Okuma süresi: < 1 dakika

Can Dündar Almanya merkezli haber portalında yayına başladı. Özgürüz adı yeni haber portalı okurlarla Uğur Mumcu’nun ölüm yıldönümünde buluştu.

Can Dündar’ın Genel Yayın Yönetmeni olduğu portal Türkçe ve Almanca olmak üzere iki dilli ve Correctiv adlı araştırma merkezi ile işbirliği içinde yayın yapacak. Ayrıca Can Dündar’a Hayko Bağdat da eşlik ediyor.

Dündar yeni haber portalında şu ifadeleri kullandı:

Türkiye, tarihinin en karanlık dönemlerinden birini yaşıyor.

Bir dönem Avrupa’nın parlayan yıldızı sayılan ülke, son dönemde dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi haline geldi.

Dünyada tutuklu gazetecilerin yüzde 80’i şu anda Türkiye’de…
Basın özgürlüğü indeksinde Türkiye, 180 ülke arasında 151. sıraya gerilemiş durumda… Sudan, Rusya, Pakistan Meksika, daha ön sıralarda…

Zaten kısıtlı olan basın özgürlüğü, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra hepten askıya alındı. İlan edilen Olağanüstü Hal döneminde 169 medya kuruluşu kapatıldı, 2000 civarında gazeteci işsiz kaldı. 150 kadar gazeteci halen cezaevinde..

Hükümet, hapiste tek bir gazeteci bile olmadığını, hapistekilerin terör suçlarından yargılandığını öne sürüyor. Çünkü hükümete yönelik her eleştiri, terör veya hakaret suçu kabul ediliyor. Sadece Erdoğan’ın açtığı hakaret davalarından 2500 kişi yargılanıyor.

Özgür basın tam bir kuşatma altında… Gazeteciler, hapishane ile mahkeme arasında mekik dokuyor. Tehdit ediliyor, saldırıya uğruyor, linç ediliyor.

Kaynak: DW