Okuma süresi: 2 dakika

Yeni bir çalışma ile “hijyen hipotezi” tekrar onaylandı. Araştırmaya göre, çiftlikte yaşayan çocukların diğer çocuklara göre alerjilere ve astıma yakalanma ihtimali daha düşük.

Çocukların düzenli olarak kirlenmeye ihtiyacı vardır. Kirlenmek sadece çocukların dışarıda çok oynayıp, hareket edip temiz hava almaları anlamına gelmez, kirlenmek aynı zamanda bağışıklık sistemlerini güçlendirerek onların daha sağlıklı olmalarını sağlar.

Hijyen hipotezi yılllardır, çok sayıda çocuğun neden alerjilere ve astıma yakalandığı hakkındaki ana açıklamaydı. Bu açıklamaya göre çocuklar kir ve mikroplara yeteri kadar maruz kalmadan gereğinden fazla steril ortamlarda yetiştiriliyorlar, bu yüzden de bağışıklık sistemleri hangi tahriş edicilerin zararlı, hangilerinin zararsız olduğunu belirleyecek kadar gelişemiyor.

Science dergisinde yayınlanan yeni bir araştırma bu hipotezi destekliyor ve hatta daha da ileriye götürüyor. Ghent Üniversitesi’nden bir grup Belçikalı araştırmacı; çiftlik toprağı, alerjiler ve astıma karşı koruma arasında gerçek bir bağ buldular. Çiftliklerde büyüyen çocukların diğer çocuklara göre astıma yakalanma olasılıklarının daha düşük olduğu ortaya çıktı.

Akciğer hekimliğinde profesör ve çalışmanın yazarı olan Bart Lambrecht şöyle açıklıyor: “Bu çalışmayı Almanya’dan İsviçre’ye kadar fareleri çiftlik toprağına maruz bırakarak yaptık. Bu testler açığa çıkardı ki fareler insanlarda en büyük alerji sebebi olan ev tozu maytı alerjisine karşı tamamen korundular.” 

Çiftlik Çocuk 2

Araştırmacılar A20 adında çiftlik toprağıyla temas hâlinde vücut tarafından üretilen bir protein olduğunu buldular. A20 titizlikle farelerde etkisiz hale getirildiğinde fareler toprağa karşı alerjik veya astımla ilgili bir tepki oluşturmakta yetersiz kaldılar.

Çiftlik Çocuk 4

Araştırma çiftliklerde büyümüş, birçoğunun astım veya alerjisi olmayan 2 bin insanın incelenmesiyle devam etti. Duyarlılık gösteren birkaçında A20 proteinin hatalı çalışan formunu üreten bir değişim vardı. Lambrecht, korunmayan ve hâlâ alerji geliştiren insanların A20 proteinin hatalı çalışmasına neden olan A20 geninin genetik bir değişikliğine sahip olduklarını söyledi. Hâlâ gerçek korumayı oluşturan çiftlik toprağının içindeki aktif maddenin ne olduğu bilinemese de araştırmacılar daha fazlasını öğrendiklerinde astım aşısı ve alerji tedavileri geliştirmeyi umuyorlar.

Bu arada, toprağa bırakın şu çocukları! Bırakın; kirli tırnakları, çamurlu kıyafetleri, kumlu kafaları olsun. Bu sayede uzun vadede çok daha sağlıklı olacaklardır.

Editör Notu: Haberin akışında bütünlük sağlanması için hayvan deneyleri yapılan kısmı da haberle birlikte verdik. Ancak bütün hayvan deneylerine karşı olduğumuzu tekrar belirtmeyi bir sorumluluk olarak görmekteyiz.

Kaynak: Tree Hugger