Okuma süresi: < 1 dakika

En yakın arkadaşlarımız çoğu zaman kitaplar olmuştur. Kimi zaman söyleyemediklerimizi okuruz içlerinde kimi zaman anlayamadıklarımızı. Tanımadıklarımızla tanışır, pek çok hayata dokunur, tanık oluruz hissedilenlere. Arkadaşlıklara aracı ikinci bir sürprizimiz var şimdi sizlere. Gaia Yayınları ikinci tohumunu verdi. Çınar Ekiz’in kaleminden dökülen Kediler Blues Gibi ile Öteki’nin senfonisini dinleyeceksiniz.

“Kediler Blues Gibi, doğası gereği; diğer türleri yok sayarak, salt insanın dünyasına göre, ‘insanca’ yaratılmış (haliyle de bir yanılsama, bir sanrı olmaktan öteye gidemeyen), yahut düpedüz türcü; ırkçı, cinsiyetçi ve homofobik (kısaca ötekileştiren ve ayrımcı) anlayışa (bilhassa da sanatta ve yazında) ve haliyle de tahakküme ve sömürüye başkaldırırken, yanı sıra evsiz karakterleri Güneş, Toprak ve Bulut; bir devrimin fitilini tutuşturan kadın karakteri Devrim, trans karakteri Güz ve çocuk yaşta evlendirilmiş karakteri Irmak; inek karekteri 269 (Çağla), efendiyi paralayan -gerçeği yansıtmayan Cervantesinkinin aksine- at karakteri Rosinante, kedileri Bilge ve Sylvia, köpek karakteri Nazlı ve nihayetinde doğa anayı ve onun en kadim evlatlarını temsil eden Ejder Ağacı ve daha başka birçok karakteri ile birlikte; tutarlı, bütünsel bir hürriyet, eşitlik, hak ve ahlak anlayışını öneriyor bizlere.

Kediler Blues Gibi, yaşamın ezgisine sağır olmuş bir halde, doğanın enstrümanlarını katleden insana karşın, bir kitap değil, bir senfonidir bu haliyle; Öteki’nin senfonisi…”

Gaia Yayınları‘nın ikinci incisi Kediler Blues Gibi adlı kitabı edinmek için lütfen tıklayın.