Okuma süresi: 3 dakika

İspanya’nın Endülüs Eyaleti’ne bağlı Granada şehri, Avrupa’nın en yüksek dağları arasında gösterilen Sierra Nevada’nın eteklerinde kurulmuş bir vadi kentidir. İspanya turizminin önemli bir parçası haline gelmiş bu şehir, Romanların büyüleyici flamenko gösterileriyle birçok insanı kendine çekmektedir. Genellikle Romanlardan oluşan renkli topluluk, 1500’lü yıllardan itibaren Sacromonte Kayası‘nda yaşamaya başlayıp koca bir kayayı kendilerine sınırsız bir dünya yapmışlardır.

Roman Mağarası 18

Şimdilerde bu kayadaki minik mağaraların içinde birçok milletten, renkten, kültürden insan kendi rengarenk yaşam alanını yaratmış durumda. Özgürlüğün ve çeşitliliğin sembolü haline gelmiş bu mağaradan evler, mütevazı ve sade görünümünün ardında çok kullanışlı bir sisteme sahip. Kapıların üzerindeki güneş panellerinden sağlanan elektriğin asla boşa harcanmayıp sadece gerek olduğu durumlarda kullanılışı, çeşme suyunun minimum düzeyde evler arasında bölüştürülmesi doğaya karşı sorumlu bir yaşam algısının hakim olduğunun göstergesi. Yiyecekler, mağara sakinlerinin ortak emekleriyle oluşturulmuş topluluk bostanından sağlanıyor ve birçok faaliyet ortak yaşam felsefesiyle hayata geçiriliyor.

Bazı mağara sakinleri, köpek ya da at dostlarıyla birlikte günlerini geçiriyor. Yaklaşık 30-40 kişilik bu rengarenk topluluk; kendilerini göçebe, Roman ve hippi olarak tanımlayan çok çeşitli ırk ve milletten insanı barındırıyor. Müzikleriyle, sanatıyla kendi kültürlerini birbirlerine aktaran insanlar Sacromonte Kayası’nda paylaşmanın ve kardeşliğin resmini çiziyor. Mağaraları benzersiz bir dünya haline getirmiş insanlar, şehirlerin tüketim temelli algısına lanet edip kendilerini sürdürülebilir bir yaşamın ferahlığına bırakmanın keyfini sürüyor.

Ziyarete gelen yolculara ise her daim kapıları açık ve yeni insanlar tanıyarak onlarla zamanlarını paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyuyorlar.

Şehrin boğuculuğundan uzakta yaşamak, üretmenin ve kardeşliğin hakim olduğu rengarenk bir evrene dalmak, birçok insan için adeta bir ütopya haline gelmişken Sacromonte Mağaraları tüm gerçekliğiyle ve güzelliğiyle bize gülümsüyor.

Granada şehrinin mağaralarla kaplı tepeleri

Roman Mağarası
Mağaraların içinden bir görünüş

Roman Mağarası 2
Romanya’dan gelmiş Sorina yemekleri hazırlıyor

Roman Mağarası 3
Rengarenk bir Roman mağarası

Roman Mağarası 4
İspanya’dan gelen Tania ve köpek dostu Wanda bostana yeni bitkiler dikiyor

Roman Mağarası 5
Kanarya Adaları’ndan Luis

Roman Mağarası 6
Mağaraları ziyarete gelen Anais

Roman Mağarası 7
Granada şehrinin en önemli tarihi yapılarından biri olan Elhamra Sarayı

Roman Mağarası 8
New York’tan Granada’ya taşınan Irit

Roman Mağarası 9
Kapıların üzerinde bulunan güneş panelleri

Roman Mağarası 10
Ella Senegal’den gelmiş bir Roman

Roman Mağarası 11
Bazı mağara sakinleri atlar ve midilliler ile birlikte yaşıyor

Roman Mağarası 12
Romanya’da gelen Iwan, sinema bölümü mezunu

Roman Mağarası 13
Müzik topluluğun önemli bir parçası

Roman Mağarası 14
Ortak emeklerle oluşturulan topluluk bostanı yegane yemek kaynağı

Roman Mağarası 15
Topluluğun ortak kullanımına açılmış portatif tuvalet

Roman Mağarası 16

Kaynak: The Plaid Zebra 

Hazırlayan:Esra Aydın