Ana SayfaEkolojiİklim & SuGoogle Maps evinizin sular altında kalıp kalmayacağını gösteriyor

Google Maps evinizin sular altında kalıp kalmayacağını gösteriyor

-

Google Maps’in yayınladığı son harita, küresel ısınma ve karbon salımına acil önlemler alınmazsa bizleri bekleyen felakete karşı uyarıyor.

Yılın en sıcak veya en soğuk günlerinde havadan şikâyet ediyor, iklim değişikliğini hatırlıyor hatta hakkında espriler dahi yapıyoruz. Aslında küresel ısınmadan sonra dünyamızı ve haliyle bizleri neler bekliyor tam olarak farkında değiliz. Google Maps son sürümüyle bunu değiştirmek istiyor.

11 Eylül Cuma günü Google Maps, deniz seviyesi birkaç metre yükselirse Los Angeles’ın kıyı bölgelerinin nasıl görüneceğine ilişkin harita paylaştı. Haritada Los Angeles‘ın Malibu ve Santa Monica bölgelerinde değişiklikler görülüyor.

Google Maps’in bu hamlesi yine aynı gün yayınlanan en kötü senaryonun oluşturulduğu raporun ardından geldi. Rapora göre Dünya’daki bütün fosil yakıtın yanması sonucunda deniz seviyesi yüzlerce metre yükselebilir ve birçok yer sular altında kalabilir. Google’ın haritası ise bu senaryoya oldukça yakın bir şekilde hazırlanmış.

Manhattan Beach
Manhattan Plajı/Los Angeles

Google, haritanın raporla aynı gün yayınlanmasının tesadüf olduğunu açıkladı fakat başka şehirlerin dahil edilip edilmeyeceğine dair bir açıklamada bulunmadı.

Google’ın olmasa da New York gibi ABD’nin birçok önemli eyaleti için haritalar da mevcut. Climate Central tarafından oluşturulan Surging Seas haritasından birçok eyalete yakından bakabilir ve sular altında kalabilecek yerlerini görebilirsiniz. Örneğin; haritaya göre deniz seviyesi yalnızca 3 metre yükselirse New York’taki onlarca bölge zarar görecek ve milyonlarca insan evini terk etmek zorunda kalacak.

Malibu Google Maps copy
Malibu/Los Angeles

Küresel ısınma sadece düşük rakımlı şehirleri tehdit etmiyor. Karbon salımının yüksek olduğu, sanayisiyle çevreye zarar ve düzenlemelere gitmeyen çoğu ülke de bu riskle karşı karşıya. Özellikle yoksul ve deniz seviyesine yakın yerlerde yaşayan kişilerin daha fazla etkileceği ve sağlık hizmetlerine erişimlerinin azalacağı bir gerçek.

Son olarak veri gazeteciliği grubu Kiln tarafından hazırlanan İnteraktif Karbon Haritası ise “sorumluluk” ve “zafiyetimiz”in karbon salımındaki yerini ayrı ayrı incelemek için imkân sağlıyor.

Kaynak: Tech Mic

SON YAZILAR

Yeşil Düşünce Derneği’nin İklim Okulu 29-30 Nisan’da!

“Kimseyi Arkada Bırakmadan: Batı Karadeniz’de İklim Hareketinin Güçlendirilmesi” projesi kapsamında gerçekleştirilecek İklim Okulu ve forum etkinlikleri ile yerel yönetim, sivil toplum, devlet kurumları ve halk,...

Houston, bir çözümümüz var!: Hayvan çiftlikleri ve mezbahaların olmağı şefkatli bir dünya mümkün

Kocaayak bize iklim kaosuyla mücadeleye yardımcı olmak için neler yaptığını ve neden Veganuary'ye katılmayı seçtiğini anlatıyor. Veganuary, 200'den fazla ülke ve bölgeden katılımcılarla 2021 kampanyasında yarım...

İstanbul Dolphinarium önünde yunus işkencelerine ve esaretine karşı protesto

Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri İstanbul Dolphinarium’u protesto ederek Burak Özgüner’i andı.

Avrupa’daki her beş kuştan biri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Kuşların tehlike kategorilerini belirleyen ve neden yok olduklarını ortaya koyan, Avrupa Kuşları Kırmızı Listesi Güncellendi. Dünya Kuşları Koruma Kurumu, Avrupa genelinde 54 ülke ve bölgeden...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol