Ana SayfaEkolojiHayvan HaklarıCecil “anısına”: Fransa aslan avı ticaretini yasaklıyor

Cecil “anısına”: Fransa aslan avı ticaretini yasaklıyor

-

Aslan Cecil’in katledilmesini izleyen birkaç ay boyunca, protestolar ve imza kampanyalarına rağmen birçok ülke avcılık ve “av ganimetleri” konusunda kararlı adımlar atmaya yanaşmamıştı. Avustralya ve Botsvana gibi ülkelerin yer aldığı “kısa” listeye Fransa da dâhil oldu, aslan avı ticareti yasaklandı.

Aslan avı ticaretine dair hiçbir iznin yasa önünde geçerliliği kalmazken, çevre bakanı Ségolène Royal yasağın diğer türler için de geçerli olabileceğini belirterek ekledi: “Bu konuyu Avrupa Birliği ülkeleri ile görüşecek ve tartışmaya açacağız.”

2010 yılından bu yana Fransa’ya getirilen “ganimet” sayısı 100’ü aşıyor. Diğer Avrupa ülkelerinde de durum farklı değil, bu nedenle Fransa’nın kararı, yasağın genişlemesi için büyük önem taşıyor.

Türlerin popülasyonunu inceleyerek av ticaretinin yasaklanması ya da sürdürülmesi hususunda karar alan Avrupa Birliği Bilimsel İnceleme Grubu ise geçtiğimiz eylül ayında Tanzanya, Zambiya ve Mozambik’ten yapılacak ithalatın “uygun” olduğuna karar vermişti.

aslan avı yasaklanıyor

Bilim insanları ise, avcılık ve yaşam alanının yok edilmesine bağlı olarak, orta ve batı Afrika’da aslan popülasyonunun gelecek 20 yılda yarıya ineceğini belirtiyor.

Kaynak: The Guardian

SON YAZILAR

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...
Esra Çelik
Esra Çelik
Yaşar Üniversitesi Mütercim Tercümanlık bölümü öğrencisi, flag futbol oyuncusu ve hayvan hakları aktivisti. İyileşme için okuyan, gören, "çeviren".

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,218TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol