Okuma süresi: 3 dakika

“Cadı” kelimesini duyduğunda aklınıza hangi görüntüler geliyor? Uçan süpürgesinin üstünde deforme olmuş bir saçaklının koca burnunun üstünde bir ben mi? Katarzyna Majak‘ın fotoğrafları “cadı” algınızı tamamen değiştirip şifa annelere bir göz kırpacak.

Polonyalı fotoğraf sanatçısı Majak, içinde büyüdüğü Katolik kültürünün kadınlara atfettiği cinsiyet rollerinden bıkıp usanmış bir kadın. İşte böyle başlıyor hikâyesi. Huffington Post’a yaptığı açıklamada şöyle diyor: “Genel toplumsal tercihin kadınlara sunduğu, onların daha derin arayışlarına cevap vermiyor.”

Cadılar 13

Kendi özgürlüğü ve gelişimine rağmen kendisini ailesini adamış “Polonyalı Kadın” modelinden sıyrılmış gözü kara kadınları göz önüne getirmeye karar veriyor Majak. Böylece de biricik projesi Women of Power çıkıyor ortaya.

Bu seri, dişil kurtuluşu mest edici biçimde yansıtan fotoğraflardan ve röportajlardan oluşuyor. Ruhani liderlerden bitkisel şifacılara, Majak’ın süjeleri, Polonya’nın geleneksel normlarına başkaldırıp kendi yollarında diretenleri temsil ediyor.

Majak, gücü avcunda tutan kadınları ve bu gücün ilhamının başkalarını da magnet etkisiyle çekmesi için yüzlerini gösteren kadınları koyuyor algımızın önüne. Bir söz vardır; güzellik bakanın gözündedir der. Lakin bu fotoğraflar gözümüze bakanın gücüyle davet ediyor bizleri güzelliğe.

Cadı, sezgilerini tanıyan ve onlara güvenen kadındır; doğum-ölüm-yeniden doğum’a bağlıdır, gücünü besleyendir. Kadınların, dişil çizgileriyle yeniden bağlantı kurmalarını umuyorum” diyen Majak, fotoğraflarında kadınların ritüel edecatının ön plana çıkmasını sağlıyor. Fotoğraflarında, doğaüstünün çağdaş yüzlerine ayna olup onların fısıltılarını duyuruyor. Bu kadınlar şifacı, sanatçı, büyücü, feminist ya da yalnızca kişisel ve ruhani gelişime inanmış kadınlar. Büyülenmemek elde değil.

Justyna, MA-URİ

Cadılar 4
Joanna – Kadın seremonileri düzenliyor.

Cadılar 5
Anna, Babka.

Cadılar 6
Maria. Varşova’daki Kültür Sarayı’nın önünde.

Cadılar 7
Elwinga, Druid.

Cadılar 8
Kasia Emilia

Cadılar 9
Paraskiewa

cadılar 10
“Ormanları Dinleyen” Bea.

Cadılar 11

Kaynak: The Huffington Post