Ana SayfaEkolojiHayvan HaklarıBüyük ihtimalle duymadığınız 3 uluslararası hayvan hakları organizasyonu

Büyük ihtimalle duymadığınız 3 uluslararası hayvan hakları organizasyonu

-

Beşeriyetin doğa ve canlılar üzerindeki tehdidini engellemek için çeşitli kuruluşlar, STK’lar dünya üzerinde mücadele veriyor.

Sanayi Devrimi ile birlikte, canlıların nesilleri gelecek yıllar için çoktan tehlike altına girmeye farkında olunmasa da başlamıştı.

1900’lerin başında, şehirler ve medeniyetler son derece hızla büyümeye ve türler düşünülen sürdürülebilirlikten 100 kat hızla yok olmaya başladı. Şimdi bunu değiştirme zamanı! Dikkatsiz kaynak kullanımını durdurmalıyız.

Her ülke kendi sorunlarına sahip, bu nedenle insanlar ülkelerinde kendi değişimini gerçekleştirmek için bir araya gelip, mücadele veriyorlar. İşte bunlardan birkaçı:

1. Activist for Animals Africa

1. Activists for Animals Africa

2011 yılında kurulan Activist for Animals Africa, Afrika kıtası hayvanları için olumlu yasa değişikliği meydana getirmeye çalışıyorlar. Kampanyaları; kaçak gergedan, fok ve aslan avcılığı, kürk ticareti, fabrika çiftlikleri dahil çeşitli konuları kapsıyor. Sömürülen ve acı çeken hayvanlarla ilgili protesto, boykot ve basın toplantıları ile medya ve kamu arasında farkındalığı arttırmak  hedefleri arasında. Ayrıca, okul çocukları ve halk için sürdürülebilir ve hayvan sömürüsü olmadan yaşanabileceğini anlatan eğitici programlar gerçekleştiriyor.

3 Ekim’de tehlike altındaki aslanlar, gergedanları ve fillerin içinde bulunduğu zor durumuna dikkat çekmek için Youth 4 African Wildlife ile beraber geniş çaplı bir protesto yürüyüşü düzenliyorlar.

2. Youth 4 African Wildlife

2. Youth 4 African Wildlife

Güney Afrikalı foto muhabiri Dex Kotze öncülüğünde “tutkulu genç korumacılar” kolektifi olarak 2013 yılında kuruldu. Araştırma, sosyal medya, fotoğraf ve film çalışmaları ile Afrika’daki nesli tükenmekte olan hayvanları ve yaban hayatı suçları farkındalığını arttırmak için geneli Y kuşağı gençlerinden meydana gelen uluslararası bir organizasyondur.

3. Animal Rights Center Japan

3. Animal Rights Center Japan

Animal Rights Center Japan (ARCJ), endüstriyel hayvan çiftlikleri, eğlence sektörü, kürk ticareti ve dirikesim gibi hayvan hakları ihlallerinin geniş yapıldığı çeşitli alanlarda mücadele için varlar. Kendi internet siteleri hachidory.com aracılığı ile de veganizme teşvik ediyorlar. Bu oluşum, Tokyo ve Kanagawa’daki çeşitli hayvan hakları ihlalleri mücadelesi için 1987 yılında aktivitelerine başladı.

Bu tanıtılan organizasyonlarla ilgili detaylı bilgim yok. Gerçekten samimi kuruluşlar mı yoksa altında başka şeyler var mı bilmiyorum. Tabii ne olursa olsunlar yine de tanımakta, bilmekte fayda var.

Kaynak: One Green Planet

SON YAZILAR

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...
Yeşim Özbirinci
Yeşim Özbirincihttp://www.wearethehippies.com
İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Muhabir ve editör olarak çalıştı. Son yıllarda çevre bilimine merak sardı. Gezmeyi ve kamp yapmayı seviyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol