Okuma süresi: 3 dakika

Kavruk tepenin ardında yavaş yavaş yok olan bir orman ve közleşmiş ağaçların kömür kokusu. Kaliforniya’nın uzman itfaiyecilerinin burunlarının aşina olduğu yaşadıkları eyaletin çölleştiğini anımsatan bir anı. Ancak bu itfaiyecilerin içerisindeki turuncu tulumlular içinse cezalarına alacakları yüzde 65 oranında bir indirimin ateşler tarafından yutulması anlamına geliyor.

Kaliforniya’da her yıl gerçekleşen orman yangınlarında görev alan itfaiyecilerin hemen hemen yarısı mahkumlardan oluşuyor.

Bu mahkumların çoğunluğu üzerlerinde uyuşturucu bulundurma veya hırsızlık gibi orta dereceli cezalar almış kişiler.

Her bir yangın söndürme grubu iki profesyonel itfaiyeciden ve 15 ile 17 arası 50 kiloluk ekipmanla donatılmış mahkumdan oluşuyor.

Bu “Yangın Kampları” savaşa giden kişilerin yerini doldurması amacıyla İkinci Dünya Savaşı esnasında düşünülmüş ve o günden beridir de düzenli bir biçimde çalışmaya devam ediyor.

Günümüzde ortalama 4 bin 400 mahkum toplamda 42 adet kamp oluşturmuş durumda.

Cezai indirim aldıkları esnada günlük 2 dolar gibi de bir ödeme alıyorlar. Mesaileri ise genelde 24 saatlik dilimlerden oluşuyor. 40 derecelik sıcaklıklarda çalışmaları sebebiyle birçok kesim tarafından “Modern Kölelik” sıfatıyla eleştiriliyorlar.

Ancak birçok mahkuma göre yaptıkları bu iş hapisten çıkmalarının ardından yaşayacakları topluma adaptasyon zorluğuna çare oluyor. Aynı zamanda da aldıkları cezanın sadece yüzde 35’ini yatmalarını sağlıyor.

Bu yıl Kaliforniya’da hemen hemen 47 bin 736 hektarlık ormanlık alan yangınlarla yok oldu. Bu rakam geçen yıla göre 12 bin hektar fazla.

Özellikle son yıllarda Kaliforniya Eyaleti’nde yaşanan aşırı kuraklık ve orman yangınlarının tarihi rekorlar kırması sebebiyle itfaiyecilere olan ihtiyaç her geçen yıl daha da artıyor.

Ancak eyalet genelinde uygulanan yeni narkotik yasaları sebebiyle orta dereceli suç vakalarının ortalaması hayli düştü. Bu nedenle de yetkililerin mahkum itfaiyecilere daha ağır suçlardan hüküm giymiş kişileri dahil etmesi veya itfiaye departmanlarını iyileştirmek için daha fazla borç altına girmesi gerek.

Peki bu durum cidden “Modern Kölelik” mi? Yoksa hapis yatılan zamanda kaybedilen vaktin geri kazanımı mı?

Kaynak: Plaid Zebra