İngiltere’deki Exeter Üniversitesi’nin araştırmacıları fotoğrafların hayvanların gözünden nasıl göründüğünü gösteren bir yazılım geliştirdi. Mica Toolbox adı verilen yazılım bedava olarak indirilebiliyor. Fransız teknoloji şirketi Dassault Systèmes de 2013 yılında benzer bir teknolojiyi deneyimlemeye sunmuştu.

Exeter Üniversitesi, geliştirdikleri Mica Toolbox adlı yazılımının fotoğrafları bir hayvanın gözünden de görmemizi sağlayabildiğini açıkladı. Araştırmacılar, fotoğrafları hayvanların görüş düzeyine çevirebilecek kodlamanın zor olmasından ötürü çeşitli analiz araçları kullanmışlar. İnsan cinsi 1 milyon rengi ayırt edebiliyor. Mavi-mor, yeşil ve sarı-kırmızı dalga uzunluklarına duyarlı koniler kuş gibi diğer canlılarda yer alırken, ışığı algılama ve renk işleme gibi konular ise farklılık gösteriyor. Üniversitenin araştırmacıları, analiz kutusuna şu andaki mevcut canlı türlerinin dışında yenilerinin de eklenebileceğini belirtti.

all eyes arı gozu
Arı gözü

Benzer bir teknolojiyi 2013 yılında Fransız teknoloji şirketi Dassault Systèmes gerçekleştirilmişti. 3D Teknolojisi kullanılarak hayata geçirilen AllEyes, kişilerin dünyayı hayvanların gözünden görmesini sağlayan bir 3 boyut deneyimi sunuyordu. AllEyes projesi ile insanlar artık dünyayı hayvanların gözünden de görme deneyimini yaşayabildiler. Bu çalışmanın amacı, bilimsel bulgular göz önünde bulundurularak, hem çocuklara hem de yetişkinlere 3 boyutlu görsel ve interaktif simülasyonlarla hayvanların dünyayı nasıl gördüğünü göstermekti.

Çeşitli bireysel farklılıklar dışında bütün insanların gözleri aynı. Ancak, bizlerin iki gözle gördüklerimiz birçok hayvanınkinden farklı. Mesela; çoğu hayvanın gözleri aynı yerde değil ya da gözleri bizimle aynı şeyleri görmek için tasarlanmamış durumda.

AllEyes sayesinde kullanıcılar, Paris’in en prestijli meydanlarından Place Vendôme’un etrafında hayvanların örneğin; kedi, köpek, fare, şahin, arının gözünden bir tur atabildiler, onların ne görüp hissettiğini, ya da engellerinin neler olduğunu 3 boyutlu olarak deneyimleyebildiler.

Exeter yazilim gorsel 1
Exeter Yazılımı
all eyes fare gozunden
Fare gözü

Başlık fotoğrafı AllEyes yazılımı ile köpek gözündendir.