Ana SayfaKültür & SanatMüzikBu kez daha sakinler: Red Hot Chili Peppers

Bu kez daha sakinler: Red Hot Chili Peppers

-

Çağımızın kült gruplarından biri olan Red Hot Chili Peppers, bir süredir merakla beklenen yeni albümü The Getaway‘i geçtiğimiz hafta yayımladı. Grup yeni albümünde önceki albümlerindeki funky tarzını sürdürürken, bu sefer daha naif ve yer yer disko ritimlerine göz kırpan bir pop sound’una evrilmiş.

red hot chili peppers album

On üç parçadan oluşan yeni Red Hot Chili Peppers albümü, geçen iki ayda müjdelenmişti. Albümden çıkan ilk single Dark Necessities albüm için yeterli bir ön fikri dinleyicilere vermişti. Grubun sound’u bu kez daha sakindi, agresif değildi. Vokaller ve melodiler daha soft idi.

İlk single’in verdiği izlenim boşa çıkmadı. Bu şarkı gibi diğer şarkılarda da, albümün neredeyse genelinde daha pop-rock bir tarz var, tabii Red Hot Chili Peppers’in alamet-i farikası funky sound’uyla harmanlanarak.

Albümün düzenlemelerini Radiohead’in prodüktörü Nigel Godrich yapmış. The Getaway albümünün prodüktör koltuğunda ise Gorilla, Black Keys, Broken Bells’ten de tanıdığımız Danger Mouse oturuyor. Albümde bu iki ismin etkileri çokça hissediliyor.

Albümün tarzını ve gruptaki dönüşümün işaretlerini grubun üyelerinin hayatlarından da almak mümkün. Grubun solisti Anthony Kiedis uyuşturucu ile ilgili sorunlarını çözmüştü, yine grubun çılgın basçısı Flea’nın snowboarding sırasında kolunu feci bir şekilde kırması sonrası dönemde o da artık sağlığına kavuşmuştu. Tüm bu sorunlardan başını kurtaran grup sonunda yeni albümü The Getaway ile sahalara geri döndü.

red hot chili peppers grup

Grubun tarihinde farklı bir kulvar

Grup müzik dünyasını son yıllarda saran havadan etkilenmişe benziyor. Alışık olduğumuz agresif, hoplatıp zıplatan şarkılarının yerini Daft Punk’larla başlayan müzikteki dönüşümün etkisini görebileceğimiz daha elektronik tınılı şarkılar almış. Ama buna rağmen dinlediğimizde bu bir Red Hot Chili Peppers şarkısı diyoruz, yani grup çok keskin ve radikal bir dönüşüm geçirmemiş, sadece bir yumuşama var. Anthony Kiedis’in rap vokallerinin yerini sesinin kıvrımlarını daha çok öne çıkardığı vokal tarzı almış. Albümde bu yorumlarımı en çok hissedebileceğiniz şarkılardan biri de Go Robot. Kesinlikle grubun tarihinde farklı bir kulvarda olacak şarkılardan biri.

Kısacası Red Hot Chili Peppers bu kez önceliklerden farklı bir albümle karşımızda. Ama bu yeni Red Hot Chili Peppers’a da mutlaka bir şans verin. Albümün naifliği dinledikçe kendini size sevdirebilir.

SON YAZILAR

Türkiye’nin rock efsanesi Erkin Koray aramızdan ayrıldı

Türkiye'de rock müziğinin öncülerinden ve efsane ismi Erkin Koray, 82 yaşında hayatını kaybetti. 10 Temmuz 1941 doğumlu olan Erkin Koray, Türkiye müziğine getirdiği yenilikler ve...

Zeytin ağaçları Sounds of Paşaköy’ün eşsiz melodileriyle dans ederken çocukların eğitimi için bağış toplanacak

Zeytin ağaçlarının gölgesinden yükselen eşsiz melodileriyle 2021 yılından bu yana klasik müzik sevenlere unutulmaz bir deneyim yaşatan Sounds of Paşaköy bu sene 12 Ağustos’ta gerçekleşecek....

Şubadap Çocuk’tan yeni albüm: Birimiz Hepimiz – Hepimiz Birimiz

Şubadap Çocuk, Birimiz Hepimiz - Hepimiz Birimiz adlı yeni albümünü yayınladığını duyurdu. Çekirdeksiz Domates, Fasa Fiso, Özgürlük gibi şarkılarıyla sadece çocukların değil yetişkinlerin de kulaklarında...

Türkiye’den İran’daki halk isyanına şarkılı destek: ¨Beraye Azadi¨

Mahsa Amini’nin dövülerek öldürülmesiyle başlayan isyan, İran’ın çok sayıda kentine yayılmıştı. İranlı müzisyen Shervin Hajipoor’un yazdığı Baraye Azadi şarkısı isyanın marşı haline geldi ve dünyanın...
Mete Gürkan
Mete Gürkan
Tanımların, sıfatların kısıtlayıcılığına inanır ama onun için anahtar bazı kelimeler, kavramlar vardır; insan hakları, hayvan hakları, her türlü tahakküme, ayrımcılığa karşı olmak, yeşil ve sol, özgürlük, eşitlik, veganizm, Beşiktaş gibi. Ve bir de sıkı bir Dylan’esk.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol