Okuma süresi: 2 dakika

3 boyutlu yazıcılar ortaya çıktığından beri, bilimden sanata kadar uzanan birçok farklı alanda insanlar, bu yeni icatla yapılabilecekler konusunda adeta sınırları zorluyorlar. Fransız animasyon yapımcısı Gilles Alexander Deschaud işi bir adım daha öteye götürerek dünyanın ilk 3 boyutlu yazıcıyla hazırlanmış filmini çekti. Chase Me projesi animasyon yapımcısı için yeni bir girişim. Deschaud, stop-motion filmdeki yeteneklerini genişleterek böyle bir sonuca ulaşmış.

Filmin yapım süresince harcanan zaman ve çabayı sayılarda görmek bile insanı yoruyor. Filmin yapımında 80 litre reçine kullanılmış, 2 bin 500 adet 3 boyutlu baskı üretildi ve 6 bin saat durmaksızın 3 boyutlu baskı yapıldı. Buna ek olarak figürün her adımı ve küçük hareketinde bile Deschaud yeni bir figürle görüntüyü değiştirmek zorundaydı.

Chase me film 2

Stop-motion film yapımı halihazırda zaten yeterince zor iken, Deschaud 3 boyutlu yazıcıyı da işin içine katarak sürecin karmaşıklığına karmaşıklık katıyor ve gelecekte benzeri film projeleri yapacak insanlara da yol gösterici rolü oynuyor. Filmin yapım sürecini anlatan ”Making of Chase Me” videosuyla da projenin gerçekleşme sürecinin ne kadar zorlu olduğunu izleyicilere gösteriyor.

Film adeta büyüleyici, bir kız figürünün orman boyunca yürümesini takip ediyoruz. Kızın gölgesi bir yaratığa dönüştüğünde ise işler ürkünçleşiyor. Deschaud hikâyeyi, “Korkularımızla kucaklaşıp, onu güzel bir şeye dönüştürmek” olarak betimliyor. Daha yayınlanmamış olan filmin fragmanını ve yapım sürecini gösteren videoyu izlemek mümkün.

Chase me film 3

3 boyutlu baskıyla film yapımının karmaşıklığı ve yoruculuğuna rağmen konun meraklısı, yenilik arayışındaki kişiler için yepyeni bir alan oluşturuyor. Bu adımla birlikte, gelecekte çok farklı konsept ve türlerde benzeri pek çok projenin gerçekleşebileceği düşüncesini akla getirmesiyle oldukça heyecan verici.

Filme kısa bir bakış atmak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.