Ana SayfaEkolojiEnerjiBüyük buluş: Bir spreyle güneş paneli elde edebilmek

Büyük buluş: Bir spreyle güneş paneli elde edebilmek

-

Güneş paneli deyince akla gelen silikon tabanlı klasik yapıların yerini bambaşka bir anlayışın almasına az kaldı. İngiltere’de Sheffield Üniversitesi’nden bilim insanları düşük maliyetli, boya gibi yüzeylere püskürtülebilen sprey haline getirilmiş güneş hücreleri ürettiler. İlk anda oldukça şaşırtsa da Sheffield Üniversitesi’nin bu buluşu sayesinde düşük maliyetle, güneş hücrelerini sprey şeklinde elde etmek mümkün olacak.

Fizik, astronomi, kimya ve biyoloji mühendislikleri bölümlerinden oluşan bir ekip, perovskit malzemesini kullanarak yeni bir teknoloji geliştirdi. Son yılların en büyük buluşlarından kabul edilen perovskit güneş hücreleri, sprey hâlinde üretilebiliyor. Boyanın püskürtülmesine benzer şekilde yüzeylere uygulanan sprey hâlindeki güneş hücreleri, çok az atık üreten perovskit’ten yapılmış. Perovskit yeni bir malzeme türü: Organik bileşik ile metal arası belirli bir mineral kristal yapısına karşılık geliyor. Ucuz ve üretilmesi (güneş hücrelerinin üretilmesinde kullanılan) silikon teknolojisine göre daha kolay.

sprey güneş paneli 4

Araştırmacılardan Profesör David Lidzey, “perovskit tabanlı fotovoltaik hücrelerin kullanılmasının birçok açıdan heyecan verici olduğunu” dile getiriyor. Bu malzeme gelişmiş güneş hücreleri teknolojisinin yüksek performansı ile organik fotovoltaik üretmenin düşük maliyetini birleştiriyor. Bu sprey boyama tekniği, çok az atık ürettiğiden bilim insanları perovskit güneş hücrelerinin verimliliğini arttıracağını umuyorlar.

Tipik malzemeye göre oldukça ucuz

Ucuz olmalarının yanı sıra bu güneş hücreleri çevre için mevcut silikon tabanlı alternatiflerinden çok daha iyi. En iyi perovskit hücreleri yüzde 20 verime sahip ve organik güneş hücrelerinin iki katı verimli, ancak geleneksel silikon hücrelerden yüzde 5 daha düşük verime sahip. Mevcut geleneksel fotovoltaik hücrelerin yaklaşık yüzde 85’i kristal silisyumdan yapılmakta ve verim oranı da ortalama yüzde 25. Ancak bu tipik malzemenin üretilmesi pahalı. Sprey güneş hücrelerinde kullanılan perovskit ise daha düşük fiyatlı.

Prof. Lidzey “perovskit soğurucu kullanmanın organik soğuruculara oranla bariz bir verim farkı yarattığını” ifade ediyor. Öte yandan, teoride sprey herhangi bir yüzeye uygulanabilir görünse de verimlilik, esnek yüzeyler ya da kumaş yüzeylerde farklılık gösteriyor.

sprey güneş paneli 3

Hâlihazırda yeni teknoloji, mevcut ticari silikon güneş hücrelerinin verimini elde edememiş olsa da bu aranın hızla kapanacağı iddia ediliyor. Bu da güneş hücrelerinin hemen hemen her şeye uygulanabileceği mânâsına geliyor. Elektrikli bir arabanın perovskit güneş boyası sayesinde kendi elektriğini üretmesi yakın. Bu teknolojinin üretimi düşük maliyetli ve kolayca seri üretime geçilebilecek bir ürün. Dolayısıyla yeni ürün tüketiciye oldukça uygun fiyatlarla sunulabilecek. Bu sayede hem üzerine güneş paneline elde etmek pratikleşecek, hem çevreye daha az zarar verecek, hem de bu teknolojideki yüksek fiyatlar epeyce aşağı çekilebilecek.

sprey güneş paneli 1

Sprey perovskit güneş hücreleri, klasik güneş panellerinin üretim süreçlerini bilenler, doğayı düşünenler, ucuz maliyetli güneş enerjisi arayanlar, mucit arkadaşlar için gülümseten bir haber. Güneş enerjisi alanında fiyatları düşüren, çevreye daha az zararlı olan ve de temiz enerjinin uygulama olasılığını arttıran bu çalışma, seri üretime geçmesiyle dikkatleri fazlasıyla çekecek. Her yeni buluşla güneş enerjisi fosil yakıtlara daha iyi bir alternatif olmaya devam ediyor.

Kaynak: Mail Online, Independent, Business Green, Clean Technica, Sheffield

SON YAZILAR

Yeni çağın şafağında!

Artık yeni çağın şafağındayız. Faşizmin tanımı bellidir. Birine istemediği ya da farkında olmadığı bir şeyi ona sormadan yapmak ya da onu buna zorlamaktır. Faşizm faşizmdir; ister hayvana ister...

Enerji tasarruflu pencereler ekolojik düşünen ev sahipleri için neden akıllıca bir seçimdir?

Y kuşağı konut piyasasına girmeye başladıkça sürdürülebilir, çevre dostu olan evlere talep de katlanarak artıyor. Ulusal Emlak Komisyoncuları Birliği tarafından hazırlanan son bir raporda, ev...

Nükleer inadından vazgeçin!

Akkuyu Nükleer Güç Santralı’nın yapımcı şirketi ROSATOM’un, TAEK'in Akkuyu NGS ikinci reaktörü inşaatı için sınırlı izin vermesine TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz’dan tepki geldi. İzin...

Elveda rüzgar, güneş, verimlilik, demokrasi

Ne yenilenebilir enerji ne de enerji verimliliği ülke politikasının önceliği değil artık. Zaten 2007’deki mevzuat çalışması bugüne kadar ertelene ertelene güdük hale geldi bile. Artık...
Ruken Zilan
Ruken Zilanhttps://www.researchgate.net/profile/Ruken_Zilan
Ruken Zilan liseyi 15 yaşında dışarıdan bitirdikten sonra Gazi Üniversitesi ve ODTÜ Fizik bölümlerinde Lisans ve Yüksek Lisansını yapmıştır. 2. Yüksek Lisansını TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde Burslu olarak Bilgisayar Mühendisliğinde yapmıştır. 2007-2014 yılları arasında UPC-BarcelonaTech'te Doktora çalışmaları yapmıştır. 2008-2012 yıllarında Avrupanın en hızlı bilgisayar merkezlerinden Barcelona Supercomputing Center, Araştırma Merkezi'nde CISCO Sys. Kaliforniya burslusu olarak çalışmıştır. Bilim, teknoloji, sürdürülebilir yaşam, gezi ve uluslararası kültürlerin meraklısıdır. İngilizce, İspanyolca, temel seviyede de Katalanca ve Fransızca bilmektedir.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol