1930’ların ortalarında gerçekleşen Büyük Buhran‘ın dumanlı zamanlarında Yeni Düzen yetkilileri, Amerika’nın her kesiminden insanın yaşamını belgelemek için Dorothea Lange, Walker Evans ve Arthur Rothstein gibi fotoğrafçıları görevlendirdiler. Bu fotoğrafçılar, Tarım Güvenlik İdaresi ve Savaş Bilgi Ofisi kurumları altında Büyük Buhran ve İkinci Dünya Savaşı’nın görsel kültürünü çokça şekillendiren süreçte dönemin bazı ikonik görüntülerini yakaladılar.

Kongre Kütüphanesi tarafından saklanıp katalog haline getirilen bu önemli fotoğraflardan 170 bin’i, Photogrammar adlı büyük çapta, incelenebilir bir çevrimiçi arşivde görüntülenebiliyor. Yale Üniversitesi tarafından muhafaza edilen veri tabanı, kullanıcıların, 1935 ile 1945 yılları arasında çekilen fotoğraflara etkileyici bir interaktif haritada bakmalarını sağlıyor. Amerika Birleşik Devletleri etrafında ön plana çıkarılarak seçilen şehirlerin geçmişteki bu görüntüleri arasında saatlerce vakit geçirebilirler. Ülke genelinde tıklamalar yaparak, kırsal ve kentsel kesimdeki işçilerin ve bir uçtan diğer uca ailelerin günlük yaşamlarındaki zorluklarının ve mutluluklarının etkileyici görüntülerini inceleyebilirsiniz.

Aşağıdaki fotoğraflar arşivdeki mevcut görüntülerin sadece küçük bir kısmı. Daha fazlasını görmek için Photogrammar’ı inceleyebilirsiniz.

büyükbuhran photogrammar photogrammar1 photogrammar6 photogrammar7 photogrammar8 photogrammar9 photogrammar10

Kaynak: My Modern Met