Aslan Cecil’in katledilmesini izleyen birkaç ay boyunca, protestolar ve imza kampanyalarına rağmen birçok ülke avcılık ve “av ganimetleri” konusunda kararlı adımlar atmaya yanaşmamıştı. Avustralya ve Botsvana gibi ülkelerin yer aldığı “kısa” listeye Fransa da dâhil oldu, aslan avı ticareti yasaklandı.

Aslan avı ticaretine dair hiçbir iznin yasa önünde geçerliliği kalmazken, çevre bakanı Ségolène Royal yasağın diğer türler için de geçerli olabileceğini belirterek ekledi: “Bu konuyu Avrupa Birliği ülkeleri ile görüşecek ve tartışmaya açacağız.”

2010 yılından bu yana Fransa’ya getirilen “ganimet” sayısı 100’ü aşıyor. Diğer Avrupa ülkelerinde de durum farklı değil, bu nedenle Fransa’nın kararı, yasağın genişlemesi için büyük önem taşıyor.

Türlerin popülasyonunu inceleyerek av ticaretinin yasaklanması ya da sürdürülmesi hususunda karar alan Avrupa Birliği Bilimsel İnceleme Grubu ise geçtiğimiz eylül ayında Tanzanya, Zambiya ve Mozambik’ten yapılacak ithalatın “uygun” olduğuna karar vermişti.

aslan avı yasaklanıyor

Bilim insanları ise, avcılık ve yaşam alanının yok edilmesine bağlı olarak, orta ve batı Afrika’da aslan popülasyonunun gelecek 20 yılda yarıya ineceğini belirtiyor.

Kaynak: The Guardian