Ana SayfaEkolojiHayvan HaklarıÇin'de köpek etine olan talep azaldığı için restoranlar kapanıyor

Çin’de köpek etine olan talep azaldığı için restoranlar kapanıyor

-

Çin’in Guangzhou şehrinde 1963’ten beri müşterilerine köpek eti servis eden Sunshine adlı restoran, köpek etine olan talebin azalması sebebiyle kapandı.

Bu yıl içerisinde yapılan araştırmalara göre Yuancun ve Panyu bölgelerinde, kedi ve köpek etinden yemekler satan diğer dükkanların da kapanmaya başladığı rapor edildi.

(Görsel: AP Photo)
(Görsel: AP Photo)

South China Morning Post’un bu konu hakkında Guangzhou bölgesinde yaşayan insanlarla yaptığı röportajlara göre, gün geçtikçe insanların hayvanları yemek haline getirmeyi reddettiği ve onları koruma bilincine ulaştığı gözlemleniyor.

Guangzhou’daki Gıda Kalitesi Otoriteleri, köpek eti tüketiminin sağlıksız olduğu konusunda insanları birçok kez uyararak köpek eti yemeyi bırakmaları çağrısında bulunmuştu.

Guangxi’de her sene yapılan Geleneksel Yulin Köpek Eti Festivali’nin organizatörleri, şu anda giysi mağazası olan Sunshine restoranının kapanmasının ardından, protestocuların daha da güçleneceğini düşünerek festival tarihini değiştirdi. Bu festivalde her sene binlerce köpek katlediliyor, öldürülüyor, derileri yüzülüyor.

Çin Köpek Eti 2
(Görsel: Quirky China News)

Hayvan haklarının yok sayılmasının simgesi haline gelmiş bu festivale yerel yönetimin getirdiği tek kısıtlama köpeklerin kesim işlemlerinin halka açık, görülebilir bir yerde yapılmasına izin verilmemesi. Ne kadar kıyım işlemi ifşa edilmese de festival fotoğraflarına baktığımızda insanların içindeki vahşete ve acımasızlığa üzülerek, sinirlenerek tanık oluyoruz. 

Kaynak: Mirror
Başlık Görseli: Kristina Bowman

Hazırlayan:Esra Aydın

SON YAZILAR

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Siz de Gaia Dergi'de yazılarınızın çıkmasını istiyorsanız [email protected] üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol