beyazperdede yeniden izleme şansı, kulağa hoş geliyor.

Dünya Sineması’nda merak edilen filmler

Farklı ülkelerden, farklı filmler bir araya geliyor. Birçok festivalde yer almış, ünlü yönetmenlerin ve oyuncuların merakla beklenen filmleri, özel bölüm adlarıyla Aktarmasız Avustralya bölümünde bir arada! Günümüzde çekilmiş Western filmleri merak uyandırıyor. Hareket dolu “Güzel Ülke / Sweet Country”, Watwick Thornton yönetmenliğinde festivalde. Truman Show ve Ölü Ozanlar Derneği gibi yapımları beyazperdeye kazandıran Peter Weir’in 1975 yılında en beğenilen yapımları arasında yer alan “Picnic at Hanging Rock” 1900’lü yıllarda elit bir yatılı kız okulunun düzenlediği piknikte, üç öğrenciyle bir öğretmenin kaybolmasından gizemli bir hikaye yaratıyor.

Uzak Köşeler bölümünde dikkatimi çeken bir film; Fellipe Barbosa’nın yönettiği ve Cannes Film Fetsivali’nden ödülle dönen “Gabriel and The Mountain”. Film, prestijli bir Amerikan Üniversitesine girmeden önceki bir yılını dünyayı dolaşarak geçirmeye karar veren Gabriel Buchmann’ın, son durağı Malawi’deki Mulanje Dağı’nın zirvesine ulaşmasını anlatıyor. Niles Atallah’ın Rotterdam Uluslararası Film Festivalinden ödülle dönen Rey’i ve Marcela Said’in, Berlinale’den ödülle dönen yapımı Los Perros filmi de merak edilen yapımlar arasında.

Dünya Festivallerinden bölümünde ise dünya festivallerinde yarışmış ve gösterilmiş, merakla beklenen yapımlar bir ara gelmiş durumda.
Rainer Sarnet’ın yönettiği ve Tribeca Film Festivalinde jüriyi etkileyen yapımlar arasında yer alan November, Locarno Uluslararası Film Festivalinde iki ödül birden kazanan ve gözterildiği günden bu yana hekresin dilinden düşmeyen filmlerden bir atnesi olan Ana Urushadze’nin yönettiği Scary Mother, Valeska Grisebach’ın bol ödüllü, Cannes adaylıklı filmi Western Jonathan Geva’nın senaryosunu yazdığı ve yönettiği fantastik film Abulele ve Matan Yair’in aralarında Toronto Uluslararası Film Festivali gibi önemli festivallerinden büyük beğeni toplayan Scaffolding filmi, bu bölümün merakla beklediğim yapımları arasında.

İçinden Tren geçen filmler
beni her zaman etkisi altına almış ve trenin sinemada büyük bir efektif hali olduğunu düşünürüm. Anıl Güldoğan’ın yönettiği Hikayeci, bu etkiyi büyük derecede hissedebileceğiniz güzel kısa filmler arasında. 1937 yılında inşa edilen Nazilli Sümerbank Basma Fabrikası’nın tarihsel yolculuğuna çıkaracak olan, yönetmenliğini Yasin Ali Türkeri’nin üstlendiği Başka Tren Gıdı Gıdı da merak ettiğim bir belgesel.

Daha birçok filme, festival sayfalarından ulaşabilmek mümkün. Festivalin sosyal medya hesaplarını şuraya bırakıyorum, yepyeni bir festivalde görüşmek üzere!

29. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
WEB SİTESİ | FACEBOOK | TWITTER | INSTAGRAM

SON YAZILAR

İşçi Filmleri Festivali başlıyor

18. İşçi Filmleri Festivali, 14-19 Ekim tarihleri arasında Ankara’da sinemaseverlerle buluşacak. 14 Ekim günü saat 18.30’da Kavaklıdere Sineması’nda oyuncu Gözde Duru’nun sunuculuğunu yapacağı açılışta Sputnik’te...

Kuru Otlar Üstüne: Antagonist olarak dişil enerji

Nuri Bilge Ceylan’ın 2023 Cannes Film Festivali’nde prömiyer yapan son filmi Kuru Otlar Üstüne, yönetmenin sinematografisinde takip ettiğimiz “aydının taşra sıkıntısı” olarak da tanımlanabilecek halini...

Sanat: Kolektif tembelliğin günah keçisi

Sanat, insanın varoluşunu ortaya koymasının en yalın ama çözümü ve anlaşılması en zor çabasıdır belki de. Buna rağmen sanatı ısrarla belirli bir çerçeve içerisine sıkıştırmanın...

Evvel Temmuz KSF gönüllüleri: Bu festival halkın festivalidir!

Evvel Temmuz Kültür Sanat Festivali 23 Temmuz'da Serinyol ayağınının da tamamlanmasıyla sona erdi. Halkın festivali Evvel Temmuz için gönüllülerinin hazırladığı basın bültenini ilginize sunuyoruz. 7 Temmuz’da...
Deniz Ali Tatar
Deniz Ali Tatarhttps://www.youtube.com/channel/UClHTrBzgdhbCKCM5L0zI4jQ
Lise yıllarında başlayan sinema tutkum, üniversitede Radyo, Televizyon ve Sinema okumamla devam etti. Okul döneminde de kısa film, belgesel ve klip çalışmaları gerçekleştirdim. Yapımcılığını ve sunduğum "6. SEANS" adlı sinema programım, 3 sezon boyunca Tv6 kanalında yayınlandıktan sonra, 2 yıl YouTube kanalımda devam etti. Programda yönetmen ve oyuncularla röportajlar yaparken film festivallerini, galaları ve çeşitli kültür sanat etkinliklerini takip ettim. YouTube kanalımda Bir DALİ Muhabbet ve On Matinesi adlı programlarımla çalışmalarım devam etmekte. Gaia Dergi'de; Ankara'daki kültür-sanat etkinliklerini takip ediyorum. Aynı zamanda vizyona giren filmleri ve film festivallerini haberleştirip takip ediyorum / iletişim: [email protected]

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol