Okuma süresi: < 1 dakika

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında Çevre İşbirliği Protokolü imzalandı.

Çevre İşbirliği Protokolü’nün amacı çevre bilinici ve bir farkındalık yaratmak. Protokolden ilk ve ortaokul düzeyindeki öğrenciler, öğretmenler, veliler, yöneticiler ve destek personelleri faydalanabilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında çevre, su, hava, enerji verimliliği gibi konularda eğitimler ve çalıştaylar yapılmasına yönelik işbirliği protokolü imzalandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda düzenlenen imza törenine Milli Eğitim bakanı Nabi Avcı ve İdris Güllüce katıldı.

Bakan Güllüce örnek bir okul çevresi planı hazırlanacağını kaydetti. Hazırlanacak olan plan önce pilot okul olarak seçilecek okullarda uygulanacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce “Geri dönüşümün ve atıkların değerlendirilmesi konusunda çalışmaların yapılaması, fidan dikme kampanyalarının düzenlemesine yönelik çalışmaların yapılması, her yıl olmak üzere uygunluk durumuna göre, Milli Eğitim Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ve topluma mal olmuş sanatçıların da katılımı ile dünya çevre günü etkinlikleri kapsamında herhangi bir ilde çevre yürüyüşünün düzenlenmesi, çevre düzeni, çevre temizliği ve enerji tasarrufu ile ilgili başarılı çalışmalar yapan okullar bakanlıklar tarafından belirlenen kriterler çerçevesinde incelenecek. Belirlenecek kriterler çerçevesinde başarılı bulunan okullar turkuaz bayrak ile ödüllendirilecek” dedi.

Güllüce çevre, su, hava ve enerji verimliği gibi konularda, eğitim ve çalıştaylar gerçekleştirebilecek çevre eğitimine yönelik bu işbirliği için ‘’Çevre konusu çok daha fazla eğitime ihtiyaç duyulan bir alan” diye ekledi.

Protokolle öenmili bir adım atıldığını belirten Bakan Avcı, ”Bu bir başlangıç. Yapılması planlanan faaliyetler,daha çok proje anlamında, daha sonra bunu Türkiye genelinde, bütün okullarda yaygınlaştırmak istiyoruz” dedi. Protokolün genel hedefinin öğrenci, öğretmen ve velilere çevre bilincini aşılamak olduğunu kaydeden Avcı, katılımcılara da teşekkür etti.

Başlık Görseli: MEB