Okuma süresi: 2 dakika

Kraliyet Sanat Koleji mezunlarından Julian Melchiorri, mimarlık/tasarım dergisi Dezeen and Mini Frontiers ile çalışarak, fotosentez yapabilen sentetik bir yaprak tasarladı.

Fotoğraf 1

“Bitkiler yerçekimsiz ortamda yetişemez. NASA, uzak mesafeli uzay yolculukları için oksijen üretimine yönelik farklı yöntemler araştırıyor. Bu materyal, uzaydaki yaşamımızın bir parçası olabilir.”

Fotoğraf 2

Melchiorri’nin Silk Leaf (İpekli Yaprak) projesi, Tufts Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen Tasarım Mühendisliği programının bir ürünü. Yapraklardaki kloroplast, ipek proteinlerden oluşan dokulara tutunuyor.

Fotoğraf 3

Melchiorri bileşenleri doğrudan ipek liflerinden sağlıyor: “Bu materyal, molekülleri sabitleyici bir niteliğe sahip.”

Bitki hücrelerinden elde ettiği kloroplastları ise ipek proteinlerinden oluşan yüzeye yerleştiriyor. Sonuç, doğal bir yaprak gibi yaşayan ve nefes alabilen fotosentetik bir materyal.

Fotoğraf 4

“Oldukça hafif, az enerji tüketiyor ve tamamen biyolojik.” Melchiorri’nin hedefi doğanın ve doğal süreçlerin yapay ortamdaki verimliliğini değerlendirmek. Tasarladığı lambalar sayesindeyse evini aydınlatırken oksijen üretebiliyor.

Fotoğraf 5

Sentetik yapraklar henüz test edilmemiş olsa da, tasarımın potansiyeli umut verici. Melchiorri de bu tasarımın açık alanlarda ve havalandırma sistemlerinde kullanılabilmesini umuyor: “Emilen hava bu biyolojik filtrelerden geçirildiğinde oksijen üretimi sağlanabilir.”

Fotoğraf 6

Tasarımın işlevsel ve güvenilir olduğu kanıtlanırsa, yaratıcılığı ve çevreye dair farkındalığı bir araya getiren fikirlere ilham kaynağı olabilir.

Kaynak: The Plaid Zebra