Ana SayfaYaşamCIA, Charles Manson’ı kullanarak 60’ları kana buladı

CIA, Charles Manson’ı kullanarak 60’ları kana buladı

-

9 Ağustos 1969 tarihinde Sharon Tate, dört arkadaşıyla birlikte film yönetmeni Roman Polanski ile paylaştığı evde canice öldürüldüğünde 26 yaşındaydı ve karnındaki bebek sekiz aylıktı.

Roman Polanski Sharon Tate
Roman Polanski, Sharon Tate

Dönemin ünlü oyuncularını ve sanatçılarını hedef alan bu cinayetlerin “kötü şöhret” Charles Manson tarafından planlandığı ve Manson ailesi adıyla anılan “takipçilerinin” işlediği yaygın bir inanış. Muhbir Charles August Schlund III (Chuck Schlund) ise bu cinayetlerin CIA tarafından yürütülen gizli operasyonlar olabileceğini iddia etmişti.

70’lerde, araştırmacı gazeteci Don Bolles, cinayeti hakkında belgelere ulaşan Schlund, CIA ile Manson ailesinin işlediği cinayetler arasında bağlantılara rastlamış, yasadışı girişimleri gerekçe göstererek George W. Bush’a dava açmış fakat dava sonuçlanmamıştı.

charles manson
Charles Manson

Schlund, CIA’in o zamanlardaki asıl hedefinin hükümete karşı ekonomik ve sosyal bir tehdit olarak görülen “hippi hareketini” engellemek olduğunu iddia etmişti: “Vietnam savaşı kötüye gidiyordu ve çok sayıda Amerikalı ‘çiçek kızların’ fotoğraflarıyla savaşı protesto ediyordu. CIA bu kızların birer ‘Satanist’ ya da ‘şeytan’ olarak görülmelerini ve savaş kararının doğru olduğunun düşünülmesini istedi. Bunu yapmak için, hükümetin büyük çaplı gizli operasyonlara ihtiyacı vardı.”

Schlund, Charles Manson’ın aslında bir “sosyal deney” olduğunu, CIA’in Manson ailesine uyuşturucu ve para sağladığını da iddia etti.

CIA’in kitlesel zihin kontrolü sağlamak için uyuştucuları kullandığı bir sır değil. CIA zihin kontrol programı olarak da adlandırılan MKULTRA en tanınmış “projelerden”, Vacaville hapishanesindeki mahkumlar üzerinde deney yapıldığı dönemde ise Charles Manson’ın da orada bulunduğu bilinmekte.

Tate-LaBianca cinayetinin zanlılarından Manson ailesi üyesi Tex Watson, cinayetlerin işlendiği dönemde, The Brotherhood of Eternal Love olarak bilinen bir grubun dağıttığı “Orange Sunshine” adlı uyuşturucuyu kullandıklarını ve grup üyelerinden Ronald Stark’ın CIA ile bağlantısı olduğunu iddia etti.

John Lennon’un savaş karşıtı duruşu onu CIA’in hedefi yapmıştı, zamansız ölümü muhtemelen bunun bir sonucu oldu.

john lennon and yoko ono
John Lennon ve Yoko Ono

Eğer Schlund’un iddiaları doğruysa, CIA hedefine ulaştı. Manson davasının savcılarından Vincent Bugliosi, 2009 yılında Observer gazetesine şunları söylemişti: “Manson cinayetleri hippiler için ölüm çanlarıydı ve hepsi sembolik birer temsil haline geldi… Bir devir onlarla kapandı. Aşk dolu 60’lar, 9 Ağustos 1969 gecesi sona erdi.”

Kaynak: Neon Nettle 

SON YAZILAR

Enkaz bizi ezdi, üzdü, liyakatsızları yok edecek: Peki yeni düzende her canlı yaşam hakkına sahip olacak mı?

Yaşıyor olmak yüreğimizde koca bir kayaya dönüştürülmüş olsa da hayat, istemesek de bizi akışında sürükleyip götürüyor. Hem de daha yaralar sarılmadan, acılar dinmeden. Uzaktan izleyenler...

Dar Banyolar İçin Kullanışlı Lavabo Alternatifleri

Bazı lavabolar dar banyolar için daha uygundur. Bu alternatifler, daha küçük banyoların işlevselliğini artırmak ve daha fazla depolama alanı sağlamak için öne çıkar. Geleneksel lavabolar...

8 Mart Ama Hangi 8 Mart

"Ah, kimselerin vakti yok / Durup ince şeyleri anlamaya..." demiş Gülten Akın bir şiirinde oysa çok şey de yok elimizde; gözlerdeki gülümseme, birlikte söylenen şarkılar,...

Mezbahalar ve gaz odaları: Türcülüğün ve sağlamcılığın kesişimi

Egemenin öldürmekte hiçbir sakınca görmediği, bedeni rahatlıkla parçalara ayrılabilen, yaşam hakkı elinden alınanların tarihi kapkara ve hala bu şekilde kanla, sömürülmeyle, dışlanmayla, yok sayılıp aşağılanmayla...
Esra Çelik
Esra Çelik
Yaşar Üniversitesi Mütercim Tercümanlık bölümü öğrencisi, flag futbol oyuncusu ve hayvan hakları aktivisti. İyileşme için okuyan, gören, "çeviren".

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol