İnsanlar arası ayrımcılık yapmayan, ırkların yok olduğu ve sınırların olmadığı bir festival düşünün. Para yok, kullanmanız yasak. Bu festivalin adı Burning Man Festivali. Her yıl, ağustos ayının son haftasından eylül ayının ilk haftasına kadar süren Burning Man, bir hafta boyunca insanlığı, kucaklaşmayı ve sevgiyi öğretiyor. İçinize işleyen sımsıcak bir insanlık dersi veriyor.

1986’da San Francisco’da bir çocuğun kendi yaptığı sanat eserini, sahilde yakmasıyla tek gecelik bir etkinlikle başlayan Burning Man, 1990’da Nevada Çölü’ne taşındı. İsmini festivalde sergilenen tahta heykellerden alan Burning Man, içinde çeşitli ritüelleri de kapsıyor. Bu yıl, Nevada Black Rock Çölü’nde gerçekleşen festivale 70 bin kişi katıldı.

Festivalde hiçbir konfor yok; duş, rahat yataklar… Gündelik hayattaki konforlardan uzakta gerçekleşiyor. Fakat festivaldeki tek bir şey bile size hayatı bir daha sevmenizi ve etrafınıza sevgiyle bakmanızı sağlıyor. Burada para kullanmak yasak, tek para sıkı bir kucaklaşma. Hediye vermek ve hediye almak bu festivalin kurallarından biri. Bazen birine yardım ettiğinizde, karşılığında kocaman bir sarılma sizin hediyeniz oluyor.

Ceplerde çöp biriktirme

Festival girişinde “Welcome Home” yazısı insanları karşılıyor. Festivalin kurallarından en önemlisi ise “leave no trace” yani etrafta çöp bırakma. Herkes kendi çöpünü tasarlıyor veya ceplerinde biriktirip çöpe atıyor.

Herkes kendi yiyeceğini ve içeceğini festivale gelmeden getiriyor. Erzak bittiğinde ise insanlar bütün yardımseverliklerini kullanıyorlar. Kendi yiyecek ve içeceklerinden veren insanlar, birbirleriyle sımsıcak bir ilişki kuruyorlar. Hatta festival alanında Playa düğünleri yapan da oluyor.

Bazıları, Burning Man’i bir hayat felsefesi olarak kabul ediyor. Festivale katılanlara Burner adı veriliyor.

Burning-Man-5Festival, oldukça büyük bir alanda yapılıyor ve cep telefonları çekmiyor. İnsanı gerçekten rüyada gibi hissettiren sanat eserleri ve insani yakınlaşmalar, festivalin ana temaları oluyor. Her akşam, bir tahta heykel ateşe veriliyor. Festivalin son günü, Burning Man figürü ateşe veriliyor ve ritüel tamamlanıyor. Herkesin değişik kostümlerle gelip, istediği gibi eğlenip, çılgıncasına birbirine kucak açtığı bu festivale tüm insanlık, gerçek insanlıkla dolup taşmak için bekleniyor.

Kaynak: Hürriyet, NTV