Okuma süresi: < 1 dakika

Çin’de üretim yapan, isimleri henüz açıklanmayan, altı şirkete şimdiye kadar ülkede verilmiş en yüksek çevre cezası kesildi.

Çin‘in Jiangsu bölgesinde faaliyet gösteren kimyasal ürün ve ilaç üreticisi şirketler, 25 bin ton kimyasal atığı nehirlere dökmekten dolayı 160 milyon Yuan, yani 60 milyon Lira ceza ödemeye mahkum edildiler.

Çin’de bundan önceki en yüksek çevre cezası benzer bir suçtan dolayı üç şirket için 37,14 milyon Yuan olarak uygulanmıştı.

Çin resmi haber ajansı Şinhua’nın haberinde, aynı şirketlerin bazı yöneticilerine bölgedeki adli mahkeme tarafından, aynı suçtan dolayı Ağustos ayında hapis cezası verildiği de hatırlatıldı. Şirketlerin bu cezaya Taizhou Şehri Çevre Koruma Birliği tarafından açılan davanın sonucunda maruz kalmaları da ülkedeki çevre koruma hareketi adına çok önemli bir kilometre taşı oldu.

Resmi açıklamalara göre Çin’deki nehirlerinin yüzde 70’i önemli ölçüde kirli iken, Çin Başbakanı Li Keqiang tarafından geçen yılın başında yapılan bir açıklamada ise Çin’in kirliliğe karşı savaş açmaya hazır olduğu ifade edilmişti.

Başlık Görseli: © Marcus Bleasdale