Okuma süresi: < 1 dakika

Kâğıt işçileri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yeni düzenlemesi nedeniyle işsiz kaldı. Kâğıt toplamaya devam eden işçiler 140 bin TL tazminat ödeyecek.

Geri Dönüşüm İşçileri Derneği Başkanı Dinçer Mendillioğlu, bir sosyal medya platformundan yaptığı duyuruda, Bakanlığın düzenlemesi nedeniyle kâğıt işçilerinin işsiz bırakıldığı ve şartları iyileştirme adı altında hayatlarının mahvedildiğini söyledi. Mendillioğlu duyurunun yaygınlaştırılmasını talep etti:

20.01.2016 sabah saat 10.30 itibarıyla Çevre Şehircilik Bakanlığı sokaklardan kağıt toplayan binlerce Atık Kağıt İşçisini işsiz bıraktı. Bakanlık kağıt işçilerinden, kağıt alan lisanslı firmalara yolladığı tebligat ve denetleme memurları ile, toplayıcıdan kağıt almaları durumunda yasal çerçevede 140 bin TL ceza uygulayacağını belirterek binlerce ailenin yaşamını berbat hale dönüştürdü.

Sözde şartları iyileştirme adı altında binlerce emekçi ve aileleri sırf Ankara menşeili iki firmanın diğer firmaları ihbarı sonucu işsiz kaldı. Çevre Şehircilik Bakanlığına sokaktan kağıt toplayan işçilerin yaşamlarını iyileştireceğiz sözünü ve brifingini veren iki firmanın ahlaksızca tutumu yüzünden, binlerce Atık Kağıt İşçisi şu an itibariyle sokaklarda kendi kaderlerine terk edilmiş durumdalar.

Kağıt işçilerinin yaşam şartları iyileştirilmeli deyip Bakanlığa yalan, yanlış ve ahlaksızca bilgiler verip, birkaç işçiyi kendilerine köle edip diğer binlercesinin işsiz kalmasının önünü açan Firmaların isimleri;

1- Ekber Çavuşoğlu ve Haydar Çavuşoğlu isimli ekmek ve emek düşmanı kişilerin işlettiği SİMAT Geri Dönüşüm Sistemi isimli firma

2- Kemal Şahin isimli emek ve ekmek düşmanı isimli kişinin işlettiği ÇINAR Kağıt Atık Ambalaj isimli firma

Bu iki firmanın aylardır Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın kapısını aşındırıp, sözde sokak toplayanları sisteme dahil etmeliyiz sunumlarının karşılığı, bir anda binlerce kağıt toplayan işçinin bu kış şartlarında işsiz kalmasına sebebiyet vermiştir.

Kapak görseli: Yahya Ercan