Bir buzağının boğa güreşlerinde, boğaların katledildiklerinden daha korkunç bir şekilde katledildiğini gözler önüne seren bir video, hayvanseverlerin bu cani uygulamaya karşı ayaklanmalarına sebep oldu.

Videonun ilk başlarında matadorlar tarafından tekrar tekrar kılıç saplanarak kızdırılan ve sonunda öldürülen boğaların fotoğrafları gösteriliyor. Bu zalim karşılaşma, vücuduna uzun kılıçlar saplanmış olan boğanın katledilmesiyle sonuçlanıyor.

Şimdi bir de bu talihsiz olayların küçücük, hâlâ anne sütüyle beslenen, henüz boynuzları bile çıkmamış bir buzağının başına geldiğini hayal edin. Boğa güreşleri, İspanya’nın Valmojado şehrinde düzenlenen festivalin bir parçası haline gelmiş durumdalar.

Bu küçük buzağının katledildiği anları gözler önüne seren video, normal şartlar altında tüm karşılaşmayı koltuklarında oturup sakince izleyen yerli İspanyollar için bile şok ediciydi. İspanyol vatandaşları, videonun yayılmasıyla beraber, PACMA (Partido Animalista Contra el Maltrato AnimalHayvan Zulmüne Karşı Hayvanseverler Partisi) ile çalışmalar başlatmakta karar kıldılar. Böylelikle bu “oyun”un ardındaki gerçeği gün yüzüne çıkartma amacı gütmekte olan PACMA, amacına ulaşmış oldu.

İspanya’da uzunca bir süredir boğa güreşinden kaynaklı anlaşmazlıklar hâkimdi; aktivistlerin insanlara, bu oyunun ne kadar zalimce olduğunu anlatmaya çalışmaları ve insanları bilinçlendirme çabaları da pek bir değişikliğe yol açmadı. Çoğu İspanyol, bu karşılaşmanın destekçisi olmamasına rağmen, kaldırılması adına resmi bir dilekçe vermemekte ısrarcı; boğa güreşi bundan dolayı, İspanya’nın birçok şehrinde halen devam ediyor.

Diğer taraftan yetişkin bir adamın savunmasız küçücük bir hayvanı öldürdüğü anı gözler önüne seren fotoğraflar, İspanyol halkını çileden çıkarmaya ve insanların, artık bu oyuna tölerans göstermeyeceklerini dile getirmelerine yetti. Fido Miguelon isimli İspanyol bir Facebook kullanıcısının yorumu şu yönde oldu:

Bu oyun ilk defa düzenlenmiyor; hatta boğaların öldürülmesini izlemenin İspanyolca’da kelime olarak karşılığı bile var: becerrada. Buzağıların yer aldığı karşılaşma, ülkenin görkemli yaz festivalinin en yoğun olduğu döneminde yer aldı; böylece birçok izleyici bu ‘özel olay’a şahit olma fırsatına erişti. Video buzağının kan içinde öksürmesi ve yere yığılmasıyla sonlanıyor; seyircilerin özel olay dedikleri olarak tanımladıkları bu.”

Videoyu paylaşarak farkındalığı yaymayı amaçlayan PACMA’nın başkanı Silvia Barquero The Mirror’a şöyle açıklama yaptı:

Hayvansever parti, İspanya genel seçiminde rekor sayılabilecek sayıda milletvekiline ulaştı, son on üç yıldır ise tek amaçları boğa güreşlerini yasaklamak. Her ne kadar bu tarz videolara şahit olmak epey üzücü olsa da parti buzağıların ve boğaların artık bu zulmün bir parçası olmamaları için elinden geleni yapmaya devam edecek.”

Kaynak: True Activist