Ana SayfaKültür & SanatFotoğrafBu fotoğraf serisi, hayvanat bahçelerinin çığlığı olabilir: Captive

Bu fotoğraf serisi, hayvanat bahçelerinin çığlığı olabilir: Captive

-

Tarihi milattan önceki yıllara dayanan hayvanat bahçeleri, dönemin kralları ve soyluları tarafından “zevk amaçlı” yapılan hayvan koleksiyonu fikrinden beslenir. Başlangıçta kuşlar ve daha az yırtıcı memeliler “biriktirilirken”, koleksiyona eklenen aslan, leopar ve kaplan gibi hayvanlar arenalarda dövüşmeye zorlanmıştır. Yüzyıllar boyunca ülkeler arasındaki siyasi ilişkilerde “hediye” olarak görülen ve türlü zorbalıkla faydalanılan hayvanlar, günümüzde de yine insanın zevki için duvarların arasında hapsediliyor.

Hayvanat bahçelerini normalleştirmek adına, “eğitici” oldukları da savunuluyor. Çünkü, birçoğumuzun “hayatında göremeyeceği hayvanlarla tanışmasını” sağlıyor. Çocuklar, ilk kez bir camın arkasında tanıdığı hayvanın olması gerektiği yerde olduğuna inandırılıyor. Hayvanların özgürce yaşama hakkına yapılan taciz, böylece nesiller boyu meşrulaştırılmış oluyor.

Fotoğrafçı Gaston Lacombe, yalnızca esaretin hüküm sürdüğü alanlar olan hayvanat bahçelerinin iç dünyasını gözler önüne seren Captive (Tutsak) adlı serisiyle çıkıyor karşımıza. Lacombe, bir hayvansever olarak insan ve doğa arasındaki ilişkiyi keşfederken, insanın göz yummasını kolaylaştıran seçici hafızasına da gönderme yapıyor.

Proje 2009 yılından beri devam ediyor ve Lacombe tüm fotoğrafları bir kitapta derlemeyi planlıyor. Şimdiye kadar dokuz ülkeden 21 hayvanat bahçesini fotoğrafladı. Hayvanat bahçelerinde olup bitenin farkına varmasını sağlayan fotoğraf ise kaktüsün üzerine tüneyen bir baykuşa ait:

Gaston_Lacombe_Captive_004

“Bu baykuşa baktığımda bir şeylerin yanlış olduğundan neredeyse emindim. O an, hayvanın ötesine, çevreye bakabildim. Floresan lambalar, plastik parmaklıklar, yeşil duvarlar… Her şey buranın bir işyeri olduğunu söylüyordu, kesinlikle bir yaşam alanı değil.”

Lacombe, projenin en yıkıcı anını Arjantin’in sıcak havasında yaşamaya çalışan bir kutup ayısı gördüğünde yaşamış: “Oldukça rahatsız görünüyordu, sırt üstü yatmış bağırıyordu. Buna tanık olmak gerçekten çok zor oldu.”

Fotoğraf 2

Zamanla projesinden güç aldığını belirten fotoğrafçı, “İnsanlar, hayvanları sergilenecek ve eğlenecek objeler olarak kullanmayı bırakmalı. Onların da en az bizim kadar bu gezegene ait olduklarını anlamalılar” diyor.

Gaston_Lacombe_Captive_002Gaston_Lacombe_Captive_009Gaston_Lacombe_Captive_013Gaston_Lacombe_Captive_014Gaston_Lacombe_Captive_016get_img

Kaynak: One Green Planet

SON YAZILAR

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...
Esra Çelik
Esra Çelik
Yaşar Üniversitesi Mütercim Tercümanlık bölümü öğrencisi, flag futbol oyuncusu ve hayvan hakları aktivisti. İyileşme için okuyan, gören, "çeviren".

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol